تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۱۱ اسفند ۹۴ ساعت ۱۳:۰۴
۹۴ یکشنبه ۱۰ خرداد

به نام خدا

 

در سالیان اخیر، توسعه ی کمی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و جذب بی رویه دانشجویان حقوق در سراسر کشور و گرایش و تمرکز به سمت مدرک گرایی، نظام علمی کشور را به نحو چشم گیری متفاوت نموده است.

کیفیت پایین آموزش از یک سو و عدم علاقه به تحقیق و پژوهش از سوی دانشجویان، منجر به چالش جدی برای نظام آموزشی کشور شده است. یک مقایسه ساده میان سواد فارغ التحصیلان گذشته با قارغ التحصیلان سالیان اخیر، مهر تاییدی بر این مدعاست.

به هرحال برای خروج از این بن بست و جلوگیری از آسیب های جدی که در آینده ای نه چندان دور بر پیکره ی علمی و آموزشی کشور وارد خواهد شد، به دانشجویان و فارغ التحصیلان حقوق پیشنهاد می گردد:

۱- صرفنظر از آموزش در دانشگاه یا موسسه ی محل تحصیل خود، حتماًً از کتب یا منابع مرجع در طول تحصیل یا ایام بعد از آن استفاده نمایند.

۲- مطالعه ی آخرین مقالات، یادداشت ها و پژوهش های علمی نقش بسیار موثری در ارتقاء دانش و سواد آنها خواهد داشت.

۳- پیگیری مستمر آخرین آراء وحدت رویه و مطالعه ی استدلالات محاکم عالی قضایی می تواند در تفهیم و تثبیت مطالب اثر گذار باشد.

۴- مطالعه ی زندگی اساتید و چهره های ماندگار حقوق و تلاش و پشتکار مثال زدنی آنها می تواند الگو و راهنمای مفیدی در این مسیر باشد.

خاتمه: آینده ی جامعه ی حقوقی ایران در دست همین دانشجویان و فارغ التحصیلان امروز ماست. اگر به درستی از آنها مراقبت نکنیم شاید فردا خیلی دیر باشد.

موفق باشید

محمد فرجی

مدیر موسسه طرح نوین اندیشه

۱۰/ ۳/ ۹۴به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.6 + 3 ؟

 • رضا درتاریخ ۱۳۹۴/۰۳/۱۶

  با سلام بنده ازمدرسین دانشگاه هستم حرف شما کاملا درست است متاسفانه اکثر دانشجویان شاغلند وبرای ارتقای شغلی به مدرک گرایی روی اورده اند وفقط کسب نمره ملاک است جالب اینکه نمره پایین هم مد نظرشان نیست.ومتاسفانه برخی مدرسین هم ده سوال داده واز همانها در امتحان میاورند.رشته حقوق واقعا مطالعه مبنایی میخواهد

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۳/۱۲

  با سلام
  در این یادداشت منظور ما قبولی در ازمون نبود بلکه خطرات ناشی از کم سوادی پذیرفته شدگان است که تهدیدی برای امنیت جامعه است.

 • ا درتاریخ ۱۳۹۴/۰۳/۱۰

  سلام..اکثرقبولیهای وکالت همین دانشگاهای ازادوپیامنورندکه که توسعه کمی دانشگاههابه نفع افرادی شده که به راحتی میخوان وارددانشگاهها بشن…به هرحال من وامثال من که روزانه خوندیم دربرابرازمونهای حقوقی واون طرزسوالات ازمونهابااین کسانیکه دردانشگاههای کمی سراسرکشورمدرک گرفتندبرابریم….

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۳/۱۰

  با سلام
  شانس قبولی شما بستگی به شهر و ظرفیت پذیرش دارد.

 • بابک ریاحی درتاریخ ۱۳۹۴/۰۳/۱۰

  سلام. من برای ازمون دفتر اسناد رسمی دروس حقوق ثبت اسناد _ حقوق ثبت املا ک _ حقوق مدنی _ و ادبیات فارسی رو خیلی خوب و در حد عالی خوندم. ولی دروس تجارت و جزا رو خیلی ضعیفم. میخواستم بدونم اگه در ازمون جزا و تجارت و زیر سی درصد بزنم ولی بقیه درسارو بالای شصت هفتاد بزنم احتمال قبولیم چقدره؟ ایا بیشتر حقوق ثبت اسناد و حقوق ثبت املاک برای قبولی تعیین کننده هستن؟

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۳/۱۰

  با سلام
  امیدواریم.

 • مظفر بیات درتاریخ ۱۳۹۴/۰۳/۱۰

  با سلام و عرض خسته نباشید مجدد مقاله جنابعالی نکته بسیار مهم و جدی را در برداشت.امیدوارم با تلاش شما بزرگان این نکته به گوش مسوولین برسد و تصمیمی موجه و عقلانی در این مورد گرفته شود.با تشکر.