کارگاه
آخرين بروزرساني :۱۷ اسفند ۹۴ ساعت ۱۰:۴۷
۹۴ دوشنبه ۳۱ فروردین

به نام خدا

 

 pdf

آزمون سردفتری اسناد رسمی در سال ۹۴ برگزار خواهد شدو جمعیت قابل توجهی از داوطلبان در این آزمون شرکت خواهند کرد. ممکن است، بخشی از متقاضیان ورورد به حرفه ی سردفتری، آشنایی چندانی با این شغل نداشته باشند. لذا در چند یادداشت جداگانه، به معرفی آن خواهیم پرداخت.

۱- سردفتر دفترخانه ی اسناد رسمی، از طریق آزمون ورودی یا خرید مجوز (ماده ۶۹ قانون دفاتر اسناد رسمی) و با ابلاغ ریاست سازمان ثبت(به نیابت از ریاست قوه قضاییه) به این سمت منصوب می گردد.

۲- تاسیس دفترخانه، فقط در شهری امکانپذیر است که سردفتر مجوز آن را قبلا دریافت کرده باشد. بنابراین، نقل و انتقال دفترخانه به شهر یا استان دیگر تابع قوانین و مقررات خاص خود می باشد.

۳- هر دفترخانه متشکل است از سردفتر، دفتریار اول و تعداد مورد نیاز کارمند(سند نویس، ثبات، بایگان، خدمه و …).

۴- داشتن دفتریار دوم، اختیاری است لیکن در صورت نیاز، دفتریار دوم باید به تایید سازمان ثبت برسد.

۵- سردفتر و دفتریار اول تابع قانون دفاتر اسناد رسمی و کارمندان تابع قانون کار هستند.

۶- درآمد دفترخانه، حق التحریر نامیده می شود. از مبلغ دریافتی، ۱۵% سهم دفتریار اول، ۱۰% سهم کانون سردفتران، ۱۵% سهم کارمندان دفترخانه و مابقی به سردفتر اسناد رسمی تعلق خواهد گرفت. ضمنا حقوق و مزایای کارمندان تابع قانون کار است.

۷- سایر وجوه دریافتی از جمله حق الثبت، مالیات نقل و انتقال، عوارض شهرداری و … به صاحبان آن تعلق داشته و دفترخانه فقط مجری وصول آنها می باشد.

۸- محل دفترخانه اسناد رسمی باید به تایید ثبت محل برسد. استقلال واحد، داشتن بایگانی، متراژ حداقلی (مثلا ۵۰متر) و … از معیارهای تایید محل می باشد. محل دفتر خانه می تواند ملکی یا استیجاری باشد.

۹- تغییر دفترخانه از یک محل به محل دیگر در همان شهر بلامانع است لیکن این تغییر باید به تایید ثبت محل برسد.

۱۰- سردفتر و دفتریار اول، ملزم هستند به صورت مستمر در محل دفترخانه حضور داشته باشند و در صورت عدم حضور، باید از ثبت محل مرخصی بگیرند.

۱۱- ساعات کار دفترخانه اسناد رسمی از ۷:۳۰ صبح لغایت ۱۴:۳۰ می باشد و سردفتر ملزم به حضور در ساعات مذکور می باشد مگر اینکه قبلا مرخصی گرفته باشد.

۱۲- سردفتر اسناد رسمی نمی تواند همزمان در مشاغل عمومی و دولتی، قضاوت، وکالت و مشاوره حقوقی فعالیت کند لیکن می تواند در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی تدریس نماید.

۱۳- سردفتر در انجام وظایف شغلی خود ملزم به رعایت قوانین، مقررات و نظامات شغلی می باشد و در صورت عدم رعایت، حسب مورد مسوول خواهد بود.

۱۴- اگر سردفتر در انجام وظایف خود مرتکب یکی از جرایم (مثل جعل) شود، مسوولیت جزایی داشته و در محاکم عمومی به جرم او رسیدگی خواهد شد.

۱۵- اگر سردفتر در ضمن انجام وظایف خود،مرتکب تقصیر یا اشتباه شود(مثل عدم ذکر پارکینگ در سند انتقال آپارتمان) و از این فعل او، به دیگر خسارتی وارد شود، سردفتر مسوولیت حقوقی داشته و در محاکم عمومی پاسخگو خواهد بود و باید جبران نماید.

۱۶- اگر سردفتر در انجام وظایف خود نظامات شغلی و بخشنامه ها و دستورالعمل های صادره را رعایت نکند (مثل عدم رعایت ارسال خلاصه معامله به اداره ثبت) در محاکم انتظامی سردفتران محاکمه خواهد شد.

۱۷- سردفتر اسناد رسمی با حکم ریاست سازمان ثبت به این سمت منصوب می گردد و اصل بر بقای سمت است مگر:

الف. استعفای سردفتر

ب. از کار افتادگی سردفتر

ج. بازنشستگی سردفتر

د. انفصال دائم سردفتر

ه. فوت سردفتر

۱۸- سردفتر هر زمان که بخواهد می تواند استعفاء بدهد لیکن استعفای او باید به تایید ریاست سازمان ثبت برسد.

۱۹- اگر سردفتر به هر دلایلی (عدم سلامت جسم و روان) قادر به انجام وظایف خود نباشد با تایید مرجع صالح پزشکی، از کار افتاده خواهد شد. در اینصورت سردفتر از کار افتاده می تواند، امتیاز دفترخانه ی خود را به دیگری منتقل نماید.

۲۰- در صورت ۳۰ سال خدمت یا رسیدن به سن ۶۵ سال، سرفتر بازنشسته خواهد شد. سردفتر بازنشته علاوه بر دریافت حقوق بازنشستگی می تواند امتیاز دفترخانه ی خود را به دیگری انتقال دهد.

۲۱- در صورت ارتکاب برخی جرایم یا تخلفات اداری و با حکم مراجع صالح، سردفتر اسناد رسمی به مجازات انفصال دائم محکوم و بدین ترتیب ارتباط وی با دفترخانه قطع خواهد شد.

۲۲- در صورت فوت سردفتر، ورثه وی می توانند امتیاز دفترخانه را به فرد واجد شرایط منتقل نمایند.

۲۳- سردفتر اسناد رسمی، خانواده تحت تکفل و وراث او از حقوق بیمه و بازنشستگی برخوردار هستند.

۲۴- سردفتر اسناد رسمی نمی تواند اقدام به تنظیم سند نکاح (ازدواج) یا طلاق نماید.

۲۵- سردفتر نمی تواند محل دفتر خود را به خارج از شهر محل ابلاغ منتقل نماید مگر با مجوز سازمان ثبت.

۲۶- سردفتر می تواند کلیه اسناد و معاملات راجع به اموال منقول و غیر منقول متعاملین را بدون توجه به شهر محل وقوع آنها تنظیم نماید. مثلا سردفتر تهران می تواند سند ملک واقع در دماوند را در دفترخانه ی خود انتقال دهد.

۲۷- اسناد تنظیمی در دفترخانه یا مالی هستند یا غیرمالی.

۲۸- منظور از اسناد مالی، اسنادی است که در آن قیمت مشخص است و بر این اساس حق الثبت و حق التحریر محاسبه و وصول می گردد مثل انتقال یک باب مغازه یا یک دستگاه خودروی سواری.

۲۹- منظور از اسناد غیر مالی، اسنادی است که مبلغ در آن مشخص نیست و محاسبه ی حق الثبت و حق التحریر به صورت مقطوع است مثل سند وکالت، تعهد، رضایت، اقرار و … .

۳۰- از جنبه ی اقتصادی، منفعت دفترخانه در تنظیم اسناد مالی است مثل اسناد انتقال، صلح سرقفلی، اجاره مغازه و … .

 

۳۱- مهمترین وظیفه ی سردفتر اسناد رسمی، تنظیم و ثبت اسناد طبق قوانین، مقررات و نظامات حاکم می باشد.

۳۲- احراز هویت متعاملین با شخص سردفتر است که از طریق شناسنامه یا کارت ملی انجام می شود.

۳۳- احراز اهلیت و مالکیت طرفین در تنظیم اسناد با سردفتر می باشد.

۳۴- سردفتر در تنظیم اسناد باید قوانین، مقررات، نظامات شغلی، نظم عمومی و اخلاق حسنه را رعایت کند. مثلا تنظیم سند اجاره ملک برای انجام کارهای غیر اخلاقی بر خلاف اخلاق حسنه است.

۳۵- اگر سردفتر در تنظیم سند دچار شک و تردید شود باید از تنظیم آن خودداری و از امور اسناد سازمان ثبت استعلام نماید.

۳۶- تنظیم اسناد راجع به محجورین، اشخاص بی سواد، کور، کر، لال، گنگ، اتباع خارجی و … تابع نظامات خاصی است.

۳۷- امضا متعاملین، سردفتر و دفتریار باید در یک جلسه باشد.

۳۸- هنگام تنظیم اسناد انتقال یا صلح یا … سردفتر باید از مراجع ذیصللاح مثل اداره ثبت، دارایی، شهرداری، جهاد کشاورزی و … حسب مورد استعلام نماید.

۳۹- سران دفاتر موظفند ظرف مهلت های قانونی مقرر، پاسخ استعلامات مقامات و مراجع صالح را برای آنها ارسال نمایند.

۴۰-علاوه بر تنظیم اسناد، سایر خدمات از جمله گواهی امضاء، گرفتن امانات، دادن رو نوشت، فسخ و اقاله معاملات، وصول مطالبات دولتی و … از دیگر وظایف دفاتر اسناد رسمی می باشد.

۴۱- امروز با اعمال سیستم «ثبت آنی» تحول اساسی در تنظیم اسناد رسمی صورت گرفته است.

۴۲- به زودی نیز، دفاتر ثبت حذف شده و به جای«ثبت اسناد و امضاء ذیل دفاتر» از روش «امضاء و اثر انگشت الکترونیکی» استفاده خواهد شد.

۴۳- با توجه به تحولات اخیر و تاثیر فناورهای نوین، می توان وظایف و اختیارات جدیدی را برای دفاتر اسناد رسمی، تصور نمود مثل دفاتر خدمات قضایی که برخی از سران دفاتر عهده دار آن هستند.

۴۴- مهمترین اسنادی که در دفاتر تنظیم می گردد عبارتست از: بیع قطعی غیر منقول، صلح حقوق و منافع، رهنی بانکی، تقسیم نامه، انتقال خودرو، اجاره، وصیت و … .

۴۵- سردفتر می تواند در انتخابات مجلس، شوراها و … شرکت کند لیکن در صورت انتخاب شدن با حفظ سمت از اشتغال به سردفتری ممنوع است.

۴۶- سردفتر ملزم به تنظیم و ثبت اسناد مراجعین است مگر اینکه مفاد و مدلول سند مخالف قوانین و مقررات موضوعه، نظم عمومی یا اخلاق حسنه باشد.

۴۷- سردفتر نمی تواند اسناد مربوط به خود یا افراد تحت ولایت یا وصایت یا قیمومت خود را تنظیم کند. همچنین افرادی که با آنها قرابت نسبی یا سببی تا درجه ۴ از طبقه سوم ۱ دارد.

۴۸- مرور زمان نسبت به تعقیب انتظامی و تخلفات سردفتر ۲سال از تاریخ وقوع امر است.

۴۹- دفاتر اسناد رسمی توسط بازرسین سازمان ثبت، کانون سردفتران، وزارت دارایی و سازمان بازرسی کل کشور مورد بازرسی دوره ای قرار می گیرد.

۵۰-هر سردفتر عضوی از کانون سردفتران یا دفتریاران می باشد.

۵۱- سردفتر می تواند از مرخصی استفاده کند. در اینصورت دفترخانه به کفالت دفتریار واجد شرایط یا سردفتر دفترخانه دیگر اداره خواهد شد.

۵۲- میزان مرخصی سالانه سردفتر، یک ماه است.

۵۳- در دوران کفالت، درآمد دفترخانه به طور مساوی میان سردفتر و کفیل پس از کسر هزینه ها، تقسیم خواهد شد.

۵۴- در صورت تخلف سردفتر و تایید آن توسط بازرسین، صدور کیفر خواست با دادستان انتظامی خواهد بود.

۵۵- اگر تخلف جنبه ی مجرمانه نیز داشته باشد، مراتب به مراجع صالح قضایی اعلام خواهد شد.

۵۶- رسیدگی به تخلفات انتظامی در دادگاه بدوی و حسب مورد در دادگاه تجدید نظر سردفتران خواهد بود.

۵۷- حداقل مجازات اداری سردفتران، «توبیخ کتبی با درج در پرونده» و حداکثر آن «انفصال دائم» است.

۵۸- در صورتیکه سردفتر از قانون تسهیل تنظیم اسنادد استفاده می کند حتما باید مراتب را به متعاملین اعلام و در سند نیز قید نماید.

۵۹- در خصوص نقل و انتقال اموال غیر منقول، اخذ استعلام ثبت الزامی است و رضایت طرفین در عدم دریافت تاثیری ندارد.

۶۰-مبنای وصول حق التحریر، مبلغ مندرج در سند می باشد.

۶۱- سردفتر اسناد رسمی از لحاظ شأن و پایگاه اجتماعی در جایگاه قابل قبولی قرار دارد.

۶۲- اگر سردفتر بخواهد در مشاغل دیگری چون وکالت، قضاوت و … فعالیت کند باید از سمت خود استعفاء دهد.

۶۳- طبق اعلام وزیر محترم دادگستری، میانگین درآمد شغل سردفتری ماهیانه ۸۵میلیون ریال معادل ۸میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می باشد که البته برخی کمتر و برخی دیگر بیشتر از این مبلغ درآمد ماهیانه دارند.

۶۴- دانش و سواد حقوقی، روابط عمومی خوب، تسلط بر قوانین، مقررات و نظامات شغلی، مردم داری، مشتری مداری، امانت و سلامت، حضور مستمر در محل کار و … از شاخص ها و ویژگیهای یک سردفتر موفق می باشد.

۶۵- با توجه به ورود تکنولوژی و فناوری های روز، آینده ی بسیار خوبی برای شغل سردفتری در کشور پیش بینی می گردد.

۶۶- به تدریج برخی از وظایف و اختیارات قوه قضاییه و محاکم دادگستری به دفاتر واگذار خواهد شد به عنوان نمونه می توان به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی اشاره نمود.

۶۷- صبر، حوصله، کسب تجربه و استقرار یک انضباط و دیسیپلین خاص می تواند سرمایه گذاری مناسبی برای سالهای آتی دفترخانه باشد. بنابراین برای داشتن دفتری موفق و آینده دار حداقل پنج سال تلاش و فعالیت مستمر با رعایت شاخص های مندرج در بند (۴) ضروری است.

۶۸- انتخاب کارمندان دفترخانه با سردفتر است لیکن صلاحیت دفتریار باید به تایید سازمان ثبت برسد.

۶۹- داوطلبانی که از طریق آزمون موفق به ورود به حرفه سردفتری نشوند می توانند از طریق ماده ۶۹ اقدام به خرید مجوز نمایند. البته مبلغ آن حدود ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان است. بنابراین پیشنهاد می گردد اولویت اول داوطلبان، قبولی از طریق آزمون باشد.

 

        موفق باشید

      محمد فرجی

مدیر موسسه طرح نوین اندیشه

  ۳۱/ ۱/ ۹۴

 به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران
 • محمد فرجی درتاریخ ۱۳۹۵/۰۸/۰۳

  سلام
  حداقل مدرک دیپلم و از طریق دفتر خانه به سازمان ثبت معرفی شده و در آزمون مربوطه پذیرفته شوید.

 • محمد فرجی درتاریخ ۱۳۹۵/۰۸/۰۳

  سلام
  ۱- برای سردفتری باید لیسانس حقوق داشته باشید.
  ۲- برای دفتریاری هم باید از طریق دفتر اسناد رسمی اقدام کنید.

 • mohammad درتاریخ ۱۳۹۵/۰۸/۰۲

  ۲۷ساله هستم بنده اگه بخوام دفتریاری جای بگیرم باید چه شرایطی داشته باشه ؟ !رهنمای کنید

 • mohammad درتاریخ ۱۳۹۵/۰۸/۰۲

  سلام من دیپلمه هستم میخوام دفترخونه جای بگیرم باید چیکار کنم ممنون میشم راهنمای کنید؟برای دفتریاری باید چه شرایطی رو لازم داره؟

 • محمد فرجی درتاریخ ۱۳۹۵/۰۵/۲۷

  سلام

  خیر. باید در آزمون سردفتری پذیرفته شوید.

 • محمد فرجی درتاریخ ۱۳۹۵/۰۵/۲۷

  آسان تر است.

 • محمد فرجی درتاریخ ۱۳۹۵/۰۵/۲۷

  سلام
  دروس تخصصی مثل حقوق ثبت اسناد و املاک مدنی و تجارت.

 • شیوا درتاریخ ۱۳۹۵/۰۵/۲۶

  سلام ببخشید دختری ۱۹ساله دارای دیپلم تجربی هستم
  میخواستم بدونم اگه امسال وارد دانشگاه اهواز یا شیراز بشم و بدون کنکور حقوق بخونم میتونم سر دفتر دار بشم?

 • کریم درتاریخ ۱۳۹۵/۰۵/۲۶

  و اینکه این آزمون با آزمونی که سراسری برگزار میشه چه تفاوتی داره؟

 • کریم درتاریخ ۱۳۹۵/۰۵/۲۶

  ممنون بابت پاسخگویتون
  این ازمون جدا گانه ای که می فرماید از چه کتاب هایی میاد و به چه شکله؟ممنون میشم اگر در این باره کامل توضیح بدید

 • محمد فرجی درتاریخ ۱۳۹۵/۰۵/۲۶

  سلام
  ۱-بلی
  ۲-شما مشکلی ندارید.
  ۳-خرید امتیاز از طریق ماده ۶۹ قاننون دفاتر اسناد رسمی
  ۴-آزمون جداگانه ای دارد.
  ۵- موفق باشید.

 • کریم درتاریخ ۱۳۹۵/۰۵/۲۵

  با سلام
  ۱٫من ۲۶سالمه و مجرد و لیسانس علوم قضائی دانشگاه آزاد دارم وهیچ سابقه دفتریاری ندارم ایا می تونم در ازمون سردفتری شرکت کنم؟
  ۲٫محدوده سنی حداقل و حداکثر برای سردفتر شدن چقدره؟
  ۳٫باتوجه به اینکه چندین ساله که آزمون سردفتری برگزار نمیشه چه راه هایی برای گرفتن سردفتری وجود داره؟
  ۴٫درصورت خرید سردفتری آیا باید در ازمون شرکت کرد یا نیازی به آزمون نیست؟
  ممنون بابت وقتی که میزارید

 • محمد فرجی درتاریخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۳

  با سلام
  اطلاعی نداریم.

 • سارا درتاریخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۲

  تعداد شرکت کنندگان آزمون سردفتری چند نفر بوده؟ظرفیت هر دوره چند نفره؟

 • محمد فرجی درتاریخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۲

  با سلام
  بلی.

 • سارا درتاریخ ۱۳۹۵/۰۵/۰۱

  سلام من دیپلم تجربی دارم میتونم کنکور انسانی بدم و حقوق بخونم بعد سر دفتر شم؟۱۹ سالمه

 • محمد فرجی درتاریخ ۱۳۹۵/۰۳/۰۱

  با سلام
  داشتن سابقه دفتر یاری.

 • اسماعیل درتاریخ ۱۳۹۵/۰۲/۳۰

  باسلام
  بجر لیسانس حقوق داشتن، راه دیگری برای سردفتر شدن وجود ندارد؟
  باتشکر

 • چرخچی درتاریخ ۱۳۹۵/۰۲/۱۹

  دوستانی که می خوان سر دفتر بشن یک لحظه هم شک نکنند و هر جور شده این شغل رو انتخاب کنند . که درآمد بسیار خوبی داره مخصوصا تو تهران جاهای شلوغ .
  فقط در انتخاب محل خیلی دقت کنید که مزایای زیر رو داشته باشه . همجواری با پلیس +۱۰ نزدیکی بیشتر به بانکها . مناطقی که بافت فرسوده بسیاری دارند . تعامل با بنگاه های اطراف . تعامل با روسای بانکها . از همه مهمتر رفتار مناسب با ارباب رجوع و بقولی مشتری مداری

 • محمد فرجی درتاریخ ۱۳۹۵/۰۱/۱۹

  با سلام
  ۱-خیر
  ۲-بلی.

 • س_ ر درتاریخ ۱۳۹۵/۰۱/۱۸

  سلام، ببخشید ، میتوان بدون داشتن لیسانس حقوق دفتریارشد؟ وبرای دفتریارشدن نیزباید آزمون داد؟ با تشکر

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۱۱/۲۸

  با سلام
  داشتن لیسانس حقوق برای سردفتری الزامی است.

 • محمد درتاریخ ۱۳۹۴/۱۱/۲۷

  سلام من لیسانس مهندسی دارم اگر کارشناسی ارشد حقوق سردفتری بخوانم میتوانم مجوز سردفتری بگیرم؟

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۱۱/۱۸

  با سلام
  ۱-حداکثر سن زمان قبولی ۵۰ سال است.
  ۲-بلی.

 • یونس درتاریخ ۱۳۹۴/۱۱/۱۷

  با سلام
  شغل سردفتری محدودیت سنی دارد ایا کسی که مستخدم یکی از ادارات باشدوحدود ده سال سابقه کار داشته باشد میتونه استعفا دهد و شغل سردفتری رو دنبال کند.

 • مینا درتاریخ ۱۳۹۴/۱۱/۰۹

  شغل سردفتری بهترین و پر در آمد ترین و کم هزینه ترین شغل تو کشوره در آمدی بیش از ۳۰ میلیون خالص در ماه برای سردفتران تازه کار و در آمد بیش از ۵۰ میلیون تومانی برای سردفتران قدیمی ( مخصوصا در تهران ) در ضمن با یک لیسانس ساده حقوق میشه یک سردفتر شد . بنظر بنده که بیش از ده ساله در دفاتر اسناد رسمی تهران مشغول به کار هستم بهترین میزان در آمد رو درارست . پس بجای وکالت برید سردفتر اسناد رسمی بشید

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۶

  با سلام
  داشتن سابقه دفتریاری یا لیسانس حقوق الزامیست.

 • کیانوش درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۴

  با سلام. متولد ۷۱ و دارای لیسانس مدیریت بازرگانی هستم. اگه بخوام امتیاز بخرم دیگه نیازی به سه سال دفتریاری هست یا نه؟ با تشکر

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۳

  با سلام
  لیسانس.

 • هدی درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۲۲

  سلام.در صورتی که بخواهیم امتیاز سردفتری را بخریم،چه مدرکی باید داشته باشیم؟لیسانس یا فوق؟

 • چرخچی درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۰۵

  به نظر بنده حقر با تجربه ای که دارم در رشته حقوق سردفتر اسناد رسمی شدن بهترین درآمد رو داره اونم با این حق التحریر های که بالا رفته و هر ساله دراه بالا میره و نکته ایننکه طبق فرمایشات دوستان گرامی انتخاب محل دفتر خانه خیلی مهمه و روابط با شرکتها و صندوق های اعتباری و مخصوصا صندق های دانش بنیان و بودن بانک های دولتی و خصوصی در اطراف و مهتر از همه برخورد خوب با مشتری و راضی نگه داشتن آنها و در آخر بهترین شغل و آینده تامین کن ترین شغل تو کشور ماست که تحریم و غیر تحریم توش تاثیر نداره همیشه مشتری خودش رو داره

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۸/۱۸

  با سلام
  به دفاتر اسناد رسمی شهر خود مراجعه فرماییید.

 • اردلان درتاریخ ۱۳۹۴/۰۸/۱۷

  رشته حقوق میخونم میخواستم ببینم برای شروع در کار اسناد رسمی چیکار کنم که بتونم تا اتمام درس فعلاً در این دفاتر مشغول به کار شم؟
  دوره ای چیزی داره که بگذرونم تا من رو قبول کنن و کار بهم بدن؟

 • طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۸/۰۹

  با سلام
  واژه ی اخراج وجود ندارد مگر عدم صلاحیت دفتریار که منجر به برکناری او شود یا طبق ضوابط به انفصال دائم محکوم شود. البته بهتر است با تفاهم و رضایت دفتریار خود را جابجا کنید.

 • امین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۸/۰۸

  باسلام مجدد
  جناب اقای فرجی عزیز راهی قانونی و موجه به جز مراجعه به سارمان(عدم موافقت سازمان ثبت) برای اخراج دفتر یار را خواستارم.

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۷/۱۸

  با سلام
  اختلاف در سازمان ثبت رسیدگی می شود.

 • امین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۷/۱۷

  با سلام
  سوال بنده این است که اگر یک سردفتر از دفتردار خود راضی نبوده و بنا به دلایلی حاضر به همکاری با ایشان نباشد، در چه صورت می توان عذر ایشان را خواست؟
  با تشکر

 • طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۷/۱۴

  با سلام
  خریدار باید شرایط قانونی سردفتر شدن را طبق ماده ۶ قانون دفاتر دارا باشد و برای خرید هم باید به یکی از سردفتران در حال بازنشستگی یا ورثه سردفتر متوفی مراجعه کند.

 • Sh m درتاریخ ۱۳۹۴/۰۷/۱۳

  با سلام
  شرایط خرید امتیاز سردفتری برای متقاضی چیست؟

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۵/۲۱

  با سلام
  بلی.

 • محمد درتاریخ ۱۳۹۴/۰۵/۱۹

  باسلام متولد اسفند ۷۱ هستم آیا می تونم تو آزمون سردفتری شرکت کنم ؟باتشکر

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۵/۱۸

  با سلام
  مراحل مصاحبه و گزینش وجود دارد.

 • محمد درتاریخ ۱۳۹۴/۰۵/۱۸

  سلام.آیا با قبولی در آزمون امکان ورود به این آزمون قطعی میشه یا این امر نیازمند طی مراحل گزینش و عقیدتی سیاسی هستش؟

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۴/۲۲

  با سلام
  در قانون وزیر دادگستری تبدیل به رییس قوه قضاییه شده و اختیارات ایشان نیز در این زمینه به رییس سازمان ثبت تفویض شده است.

 • من درتاریخ ۱۳۹۴/۰۴/۲۲

  باسلام و خسته نباشید
  ببخشید شما نوشتین که سردفتر با ابلاغ ریاست سازمان ثبت منصوب میشه ولی ماده ۲قانون دفاتر اسناد رسمی میگه با ابلاغ وزیردادگستری.حالا کدوم درسته؟

 • مینا درتاریخ ۱۳۹۴/۰۴/۱۹

  راست میگن در آمد خوبی داره این شغل حتما برید آزمون شرکت کنید و قبول بشید من که ۱۰ سال کار کردم تو دفتر خونه میدونم چه در آمدی داره
  ۳ تا نکته رو بر اساس تجربه در اختیار کار بران گرامی قرار میدم .
  ۱- سعی کنید در انتخاب محل دفتر خیلی دقت کنید مواری چون طبقه همکف بود . تابلو خور بودن محل . اطراف دفتر رو نکاه کنید ببینید بنگاه معاملات ملکی و بانک مخصوصا بانک مسکن و بانکهای خصوصی و مراکز پلیس +۱۰ هرچی بیشتر باشه بهتره . اگه بتونید دم مراکز تعویض پلاک هم دفتر بزنید خوبه
  ۲- مراکز پر رفت آمد رو در اولویت قرار بدین برای محل دفتر با شرایط بالا ( مثل آزادی .فلکه صادقیه . بلوار فردوس . آیت اله کاشانی پیروزی. انقلاب . تهرانپارس
  ۳- اینکه هیچ وقت با ارباب رجوع بد و تند برخورد نکنید بزارید با رضایت از دفتر شما خارج بشه
  و در آخر سعی کنید درست کار کنید وطرف اسناد شک دار نرید حتی اگه پول خوبی پیشنهاد بشه و نکته بعدی همیشه از افراد یا تجربه این کار مشورت بگیرید و از تجربشون استفاده کنید و در آخر تصممیم اول و آخر رو خودتون بگیرید و نظارید اطرافیان در محل کار تصمیم گیری کننند

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۲/۰۵

  با سلام
  ۱-خانم ها منعی برای حضور ندارند.
  ۲-خیر.فقط باید از ثبت استان مرخصی مربوط به سفر خارج از کشور بگیرند.

 • ا.جعفری درتاریخ ۱۳۹۴/۰۲/۰۳

  سلام و خسته نباشید
  در صورت برگزاری آزمون آیا این امکان وجود دارد که خانم ها اجازه شرکت نداشته باشند؟
  آیا سردفتران ممنوع الخروج هستند و نمی توانند از کشور خارج شوند؟

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۲/۰۲

  باسلام
  خیر.مهم قبولی است.

 • رضا درتاریخ ۱۳۹۴/۰۲/۰۱

  سلام رتبه یک این آزمون امتیاز خاصی دارد؟