تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۲۰ تیر ۹۵ ساعت ۱۲:۲۴
۹۴ یکشنبه ۱۳ اردیبهشت

به نام خدا

 

pdf

همانطور که می دانید آزمون سردفتری در سال ۹۴ برگزار خواهد شد و بخش قابل توجهی از داوطلبان آزمون وکالت، متقاضی شرکت در آزمون سردفتری اسناد رسمی نیز خواهند بود. لذا جهت راهنمایی داوطلبان محترم و استفاده صحیح و مدیریت مناسب از زمان و فرصت مطالعاتی پیش روی، موارد ذیل تقدیم می گردد:

 

۱- مفاد آزمون

الف. مفاد آزمون وکالت

عبارتست از: حقوق مدنی، آیین دادرسی مدنی، حقوق جزا، حقوق تجارت، آیین دادرسی کیفری واصول فقه.

ب. مفاد آزمون سردفتری اسناد رسمی

عبارتست از: حقوق ثبت، دفاتر اسناد رسمی، حقوق مدنی، حقوق جزا، حقوق تجارت، فارسی و عربی.

 

۲- منابع آزمون

منابع آزمون های وکالت و سردفتری اسناد رسمی، بر اساس کیفیت علمی داوطلبان در سایت طرح نوین آمده است و هر داوطلب بر اساس کیفیت و توان علمی خود می تواند از منابع اعلام شده استفاده نماید.

 

۳- مدیریت منابع مطالعاتی

الف. همانطور که بند(۱) این یادداشت آمده، مفاده آزمون های وکالت و سردفتری در سه درس حقوق مدنی، حقوق جزا و حقوق تجارت “مشترک” است. لذا داوطلبان آزمون وکالت، نیازی به مطالعه مجدد یا جداگانه ی سه درس مذکور نخواهند داشت.

ب. از دروس حقوق ثبت و دفاتر اسناد رسمی به عنوان “دروس تخصصی” آزمون سردفتری طرح سوال خواهد شد. لذا با توجه به اهمیت دروس مذکور و نقش آن در موفقیت داوطلبان، مطالعه ی حداقل یکساعت آنها پیشنهاد می گردد. ضمنا با توجه به محدودیت زمان و ضیق وقت، مطالعه ی کتاب جامع حقوق ثبت، موسسه طرح نوین اندیشه مطلوب خواهد بود.

توجه: مطالعه ی کتاب “آیین تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی” موسسه طرح نوین اندیشه پس از تسلط بر کتاب جامع حقوق ثبت، بسیار مفید خواهد بود.

ج. از دروس فارسی و عربی به عنوان “دروس عمومی” در آزمون سردفتری طرح سوال خواهد شد. با توجه به پراکندگی منابع و اهمیت متوسط این دو درس در آزمون سردفتری، فعلا مطالعه کتب یا جزوات مورد نیاز به داوطلبان آزمون وکالت پیشنهاد نمی گردد. البته اگر داوطلبان، تمایل به مطالعه در زمان کنونی داشته باشند، پیشنهاد می گردد و از جزوات کمک آموزشی در سطح کنکور علوم انسانی استفاده شود.

 

۴- مدیریت زمان مطالعاتی

همانطور که قبلا بیان شد، اولویت مطالعه داوطلبان با منابع آزمون وکالت است بنابراین:

یک. گام اول:

الف. هر داوطلب باید حداقل ۶ ساعت از زمان خود را به مطالعه ی دروس آزمون وکالت اختصاص دهد.

ب. علاوه بر ۶ ساعت، داوطلب متقاضی آزمون سردفتری باید حداقل یکساعت از زمان خود را برای مطالعه ی “کتاب جامع حقوق ثبت” تالیف معصومه ابراهیمی رهنما موسسه طرح نوین اندیشه صرف کند.

دو. گام دوم:

مطالعه ی کتاب “آیین تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی” تالیف آقایان سید جلیل و سید فریدالدین محمدی موسسه طرح نوین اندیشه پیشنهاد می گردد.

سه. گام سوم:

پس از تسلط بر دروس اصلی آزمون وکالت و سردفتری + دروس تخصصی حقوق ثبت و دفاتر اسناد رسمی، مطالعه ی کتب کمک آموزشی فارسی و عربی( در سطح کنکور علوم انسانی) پیشنهاد می گردد.

توجه: احتمالاً این مرحله بعد از آزمون وکالت ۹۴ خواهد بود(با فرض برگزاری آزمون سردفتری در اواخر آذر ماه).

 

خاتمه:

موفقیت همزمان و قبولی در آزمون های وکالت و سردفتری اگر با مدیریت صحیح، همراه باشد امری شدنی است. فقط کافیست داوطلبان محترم، در هدف گذاری، زمان بندی و تخصیص منابع مطالعاتی خود نهایت دقت و مهارت را به کار گیرند. البته این مهارت شاید برای عموم داوطلبان میسر نباشد لیکن افراد توانمند، باهوش و فرصت طلب می توانند در این مسیر پیشگام باشند.

        موفق باشید

 محمد فرجی

  مدیر مؤسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه

 ۱۳/ ۲/ ۹۴به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.6 - 8 ؟