تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۱۱ اسفند ۹۴ ساعت ۱۰:۰۷
۹۴ شنبه ۲۳ خرداد

به نام خدا

 

در مسیر مطالعاتی داوطلبان، صرفنظر از انتخاب منابع، ساعات و روش مطالعه، استراتژی مطالعاتی در افزایش قدرت یادگیری بسیار حائز اهمیت می باشد. در این یادداشت، به طور مختصر استراتژی مطالعاتی را بررسی می نماییم.

 

اول) مطالعه ی روخوانی(تندخوانی)

در این روش داوطلب نگاهی کلی و سریع به منبع خود دارد و هدف از اجرای این روش، آگاهی اجمالی نسبت به منبع مطالعاتی می باشد.

 

دوم) مطالعه ی مفهومی (کندخوانی)

پس از مطالعه ی سریع منبع، داوطلب با دقت و تامل بیشتر نکات و مباحث موجود را مورد مطالعه قرار می دهد. اگر این حالت به درستی انجام شود، حداقل بازدهی اولیه، یادگیری ۴۰ تا ۵۰ درصد مباحث و موضوعات موجود در منبع می باشد.

سوم) تکرار مطالب

پس از مطالعه ی مفهومی و تسلط بر ۴۰ تا ۵۰ درصد اولیه، در تکرار مطالب بسته به کیفیت علمی داوطلب، بازدهی و نتیجه ی کار متفاوت خواهد بود:

الف. داوطلبان با سطح علمی خیلی خوب و عالی، حداقل بر ۸۰- ۷۰ درصد مطالب مسلط خواهند شد.

ب. داوطلبان با سطح علمی خوب ، حداقل بر ۷۰- ۶۰ درصد مطالب مسلط خواهند شد.

ج. داوطلبان با سطح علمی متوسط، حداقل بر ۶۰- ۵۰ درصد مطالب مسلط خواهند شد.

د. داوطلبان با سطح علمی ضعیف در صورت عملکرد قابل قبول به کیفیت علمی تا ۵۰ درصد خواهند رسید.

نتیجه: تا این مرحله، عملکرد داوطلبان با کیفیت علمی خوب، خیلی خوب و عالی رضایت بخش است لیکن داوطلبان با سطح علمی ضعیف و متوسط نیازی به کار و تلاش بیشتری خواهند داشت.

چهارم) مرور و جمع بندی

مهمترین قسمت مطالعه ی داوطلبان این مرحله می باشد. در واقع، نتیجه و خروجی کار در این قسمت مطالعاتی مشخص خواهد شد. البته نوع و چگونگی روش مطالعه بستگی به ابزار و امکانات داوطلب دارد لیکن متداول ترین روش ها عبارتست از:

۱- گروهی از داوطلبان، از یادداشت ها، خلاصه نویسی ها، نکته برداری ها یا حاشیه نگاری ها منابع مطالعاتی خود استفاده می کنند.

۲- برخی دیگر، از جزوات یا دست نوشته های داوطلبان گذشته یا دوستان خود استفاده می نمایتد.

۳- بخشی دیگر، از منابع یا جزوات کمک آموزشی مثل بسته ی جامع یا جمع بندی وکالت یا کتب همراه حقوقی موسسه طرح نوین استفاده خواهند نمود.

۴- گروهی هم، از پاسخ های تشریحی موجود در مجموعه کتب تست مثل کتب تست طلایی موسسه طرح نوین استفاده خواهند کرد.

۵- جمعیت محدودی از داوطلبان هم در کارگاههای نکته و خلاصه درس و تست زنی شرکت خواهند نمود.

نکات مهم:

۱- دوره ی مرور و جمع بندی، اختصاص به ماه پایانی آزمون دارد. بنابراین تا قبل از این مرحله، داوطلب با هر کیفیت باید به سطح علمی قابل قبول (حداقل ۵۰ درصد) برسد.

۲- صرفنظر از انتخاب ابزار و امکانات مرحله ی مرور و جمع بندی، عواملی چون آرامش و اعتماد به نفس در افزایش کیفیت علمی داوطلبان بسیار موثر خواهد بود.

۳- احصاء منابع در ارتقاء سطح یادگیری بسیار مهم است. بنابراین، به جای مطالعه ی کتب و جزوات متعدد و متنوع بهتر است، گستره ی منابع مطالعاتی محدود و هدفمند شود.

۴- هر داوطلب شرایط و اوضاع و احوال خاص خود را دارد. بنابراین، در انتخاب ابزار و امکانات مورد نیاز باید به طور شخصی عمل شود.

۵- بهتر است از موضوعات اختلافی یا بحث انگیز در مطالعه و یادگیری، صرفنظر نمود زیرا در نتیجه ی کار خیلی تاثیر گذار نخواهد بود.

۶- مطالعه ی آخرین قوانین و مقررات مصوب و آراء وحدت رویه، در ماه پایانی مفید خواهد بود.

۷- کیفیت علمی مطمئن برای قبولی در آزمون حداقل پاسخگویی به ۶۰ تا ۶۵ درصد از سوالات آزمون است. بنابراین در صورت عدم دستیابی به این وضعیت علمی تقریبا شانس و فرصت قبولی منتفی خواهد شد.

 

خاتمه: تفاوت داوطلبان موفق با سایرین، داشتن یک استراتژی منظم و هدفمند می باشد. دیگران اگر در آزمون موفق نمی شوند به دلیل کم سوادی یا بی استعدادی یا غیره نیست بلکه مهم ترین علت در عدم موفقیت همین فقدان استراتژی است. نکته ای که شاید بسیاری از داوطلبان آن را جدی نمی گیرند.

موفق باشید

محمد فرجی

مدیر مؤسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه

۲۳/ ۳/ ۹۴    به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.3 - 9 ؟

  • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۴/۰۳/۲۷

    باسلام
    در پروفایل داوطلبی قسمتی به عنوان “ورود به کلاس مجازی” وجود ندارد . هم اکنون جلسه اول کلاس های مجازی به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار گرفته است .
    در صورتی که با مشکلی مواجه شده اید از طریق ایمیل پشتیبانی info.tnovin@gmail.com مشکل خود را مطرح نمایید .

  • مهسامساعدیان درتاریخ ۱۳۹۴/۰۳/۲۷

    اقای فرجی خسته نباشید شرمنده ..من پرفایلم هرچی میزنم ورودب کلاس مجازی نمیاد ب موسسه هم اطلاع دادم چکنم