تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۲۵ بهمن ۹۴ ساعت ۰۸:۲۱
۹۴ چهارشنبه ۱۰ تیر

تهران – ایرنا- رییس کانون وکلای دادگستری مرکز با بیان اینکه راهکار رفع مشکلات تبصره ماده ۴۸ برقراری نشست مشترک با قوه قضاییه است، گفت: برای برون رفت از این چالش بهتر است با دستگاه قضا به یک وجه مشترک برسیم.

به گزارش خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا، علی نجفی توانا روز سه شنبه در نشست خبری، افزود: وکلا بعنوان مددکاران تحقق عدالت قضایی و مجموعه قضا بعنوان سکاندار عدالت کشور یار مردم هستند و بهتر است در نشستی مشترک با مسوولان قضایی توضیحاتی ارائه کرده و با یک گفتمان مبتنی بر اصول مشکل تبصره ماده ۴۸ را رفع کنیم تا این موضوع به چالش دیگری مانند حذف دادسراها تبدیل نشود.

وی با بیان اینکه در دنیا حضور وکیل در جرایم مهم توصیه و تکلیف می شود، گفت: دفاع در جرایم کم اهمیت امر ساده ای است و ارزیابی قضاوت نیز چندان چالش پذیر نخواهد بود.

وی اضافه کرد: در جرایم مهم است که حضور وکیل ضرورت می یابد تا بتواند در کنار موکلش به تنویر موضوع پرداخته و در دفاع از او وکالت کند.

نجفی توانا، اظهار داشت: دادستان، قاضی و نیروی انتظامی مامور نهادهای عمومی هستند و اگر وکیل هم از نهاد عمومی باشد چگونه می تواند آزادانه به وکالت و تحقق عدالت بپردازد.

وی تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری را خلاف اصل ۳۵ قانون اساسی دانست و گفت: دغدغه های رییس قوه قضاییه مورد قبول ما است اما مکانیزم کنترل فرآیند عدالت قضایی این نیست که حق اختیار مردم را محدود کنیم.

این وکیل دادگستری ادامه داد: وکیل را وزارت اطلاعات و قوه قضاییه تایید کرده است پس حق سلب وکالت نداریم و این تبعیضی ناروا است که عدالت قضایی را با چالش مواجه می کند.

نجفی توانا خاطرنشان کرد: البته مطمئنم رییس قوه قضاییه همه وکلا را در فهرست قرار می دهد اما برای من جای سوال وجود دارد که ایشان براساس چه معیاری می خواهد وکیلی را از فهرست خارج کند.

ادامه دارد..به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.9 + 1 ؟