تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۱۷ اسفند ۹۴ ساعت ۱۲:۳۲
۹۴ سه شنبه ۲۵ فروردین

به نام خدا

 

 

د . تغذیه سالم

تغذیه سالم نقش بسیار مهمی در غلبه بر استرس دارد . مصرف و استفاده از مواد غذایی ذیل، درکنترل و مقابله با استرس اثرگذار است :

۱- مرکبات و مکمل های غذایی حاوی ویتامین C

۲ – اسفناج و عدسی

۳- پسته

۴- بادام و گردو

۵- سبزیجات خام

۶- شیرگرم قبل از خواب

۷- مکمل های گیاهی مثل دمنوش گل گاو زبان وگل سرخ و دارچین جهت آرامش درون

۸- غذاهای آرام بخش مانند سوپ ، آش و…

۹- نان سبوس دار

توجه : عدم رعایت رژیم غذایی ، کیفیت مطالعاتی و توان یادگیری فرد را کاهش می دهد .

ه . تمرکز فکری

توجه به هر اتفاق و تغییری که در محیط اطراف رخ می دهد ، باعث از بین رفتن تمرکز فرد می شود . وقتی تمرکز فکری روی درس وجود نداشته باشد ، استرس و اضطراب خود به خود ایجاد می گردد .

و . مثبت اندیشی

لازم است از افرادی که افکار منفی دارند ، به طور جدی دوری شود و بالعکس با افراد مثبت اندیش و با روحیه شاد ارتباط و مراوده باشد . اگر فکر منفی به سراغ فردی آمد ، باید خیلی سریع آن را به شکل مثبت تغییر دهد .

توجه : ممکن است داوطلبی فکر کند ، رقبای او چندین دوره مطالب درسی خودرا خوانده اند و او در مقایسه با آنها کم کاری داشته است . دراینصورت او باید بگوید ؛ من هم تمام تلاش خودرا به کار گرفته ام و با انرژی و توان بیشتر ، به زودی نتیجه دلخواه خودرا به دست خواهم آورد .

ز . آرامش

چند نفس عمیق قبل از آغاز مطالعه مفید است . وجود دم و بازدم باعث آزاد شدن اکسیژن در مغز فرد می شود و همین امر منجر به افزایش تمرکز و به تدریج ارتقای کیفیت یادگیری خواهد شد.                                                                      

ط . ورزش کردن              

انجام ورزش های سبک از جمله قدم زدن ، پیاده روی ، ایروبیک و شنا حداقل ۴۰ – ۳۰ دقیقه در روز ، می تواند استرس فرد را به شدت کاهش دهد . درواقع درگیری ذهن و جسم انسان به چنین فعالیت هایی ، به تدریج نوعی آرامش فکری و روانی ایجاد                   می کند .

ظ . ذکر خدا و عبادت

ذکر نام و یاد خداوند متعال همواره موجب آرامش و غلبه بر استرس و اضطراب است . به همین دلیل در تعالیم دینی توصیه شده است در موارد خطیر و دشوار زندگی ذکر و یاد خدا ، آرامش بخش خواهد بود .

 

 

 

 موفق باشید

محمد فرجی

مدیر مؤسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه

           ۲۵/ ۱/ ۹۴به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.4 + 2 ؟