تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۱۶ اسفند ۹۴ ساعت ۰۸:۲۱
۹۴ دوشنبه ۱۴ اردیبهشت

تهران – ایرنا – معاون نظارت و بازرسی دیوان عالی کشور گفت: مسوولان دیوان عالی کشور در حال بررسی و تمهیدات مقدمات اجرا دقیق قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال ۱۳۹۲ هستند.

به گزارش ایرنا از دیوان عالی کشور، غلامرضا انصاری افزود: قانون آیین دادرسی کیفری جدید از تیر سال جاری اجرایی می شود.

وی ادامه داد: با تغییراتی که در قانون آیین دادسی کیفری جدید صورت گرفته، صلاحیت رسیدگی در شعب دیوان عالی کشور افزایش یافته است.

انصاری گفت: طبق ماده ۴۲۸ این قانون، فرجام خواهی درباره مجازات های قانونی که سلب حیات، قصاص عضو، حبس ابد و یا تعزیر درجه چهار به بالا (احتمالاً در اصلاحیه جدید درجه چهار به سه تقلیل یابد) جنایات عمدی علیه تمامیت جسمانی که میزان دیه آنها ثلث دیه کامل مجنی علیه یا بیش از آن است، آراء صادره درباره جرایم سیاسی و مطبوعاتی، اعاده دادرسی از آراء قطعی کیفری موضوع ماده ۴۷۴ این قانون در صلاحیت دیوان عالی کشور است.

معاون نظارت و بازرسی دیوان عالی کشور تصریح کرد: صلاحیت های جدیدی که در این قانون به صلاحیت دیوان اضافه شده، موضوع ماده ۴۷۷ این قانون است که جایگزین ماده ۱۸ اصلاحی قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور کیفری شده است.

ناصری افزود: همچنین جرایم مربوط به مواد مخدر، روانگردان ها که مجازات آنها در چهارچوب ماده ۴۲۸ این قانون است، در شعب دیوان عالی کشور رسیدگی خواهد شود و شعب دیوان عالی جایگزین مراجع صالح در ماده ۳۲ قانون اصلاح مبارزه با مواد مخدر و الحاق موادی به آن مصوب ۳ / ۸ / ۱۳۶۷ مجمع تشخیص مصلحت نظام می شود.

وی گفت: در سال گذشته با ساماندهی شعب ویژه ای که برای رسیدگی به امر اعاده دادرسی تعیین شد و با افزایش چند شعبه به شعب دیوان عالی کشور و تلاش قضات شعب دیوان عالی کشور، تعداد سه هزار و ۲۳۷ فقره از موجودی شعب کاسته شده است.

ناصری تصریح کرد: در سال ۱۳۹۳ ورودی پرونده ها به شعب دیوان عالی کشور ۳۶ هزارو ۳۵۶ فقره و خروجی پرونده ها در همین مدت ۳۹ هزار و ۵۹۳ فقره پرونده بوده است.

معاون نظارت و بازرسی دیوان عالی کشور افزود: تعداد درخواست های اعاده دادرسی سال گذشته ۱۴ هزار و ۶۰۵ فقره بوده که حدود ۱۰٫۴ درصد پرونده های ورودی دیوان بوده است، از این تعداد درخواست اعاده دادرسی ۵٫۱۸ درصد درخواست عاده دادرسی پذیرفته شده و حدود ۹۵٫۸۱ درصد درخواست های اعاده دادرسی که بعضاً برای چندمین بار درخواست رسیدگی مجدد شده بود، رد شده است.

ناصری ادامه داد: همانطور که ملاحظه می شود، حجم زیاد درخواست های اعاده دادرسی به دیوان عالی مشکلی برای دیوان بوده که چنانچه مجلس محترم شورای اسلامی در اصلاحیه قانون در جهت کاهش درخواست های اعاده دادرسی چاره ای بیاندیشند، شعب دیوان عالی کشور بهتر می تواند به وظیفه اصلی دیوان که نظارت از طریق فرجام خواهی است بر آراء محاکم نظارت کند تا موجب اتقان آراء صادره شود.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.3 - 8 ؟

  • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۲/۱۵

    باسلام
    این قانون به شرط تصویب و تایید مکمل قانون ۹۲ خواهد بود.

  • سیامک درتاریخ ۱۳۹۴/۰۲/۱۴

    با عرض سلام
    بعد از تصویب این قانون این ملاکه واسه آزمون وکالت ۹۴ یا همون قبلی یعنی همون ۹۲٫