تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۱۷ اسفند ۹۴ ساعت ۱۱:۲۹
۹۴ سه شنبه ۲۵ فروردین

 

خبرگزاری میزان: یک حقوقدان گفت: تفکیک انواع زندانیان و افزایش استقلال بازپرسی یکی از مهم‌ترین مزایای قانون جدید آیین دادرسی کیفری جدید به شمار می‌رود.

“ایرج خالصی” در گفت‌و‌گو با خبرنگار حقوقی میزان با بیان اینکه قانون آیین دادرسی کیفری جدید یکی از نوآوری‌ها و افتخارات دستگاه قضا در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی است، اظهار کرد: اجرایی شدن این قانون گامی موثر در تحقق عدالت و اهداف دستگاه قضا در رسیدن افراد به حقوق خود در جامعه است.

وی تصریح کرد: یکی از قوانین مطلوب و موثری که در نظام مقدس جمهوری اسلامی به تصویب رسیده، قانون آیین دادرسی کیفری جدید است که مورد توجه قرار گرفته زیرا به حقوق متهم نیز در آن اهمیت داده شده است.

خالصی با بیان اینکه رعایت حقوق شهروندی و قانونی متهم و همچنین اعتبار دادن به وکیل دادگستری از نکات مهم در این قانون است، تاکید کرد: در قانون آیین دادرسی کیفری جدید از مرحله شروع تحقیقات تا زمان قطعیت و اجرای حکم مانند اکثر کشورهای پیشرفته دنیا وکیل می‌تواند، ایفای نقش کند.

وی افزود: قانون آیین دادرسی کیفری جدید در مقایسه با قوانین قبلی دارای نقاط قوت بسیاری است که این موارد شایسته تحسین است.

این حقوقدان با بیان اینکه توجه به دادرسی عادلانه از مهم‌ترین مزایای قانون آیین دادرسی کیفری جدید است، گفت: این قانون دارای ضابطه بوده و از شفافیت برخوردار است و از زمینه‌های بروز هر نوع سوء استفاده جلوگیری می‌کند.

وی ادامه داد: توجه خاص به صلح و سازش و میانجیگری از نکات مهم و مورد توجه در این قانون است.

خالصی خاطر نشان کرد: در قانون آیین دادرسی کیفری جدید حقوقی برای سازمان‌های مردم نهاد پیش بینی شده است که این مورد در قانون قبلی وجود نداشت.

 به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.4 - 7 ؟