تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۱۷ اسفند ۹۴ ساعت ۱۱:۰۷
۹۴ سه شنبه ۲۵ فروردین

به نام خدا

 

داوطلبان آزمون های حقوقی از مدتها قبل مطالعه ی منظم و منسجم خود را آغاز نموده اند و تاکنون پیشرفت قابل قبولی در مسیر مطالعاتی خود بدست آورده اند . عمده دغدغه و نگرانی داوطلبان ، فراموشی مطالب و مباحث مطالعاتی قبلی آنهاست . در این یادداشت ها تلاش داریم ، روشهای موثر در یادگیری و تثبیت مطالب و بقاء آن در ذهن و حافظه ی داوطلبان را بررسی نماییم .

اول ) اصول استفاده از حافظه

برای اینکه در یادگیری مطالب بتوانیم از حافظه خود استفاده بهتری بنماییم ، موارد ذیل را باید رعایت کنیم :

۱- علاقه

علاقه نقش بسیار زیادی در یادگیری دارد . هرچقدر به مطالبی که مطالعه می کنید بیشتر علاقمند باشید ، یادگیری و یادآوری آن برای شما آسان تر خواهد بود . بنابراین از مطالعه ی بی انگیزه یا بدون علاقه خودداری فرمایید .

۲- تمرکز حواس

داشتن تمرکز حواس در هنگام مطالعه باعث می شود مطالب آموخته شده ، بیشتر در حافظه شما باقی بماند . برای تمرکز کامل باید شرایط مطالعه صحیح را رعایت نمایید . این شرایط به طور خلاصه عبارتند از : آغاز درست ، برنامه ریزی ، نظم و ترتیب ، حفظ آرامش ، استفاده صحیح از وقت ، سلامتی و تندرستی ، تغذیه مناسب ، ورزش ، خواب کافی ودرک مطالب .

۳- طبقه بندی کردن مطالب مورد مطالعه

سعی کنید مباحث مورد مطالعه تان از یک نظم و پیوستگی همسان برخوردار باشد . درینصورت یادگیری و ماندگاری مطالب در ذهن شما راحت تر و مطلوب تر خواهد بود . پیشنهاد می شود حداکثر در هر روز، دو درس را مطالعه کنید .

۴- خوب درک کردن

به جای حفظ کردن سعی کنید مطلب را بفهمید . اصولاً اگر متنی به خوبی درک شود ، کمتر فراموش می شود . پس در ابتدا مطلب را به درستی درک کنید ، سپس آن را به حافظه ی خود بسپارید .

۵- تکرار مطالب

تکرار و مرور چندباره مطالب ، نقش بسیار مهمی در ماندگاری مطالب مورد مطالعه دارد . بنابراین به گونه ای برنامه ریزی کنید که حداقل ۳ بار مباحث مهم و اساسی را با تمرکز بالا ، مطالعه نمایید .

۶- اعتماد به نفس

باید به قوی بودن حافظه ی خود اعتماد داشته باشید . از به کار بردن کلمات و جملاتی که موجب تضعیف حافظه می شوند مثل “حافظه ام ضعیف شده” یا “حافظه ام یاری نمی کند” جداً خودداری کنید .

نتیجه : آنچه که در ذهن شما است، نتیجه ی یادگیری و به خاطر سپاری صحیح است . اگر به روش های یادگیری خود بیشتر توجه کنید و هنگام به خاطر سپاری تمرکز حواس بیشتری داشته باشید و مطالب را با نظم و ترتیب در حافظه خود ضبط کنید ، در اینصورت به خاطرآوری مطالب آسان تر خواهد بود .

 

                                                                                                     موفق باشید

 محمد فرجی

مدیر مؤسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه

 ۲۵/ ۱/ ۹۴

      به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.10 + 4 ؟