تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۱۱ اسفند ۹۴ ساعت ۰۹:۳۸
۹۴ چهارشنبه ۲۷ خرداد

تهران – ایرنا- رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ، اجرای قانون کاداستر را مهمترین اولویت سال ۹۴ سازمان ثبت اسناد و املاک عنوان کرد و افزود: عمده مشکلی که در اجرای این قانون داریم، بحث تامین منابع است.

احمد تویسرکانی روز چهارشنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار حقوقی قضایی ایرنا اضافه کرد: در قانون برای اجرای قانون کاداستر، ردیف و تامین اعتبارات لازم ایجاد شده است.

تویسرکانی با بیان اینکه مذاکراتی نیز با مدیریت برنامه ریزی کشور صورت گرفته است، ابراز امیدواری کرد با مساعدت دولت، منابع لازم در اختیار سازمان برای اجرای قانون کاداستر قرار بگیرد تا کارها با سرعت لازم انجام شود.

وی ادامه داد: با اختصاص بودجه، تکالیف پیش بینی شده در قانون را زودتر از موعد لازم اجرایی خواهیم کرد.

رییس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه دو میلیون و ۹۱۹ هزار و ۲۱ سند مالکیت در حوزه کاداستر برای مردم در سال ۹۳ صادر شده است، اظهارداشت: بیشترین این اسناد مربوط به تهران با ۶۳۰ هزار و ۲۶۲ سند مالکیت و کمترین ، مربوط به استان ایلام با ۲۰ هزارو ۳۴۱ سند بوده است.

به گفته این مقام مسوول در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ، سند ثبت مالکیت نسبت به سال ۹۲، ۱۴درصد رشد صدور اسناد داشته است.

تویسرکانی درخصوص سند کاداستری در حوزه های عمومی و ملی اظهار داشت: هفت هزار و ۵۸۰ سند در حوزه اراضی کشاورزی، ۱۲ هزار و ۸۴ سند در حوزه اراضی موقوفه، هشت هزار و ۴۸۷ سند در حوزه اراضی ملی و مراتع و ۳۱۵ سند در حوزه اراضی موات صادر شده است که در حوزه اراضی ملی و مرتع و اراضی موات به ترتیب رشد ۳۳ و پنج درصدی را در مقایسه با سال ۹۲ شاهد بودیم.

به گفته وی، ۹هزار و ۱۶۰ سند مالکیت شرکت های دولتی و ۱۷ هزار و ۲۲۵ سند نهادهای عمومی مانند شهرداری ها و ۴۲ هزار و ۷۴۶ سند مربوط به وزارتخانه ها در سال ۹۳ صادر شده است.

قانون جامع کاداستر ۲۶ اسفند سال ۹۳ به تصویب مجلس و تایید شورای نگهبان رسید و در چهارم اسفند همان سال این قانون برای اجرا از سوی رییس جمهور ابلاغ شد.

براساس این قانون، سازمان ثبت اسنادو املاک کشور در فرصت پنج ساله باید برای همه اراضی کشور اعم از دولتی، بایر، موات و کشاورزی سند سیستم کاداستر صادر کند.

کاداستر واژه ای یونانی که فرهنگستان زبان فارسی آن را حدنگار نامید.در حقیقت کاداستر سیستمی بوده است که برای ثبت استان های مختلف کشور یونان جهت مقاصد مالیاتی استفاده می شده است که البته نقشه های ملکی سابقه ای بیش از این دارند.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.5 + 3 ؟