تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۲۰ تیر ۹۵ ساعت ۱۲:۲۳
۹۴ شنبه ۳۰ خرداد

به نام خدا

 

pdf

طبق تقویم رسمی کشور ، پنج شنبه ۲۸/ ۳/ ۹۴ مصادف با اول رمضان ۱۴۳۶ بود. رمضان ماه مهمانی خدا و فرصتی برای تمرین و تزکیه روح و نفس است . ماه رمضان فرصت مجددی است برای پیمانی دوباره با خدای مهربان .

دراین یادداشت تلاش می کنیم ارتباط و پیوند مناسبی میان آزمون های حقوقی و ماه رمضان ، برقرار کنیم تا داوطلبان بتوانند همزمان هم در مسیر موفقیت خود گام بردارند و هم از برکات ماه خدا ، برخوردار گردند و همین امر توشه ی ارزشمندی باشد برای پیروزی و رستگاری آنها .

۱- منابع مطالعاتی

در ماه رمضان ، منابع مطالعاتی تغییری نخواهد کرد . بنابراین داوطلبان گرامی باید طبق روال گذشته از منابع مورد نظر خود استفاده نمایند لیکن باید تغییر مختصری در زمان مطالعه ی منایع خود اختصاص دهند . به عبارت دیگر در ساعاتی که داوطلب از لحاظ جسمانی در وضعیت بهتری قرار دارد ، مثل زمان بعد از سحری یا افطاری منابع سخت تر و در ساعاتی که داوطلب از لحاظ جسمانی در وضعیت ضعیف تری قرار دارد مثل ساعات ( ۲۰ – ۱۶ )، مطالعه ی منابع ساده تر (تست خوانی یا قانون خوانی) را در دستور کار خود قرار دهد .

۲- ساعات مطالعاتی

در ماه رمضان با توجه به شرایط خاص و متفاوت آن ، ساعات مطالعاتی نیز لازم است تغییر کند . بهترین ساعات مطالعه برای روزه داران گرامی عبارتست از :

الف . بعد از سحری حداقل ۳ ساعت ( ۷ – ۴ صبح ) .

ب . بعد از افطاری حداقل ۳ ساعت ( ۱۲ – ۹ شب ) .

بنابراین ، هر داوطلب روزه دار می تواند روزانه حداقل ۶ ساعت مطالعه ی مفید و سودمند داشته باشد . ضمناً در طول روز و در بین ساعات فعالیت خود نیز می تواند حداقل ۳ – ۱ ساعت مطالعه ی منابع آسان تر را داشته باشد .

توجه مهم : داوطلبان روزه داری که شاغل نیستند می توانند بعد از سحر حداقل تا ساعت ۱۰ صبح مطالعه نمایند و پس از آن بخوابند ( حداقل ۶ ساعت ) و مابقی ساعات را تا زمان افطار ، یعنی از ساعت ۱۶ به بعد ، به مطالعه یا فعالیت های روزانه ی خود اختصاص بدهند .

 

 

۳- تعامل مطالعه با روزه داری

برخی از داوطلبان با توجه به اهمیت آزمون ها و طولانی بودن روزهای ماه رمضان در سال ۹۴ ( حدود ۱۷ ساعت ) جمع میان این دو را محال می دانند و احتمالاً میان مطالعه و روزه داری به زعم خود یکی را انتخاب می نمایند . باید به این عزیزان یادآوری نمود که با مدیریت صحیح می توان به هر دو وظیفه عمل نمود و حذف هر یک از آنها به صلاح نمی باشد و چه بسا داوطلب آزمون وکالت یا سردفتری با حذف روزه داری امتیازات ارزشمند ماه پر برکت را از دست بدهد :

الف . ماه رمضان آثار و برکات معنوی فراوانی دارد که هر روزه داری به عنوان مهمان ویژه خداوند از آن برخوردار خواهد شد .

ب . در ماه رمضان بسیاری از فعالیت های معمولی و متداول روزه داران متوقف خواهد شد مثل تفریح کردن ، سرگرم شدن به کارهای روزمره ، فعالیت های غیر ضروری و … . جمع همین چند نمونه ، روزانه حداقل ۵ – ۴ ساعت هر فرد را در بر می گیرد که داوطلب روزه دار می تواند در این ساعات یا استراحت کند یا فرصتی برای مطالعه ی بیشتر خود فراهم آورد .

ج . با توجه به شرایط معنوی خاصی که در این ماه وجود دارد ، غالباً تمرکز فکری داوطلبان روزه دار بیشتر خواهد شد .

د . داوطلب روزه دار ، مهمان خاص و ویژه ی خداوند است . خداوند مهربان نیز صدای او را بهتر و بیشتر از گذشته می شنود و عنایت و لطف بیشتری نسبت به او خواهد داشت . خداوند ، در ماه رمضان شأن و کرامت بنده ی روزه دار خود را بیشتر می داند . بنده ای که حرمت خدا و ماه پربرکت او را دارد ، حتماً از رحمت و پاداش او نیز بی نصیب نخواهد ماند .

ه . امید به لطف و عنایت ویژه ی پروردگار و نزدیکی به او در ماه رمضان بیشتر می شود و همین امر ، انگیزه و روحیه ی قوی تری را به داوطلب روزه دار اعطاء می کند .

و . حضور ذهن و توان یادگیری در ماه رمضان به نحو چشمگیری افزایش می یابد . مطمئناً داوطلب روزه دار می تواند کیفیت علمی خود را به نحو مطلوبی برساند .

ز . برکات و نعمات مادی و معنوی دیگری که در این ماه نهفته است و ذکر آنها در این یادداشت نمی گنجد ، همگی از امتیازات منحصر به فرد ماه مبارک رمضان است . بی دلیل نیست که رمضان را ماه مهمانی خدا می دانند .

البته در کنار مزایا و محسنات بی شماری که در این ماه وجود دارد ممکن است برخی موارد برای داوطلب کنکور مهم و مؤثر باشد که باید به نحو ویژه ای مدیریت شود :

الف . تغذیه داوطلب

در ماه رمضان ، داوطلب باید تغذیه ی مناسبی داشته باشد . مصرف مواد مناسب غذایی که فشار خون ، قند و … داوطلب را میزان نگه دارد ، بسیار حائز اهمیت است . پیشنهاد می گردد سحری مناسبی صرف شود تا داوطلب توان حدود ۱۷ ساعت روزه داری و مطالعه ی همزمان را داشته باشد . ضمناً مصرف آب زیاد و میوه ها و سبزیجات تازه ، نقش بسیار مؤثری در حفظ آمادگی جسمانی و بدنی داوطلب خواهد داشت .

ب . استراحت داوطلب

حداقل ساعات مطالعه در این ماه باید ۶ ساعت باشد . ساعت ۱۲ شب تا نیم ساعت قبل از اذان صبح ، زمان مناسبی برای خواب شبانه و حدود ۵/۲ ساعت نیز خواب نیمروز مخصوصاً ساعت ۳۰/۱۷ – ۱۵ می تواند ، خستگی و فشار ناشی از کار روزانه ، مطالعه و روزه داری را کاهش دهد .

ج . مدیریت زمان

داوطلب آزمون وکالت یا سردفتری باید به گونه ای زمان خود را برنامه ریزی کند که علاوه بر مطالعه ی کافی ( حداقل ۷ ساعت در روز ) ، استراحت مناسب نیز داشته باشد ( حداقل ۷ – ۵ ساعت ) و فعالیت های روزمره خود را طبق روال گذشته ( اشتغال ، کلاس و … ) با قدرت به انجام برساند . رمز موفقیت در اجرای برنامه های داوطلب ، رعایت زمان بندی های پیش بینی شده قبلی و تعهد به اجرای دقیق و کامل آنهاست . البته اختصاص روزانه حداقل یک تا دو ساعت به مراسم و آداب ویژه ی ماه مبارک رمضان از جمله نماز ، قرائت قرآن ، دعا و نیایش و … می تواند از لحاظ معنوی قدرت و انرژی ویژه ای را به داوطلب روزه دار ، اعطاء نماید .

خاتمه : در این یادداشت تلاش کردیم به داوطلبان روزه دار ، مدیریت و برنامه ریزی ویژه ی ماه مبارک رمضان را به روش بسیار ساده معرفی نماییم . البته جایگاه ، شأن و مقام ، این ماه هرگز در این یادداشت و در توان علمی نگارنده نمی گنجد و هدف از بیان مطالب ، همراهی و راهنمایی مختصر به داوطلبان گرامی است . فرا رسیدن ماه مبارک رمضان را به عموم مسلمانان جهان خصوصاً شما داوطلبان آزمون های حقوقی تبریک عرض نموده و از خداوند متعال قبولی طاعات و عبادات شما را در ماه رحمت و برکت مسألت می نماییم .

 

محمد فرجی

مدیر مؤسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه

۳۰/ ۳/ ۹۴به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.6 + 2 ؟

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۴/۰۶

  با سلام
  همه ی کتب مذکور خوب است.به سلیقه ی خود انتخاب کنید.

 • مهدی درتاریخ ۱۳۹۴/۰۴/۰۶

  سلام استاد.
  یه سؤال داشتم از حضورتون:
  بین کتاب های تست مدنی دکتر شهبازی/دکتر ضرابی؛ تست تجارت و آ.د.م دکتر توکلی/ساده ساز آقای فرحناکیان؛ کدام رو پیشنهاد میکنید؟
  (سپاسگزارم)

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۴/۰۴

  با سلام
  با کانون مربوطه تماس بگیرید.
  منعی ندارید.

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۴/۰۴

  با سلام
  نکات لازم قبلا گفته شده است. فقط باید اجرا شود.

 • عبدالباسط انوری درتاریخ ۱۳۹۴/۰۴/۰۳

  با سلام خدمت مدیر محترم
  ممنون از نظرات گهربارتان چرا که جامع می باشد (بعد مطالعاتی و معنوی)
  بنده شاغل در ثبت اسناد هستم از ۱۵ فروردین امسال شروع به مطالعه کردم البته بعد از ۶سال فاصله( در سال ۸۶ فارغ التحصیل شدم )تا یکماه مطالعه م خوب بود الان مدتی است که حس درس خوندن ندارم احساس میکنم تو عالم برزخم می شود یا نمی شود می تونم یا نمی تونم می رسم یا نه و…لطفا راهنمائیم کنید

 • ندا درتاریخ ۱۳۹۴/۰۴/۰۳

  با سلام بنده متولد ۲۰ /۳ /۱۳۶۷ می باشم. کار اموزی وکالت را به دلیل عدم علاقه رها کردم و دنبالش نرفتم. یعنی کار اموزی را رها کردم وطی نکردم . با این وضعیت نیازبه استعفا هست یا خیر؟ با توجه به این موضوع ایا می توانم در ازمون سردفتری در تهران شرکت کنم یا خیر؟ایا شرط سنی و شرایط را دارم؟با تشکر

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۴/۰۳

  با سلام
  ۱-فعلا زود است.
  ۲-منابع به زبان بسیار ساده در سایت گفته شده است. کافیست اجرا کنید.

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۴/۰۳

  با سلام
  ۱-فعلا زود است.
  ۲-منابع به زبان بسیار ساده در سایت گفته شده است. کافیست اجرا کنید.

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۴/۰۳

  با سلام
  فعلا زود است.

 • کاوه درتاریخ ۱۳۹۴/۰۴/۰۳

  سلام. تست ادبیات وعربی را هم همین الان بزنم ؟یا لازم نیست و اخرا نزدیک امتحان تست این دو تا درس را بزنم؟یک کتابایی در دروس لطفا معرفی کنید تا خوندن ان ها کفایت کند و نیاز به مطالعه کتاب دیگری نباشد.منظورم اینه برای هر درس ۱۰ تا کتاب را مجبور نشیم بخونیم

 • کاوه درتاریخ ۱۳۹۴/۰۴/۰۳

  سلام. تست ادبیات وعربی را هم همین الان بزنم ؟یا لازم نیست و اخرا نزدیک امتحان تست این دو تا درس را بزنم؟

 • طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۴/۰۲

  با سلام
  همه ی سوالات شما در یادداشتهای ویژه گفته شده است لطفا با دقت مطالعه نمایید.

 • وحید درتاریخ ۱۳۹۴/۰۴/۰۲

  باسلام وتشکر از موسسه ومدیریت محترم موسسه . در باب ازمون سردفتری تاثیر ادبیات وعربی چقدره و اگر فردی در تهران پذیرفته شود می تواند در تهران دفتر بزند یا باید حتما چند سال در شهرستان باشد بعد بتواند تهران بیاید ؟مثل وکالت هرجا قبول شدی همون جا حق تاسیس دفتر داری ؟ درامد وکالت بیشتر است یا سردفتری ؟از خیلیا شنیدم می گن درامد سردفتری در شرایط فعلی از وکلا بهتره و به وکلای تازه کار پرونده نمی دن . البته خودم به سردفتری علاقه دارم.با تشکر از راهنمایی شما.

 • طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۴/۰۲

  با سلام
  این مسائل شخصی است.

 • سحر درتاریخ ۱۳۹۴/۰۴/۰۱

  سلام. به نظر شما سن مهم تره یا کیفیت دانشگاه؟مثلا بعضیا می گن اگر ازاد قبول شدی و…. زود بری بخونی وتمام کنی ولی بعضیا می گن کیفیت دانشگاه مهمه؟خود من بعد ۲ سال روزانه دانشگاه بهشتی قبول شدم. به نظر شما گذشت این دوسال وقبولی در این دانشگاه می ارزید که ۲ سال دیرتر برم ارشد بخونم یا بهتر بود همون دانشگاه ازاد را که دوسال پیش علوم تحقیقات قبول شده بودمو می رفتم؟یک سوال دیگه این که از الان می خوام برای ازمون سردفتری اماده شم از حقوق ثبت موسسه شروع کنم خوبه و بعد ادبیات وعربی را اخرا بخونم ؟شما شرکت در چند مرحله ازمون ازمایشی را پیشنهاد میکنید؟ابتدا جزوات موسسه را بخونم یا کتاب های اصلی رو؟

 • مهدی درتاریخ ۱۳۹۴/۰۴/۰۱

  سپاسگزارم از راهنماییتون

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۴/۰۱

  با سلام
  منابع در سایت موجود است.

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۴/۰۱

  با سلام
  ۱-خیر.
  ۲-همین حدود.
  ۳-هر دو.

 • حسین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۳/۳۱

  سلام. بنده به علت علاقه به سردفتری فقط قصد شرکت در این ازمون را دارم. با توجه به این که ۲۶ ساله هستم ایا سنم برای شرکت در این ازمون زیاد است یا خیر؟اغلب در چه سنی شرکت می کنند؟فوق لیسانس روزانه دانشگاه علامه طباطبایی می خونم وقصد شرکت در ازموننم دکتری را دارم ؟به نظر شما فقط دکتری سراسری را شرکنم یا ازاد را هم شرکت کنم ؟با تشکر

 • مهدی درتاریخ ۱۳۹۴/۰۳/۳۱

  مجدّداً سلام
  چه خوب!
  فقط از کجا باید شروع کنم؟
  متأسفانه دور و برم کسی نیست که بتونه کمکم کنه، میشه راهنمایی بفرمایید؟

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۳/۳۱

  با سلام
  نیازی به شرکت دوباره در کنکور لیسانس نیست. با یک برنامه ریزی دقیق یک ساله میتوانید ضعف های خود را برطرف نمایید.

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۳/۳۱

  با سلام
  امید به خدا.

 • پرسپولیس درتاریخ ۱۳۹۴/۰۳/۳۰

  سلام
  لطفا یک آزمون تعیین سطح اینترنتی قبل ازازمون ۱۴مرحله ای برگزارکنیدکه همه بتونن شرکت کنند.
  ممنون

 • مهدی درتاریخ ۱۳۹۴/۰۳/۳۰

  سلام استاد
  طاعاتتون قبول
  عذر میخوام، بنده فارغ التحصیل فقه و مبانی حقوق از دانشگاه پیام نور هستم، ولی در دورۀ کارشناسی تقریباً هیچی از دانش حقوق عایدم نشد. امسال قصد شرکت در آزمون وکالت رو دارم. اما برای آیندۀ تحصیلیم مردّدم که آیا در آزمون ارشد حقوق خصوصی شرکت کنم یا اینکه از صفر شروع کنم و برم سراغ آزمون کارشناسی؛ یعنی برای لیسانس حقوق برنامه ریزی کنم. میشه بفرمایید چه راهی عاقلانه تره؟ [در ضمن، بنده ۲۷سالمه و کارت پایان خدمت هم دارم]
  (با تشکر)