تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۲۰ تیر ۹۵ ساعت ۱۲:۲۳
۹۴ شنبه ۱۶ خرداد

به نام خدا

 

pdf

بسیاری از داوطلبان آزمون های حقوقی بر اساس هدف گذاری و برنامه ریزی دقیق، مطالعه ی خود را آغاز می نمایند لیکن پس از گذشت مدتی، بخش قابل تو جهی از آنها دچار روز مرگی شده و از انگیزه و هیجان گذشته به تدریج دور می شوند. در این یادداشت به بررسی نقش «شادابی» در مطالعه و اثر گذاری آن می پردازیم.

 

اول) تعریف شادابی

یک حالت و احساس رضایت است که هر فرد از خود داردو نقطه ی مقابل «استرس» و «اضطراب» است. به طور طبیعی افرادی که در کوران یک رقابت یا مسابقه قرار می گیرند، بیشتر از آنکه در «شادابی» و «نشاط» باشند، معمولا درگیر« نگرانی» و «دلهره» هستند.

 

دوم) نقش شادابی

هرچقدر داوطلب آزمون، از نظر روحی در وضعیت بهتری باشد، نتیجه ی کار او به موفقیت نزدیک تر خواهد بود. در میان ورزشکاران، معمولا کسانی موفق تر یا بیشتر مورد اعتمادند که از نظر شادابی و نشاط از دیگران سرتر هستند. همین وضعیت در مورد داوطلبان آزمون ها نیز صادق است. به عبارت دیگر، در میان یک گروه چند نفره از همکلاسی ها، آن داشجو یا داوطلبی از بقیه برتر است که از لحاظ ر وحی و روانی وضعیت بهتری دارد.

پس یادمان باشد، همان مقدار که عوامل دیگر در موفقیت داوطلبان موثر است، نباید از انگیزه، نشاط و شادابی غفلت نمود.

شادابی و نشاط داوطلب:

۱- در افزایش ساعات مطالعاتی موثر است.

۲- به توان و قدرت یادگیری او می افزاید.

۳- موانع یا تهدیدهای مطالعاتی را برطرف می کند.

۴- امید به موفقیت را بیشتر می کند.

سوم) ماندگاری شادابی

برای داوطلبانی که قرار است در یک دوره ی نسبتاً طولانی مطالعه نمایند، ماندگاری و بقای شادابی بسیار حائز اهمیت می باشد. به همین دلیل، چاره ای نیست که حداقل در یک پروسه ی مثلاً هشت تا ده ماهه، بتوان این حالت و وضعیت روحی و روانی را حفظ نمود. برای نیل به این مقصود، چند راهکار پیشنهاد می گردد:

۱- کاری انجام ندهید.

هر زمان که احساس خستگی یا بی حوصلگی کردید از مطالعه دست بکشید. مثلاً در چنین وضعیتی ۱۵ تا ۳۰ دقیقه فقط استراحت کنید. این حالت، استرس و فشار را کاهش می دهد.

۲- موسیقی گوش دهید.

در صورت خستگی یا تکراری بودن اوقات خود، از موسیقی دلخواه خود استفاده کنید. این تغییر فضا، به نوعی باعث احیای روحی شما شده و مجدداً به وضعیت عادی خود بر می گردید.

۳- مثبت فکر کنید.

این وضعیت به تدریج آرامش را بر شما حاکم خواهد نمود. آرامش، نه تنها استرس را دور می کند بلکه به توان و قدرت یادگیری شما می افزاید.

۴- قدم بزنید.

برای حفظ آرامش و شادابی پس از هر چند ساعت مطالعه ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قدم بزنید.

۵- نفس عمیق بکشید.

هر ۵ ثانیه یک بار، نفس عمیق بکشید. همین دم و بازدم، اکسیژن زیادی تولید می کند و در نتیجه علاوه بر افزایش توان یادگیری، آرامش بیشتری بر شما حاکم خواهد نمود.

خاتمه: شادابی، نشاط و طراوت داوطلبان در دوران کنکور، قدرت پنهان آنهاست. صرفنظر از حضور در کلاس یا آزمون آزمایشی یا داشتن منابع مطالعاتی ارزشمند فراموش نکنید که از ابزارهای معنوی نیز استفاده نمایید. این موارد کوچک و غیر قابل توجه را خیلی جدی بگیرید زیرا ضامن موفقیت شما هستند.

  موفق باشید

محمد فرجی

مدیر مؤسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه

  ۱۶/ ۳/ ۹۴



به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.2 - 4 ؟

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۳/۲۳

  با سلام
  بهتر است تغییری در خود ایجاد نمایید.

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۳/۲۳

  با سلام
  طبق برنامه ازمونها وظایف مطالعاتی خود را انجام دهید.

 • T.y درتاریخ ۱۳۹۴/۰۳/۲۲

  با سلام قبل از هرچیز واقعا از یادداشت های خوبتون که به آدم روحیه میدید واقعا ممنونم من از بچه های پارسال شما بودم که هم درکلاس ها وهم آزمون ها شرکت کردم ولی متاسفانه با فاصله کمی قبول نشدم وبازخداروشکر با زحمات شما ارشد قبول شدم والان دوران امتحانات رو سپری میکنم بعد امتحانا درست ۵ماه فرصت دارم وخیلی مصمم هستم که امسال دروکالت قبول شم آیا با این فرصت میتونم موفق بشم ودرروز چندساعت به مطالعه احتیاج دارم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید..البته امسال هم در آزمون های آزمایشی شرکت کردم

 • غ درتاریخ ۱۳۹۴/۰۳/۲۲

  هیچی جزیکنواختی وتکراربرای من وجودنداره-ازچی شادودلخوش باشم!!۱

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۳/۱۷

  با سلام
  ۱-ممنون

  ۲لطفا در ابتدا طبق منابع گروه متوسط مطالعه کنید سپس سراغ منابع گروه بالاتر بروید.

 • Sahar درتاریخ ۱۳۹۴/۰۳/۱۶

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما
  اول اینکه بابت تذکری که دفعه قبل دادید؛ چشم حتماً
  دوم اینکه با توجه به آزمونهای موسسه متوجه شدم خیلی در درسهای مدنی و جزا ضعیف هستم بنظر شما چیکار کنم؟ من شروع کردم کتابهای کاتوزیان رو که معرفی کردید میخونم بنظرتون این کافیه؟ اگه کافیه جزا چیکار کنم؟ چی بخونم که راه بیوفتم همونطور که میدونید و قبلاً هم گفتم ۱۳ ساله از درسها دور بودم خیلی هنگم
  بابت راهنمایی های شما کمال تشکر را دارم

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۳/۱۶

  با سلام
  نقطه ضعف خود را شناسایی کنید.

 • سحر درتاریخ ۱۳۹۴/۰۳/۱۶

  من وقتی شادوخندان میشم که ازخودم راضی باشم ولی متاسفانه رقبای قویترم روکه میبینم ناامیدمیشم…تلاشم اصلاکم نیست اگه پشتکاربقیه مثل من باشه همشون۱میشن