تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۲۷ بهمن ۹۴ ساعت ۰۸:۵۹
۹۴ شنبه ۲۲ فروردین

به نام خدا

 

 

 

آزمون های وکالت و سردفتری در سال ۹۴ برگزار خواهد شد و داوطلبان برای کسب سهمیه قبولی با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت. هر چند کیفیت و توانایی علمی داوطلبان با یکدیگر متفاوت است لیکن بیشتر آنها با رویای قبولی در جلسه ی آزمون حاضر خواهند شد. صرفنظر از برنامه های مطالعاتی هدفمند و منسجمی که داوطلبان فراخور حال خود داشته اند، تقویت قوای روحی و روانی نیز در این مرحله بسیار مهم و موثر خواهد بود. در این یادداشت عواملی را که در تقویت توان علمی داوطلبان و افزایش احتمال موفقیت ایشان در آزمون تاثیر گذار است، بررسی می نماییم.

 

اول ) هدف گذاری صحیح

باتوجه به کیفیت علمی بالای شرکت کنندگان در آزمون های وکالت و سردفتری ، هدف گذاری باید براساس توانایی ها ، پتانسیل و ظرفیت هر فرد جداگانه تعریف گردد . بنابراین ، هر داوطلب باید براساس شاخص های مذکور ، هدف خودرا به درستی تعریف نماید .

 

دوم ) برنامه ریزی منطقی

به دلایل مختلف ، کیفیت و نحوه ی زندگی و اشتغال داوطلبان متفاوت است . بنابراین هر فرد باید بر اساس شرایط شخصی ، شغلی ، خانوادگی و علمی و متناسب با نیازهای خود برنامه ریزی منطقی داشته باشد . فقط توجه شود حداقل ساعت مطالعه مورد نیاز برای قبولی در آزمون های وکالت و سردفتری ۱۲۰۰ ساعت می باشد که نحوه ی تقسیم بندی و اجرای آن با خود داوطلب است .

 

سوم ) امکانات آموزشی

از آنجاییکه رقابت شدیدی در این آزمون ها حاکم است و حداکثر ۴ درصد داوطلبان شانس قبولی دارند ، بنابراین هرچقدر دامنه و گستره ی امکانات آموزشی بیشتر باشد در نتیجه توانایی داوطلب افزایش یافته و شانس موفقیت او نیز بیشتر خواهد شد . استفاده از دوره های آمادگی ( حضوری – مجازی ) ، آزمون های آزمایشی (حضوری – مجازی) ، بسته های آموزشی ، مجموعه کتب تست و … هر یک نقش مؤثری برای قبولی داوطلبان خواهد داشت که داوطلبان حسب نیاز و توانایی های خود از آنها استفاده می کنند.

 

چهارم ) منابع مطالعاتی

براساس ظرفیت علمی داوطلب و هدف گذاری او منابع مورد نیاز وی نیز متفاوت خواهد بود.بنابراین داوطلبی که با هدف کسب رتبه ی برتر در آزمون شرکت می کند باید منابع و کتب اصلی را بخواند اما اگر هدف او فقط کسب نتیجه ی قبولی است صرف مطالعه ی قوانین و جزوات و کتب کمک آموزشی کفایت می نماید .

 

پنجم ) روش های مطالعاتی

برای افزایش کیفیت و سرعت در یادگیری ، انتخاب روش های صحیح مطالعاتی الزامی است . در غیر اینصورت ، دستیابی به سطح استاندارد و مطلوب علمی غیرممکن خواهد بود .

 

ششم ) سنجش و ارزیابی

در کنار مطالعه ی هدفمند و منسجم منابع مطالعاتی ، سنجش و ارزیابی منظم از عملکرد و بررسی توانایی مطالعاتی داوطلب بسیار حائز اهمیت می باشد . این رویه باعث شناسایی نقاط ضعف و تلاش برای جبران آن خواهد شد .

 

هفتم ) اعتماد به نفس

اعتماد به نفس آن قدرت و توان روحی است که در درون یک فرد وجود دارد و باعث افزایش قدرت و نیروی درونی او خواهد شد. بنابراین وجود اعتماد به نفس باعث می گردد که هر داوطلب علاوه بر قدرت و توان واقعی خود به قدرتی ماوراء آن نیز مسلح و مجهز گردد.

 

هشتم ) آرامش و تمرکز

منظور از آرامش و تمرکز یعنی آن قدرت و نیروی عالیه ای که تمام حواس و قوای فرد را در جهت نیل به یک هدف مشخص و معین، هدایت و راهنمایی می نماید.

در روز آزمون، داوطلب آماده، فقط با یک هدف از محل اقامت خود خارج می گردد و آن عبارتست از : موفقیت در آزمون وکالت یا سردفتری. حال اگر داوطلب از نظر علمی، از کیفیت قابل قبولی برخوردار نباشد باز هم باید هدف داشته باشد و آن حضور آبرومند در آزمون است. پس اگر داوطلب احتمال موفقیت در آزمون را برای خود متصور نیست، حداقل باید حضور آبرومندی در آزمون داشته باشد و حضور بی هدف شکست به معنای واقعی است.

بنابراین، داوطلب آزمون باید قبلاً هدف شرکت در آزمون را برای خود تصور و ترسیم نماید و توان انرژی و توان خود را برای رسیدن به همان هدف متمرکز نماید.

توجه: آرامش و تمرکز فکری، لازمه ی بهره وری حداکثری از توان علمی هر داوطلبی است.

 

 

نهم ) مدیریت و تدبیر

به طور خلاصه تاکید و یادآوری می گردد مدیریت و تدبیر تا روز آزمون نه تنها باعث افزایش بهره وری از حداکثر توانایی های داوطلب می گردد بلکه ، نقاط ضعف و کمبودهای علمی او را نیز به تدریج برطرف خواهد نمود .

 

دهم ) میل به موفقیت

از آنجاییکه انسان موجودی کمال گرا است، میل به موفقیت و پیروزی همواره در نهاد او وجود دارد لیکن در زمان مقتضی باید این میل و عطش خود را به منصه ی ظهور برساند. به همین دلیل داوطلب کمال گرا به دور از هر گونه ترس و اضطراب، با اعتقاد و ایمان به سوی موفقیت گام بر می دارد.

 

یازدهم ) توکل به خدا

صرفنظر از کیفیت علمی داوطلبان، بزرگترین عامل در افزایش احتمال موفقیت، توکل به خداوند متعال است. اینکه داوطلب کوشا و ساعی به این باور و ایمان برسد که :

یک. تمام توان و قدرت خود را در مسیر موفقیت به کار گرفته است.

دو. از برنامه ها، ابزار و امکانات لازم برای موفقیت به نحو مطلوب استفاده نموده است.

سه. کلید قواعد و اصول حرفه ای موفقیت در آزمون را رعایت کرده است.

چهار. در این مسیر، به لطف و عنایت ویژه پروردگار خود نیز امیدوار است.

با این اعتقاد با آرامش کامل در آزمون حضور یافته و تمام نیروی خود را به کار می گیرد و دل به گروی خواست او می سپارد و هر آنچه که برای وی رقم بخورد را متواضعانه می پذیرد و همواره شکرگزار خالق بی همتاست.

 

خاتمه :

با توجه به مدت مانده تا روز برگزاری آزمون وکالت یا سردفتری اسناد رسمی، به داوطلبان گرامی پیشنهاد می گردد :

۱- حداقل ۶ ساعت مطالعه مفید و منسجم را در فعالیت های روزانه ی خود تثبیت نمایند .

۲- از تعویض مکرر منابع مطالعاتی خود اجتناب نمایند .

۳- به برنامه مطالعاتی خود وفادار باشند .

۴- نگران فراموشی مطالب مطالعه شده ی قبلی نباشند . این مطالب در حافظه ی آنها ضبط و ماندگار شده است .

۵- از مقایسه ی خود با سایر رقبا جدا خودداری کنند .

۶- دلشوره و نگرانی بی دلیل را از خود دور نموده ودر مقابل امید و ایمان به موفقیت را جایگزین کنند .

۷- حتما در طول مطالعه منابع ، نکات مهم و کلیدی را علامتگذاری یا یادداشت برداری نمایند .

۸- تلاش کنند به گونه ای برنامه خود را پیش ببرند که حتما تا مهر ۹۴ ، مطالب را به صورت کلی به پایان رسانده و ماه های آخر را به جمع بندی و مرور نهایی مطالب اختصاص دهند .

 

                                                                                                                         موفق باشید

 محمد فرجی

  مدیر مؤسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه

  ۲۲/ ۱/ ۹۴به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.2 - 10 ؟

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۱/۲۷

  با سلام
  تضمین قبولی هر فرد فعالیت خودش است. بنابراین با تلاش بیشتر به سمت قبولی گام بردارید.

 • مریم درتاریخ ۱۳۹۴/۰۱/۲۷

  یه مسئله ای که خیلی درگیرم کرد اینه تمام اطرافیانم تو موسسات مختلف و به صورت تضمینی شرکت کردن من واقعا میترسم سال دومه و پارسال ۱۰۸۰ مرکز شدم خیلی روم فشاره میترسم دوباره امسال هم قبول نشم..به نظرتون اونایی که دوره های تضمینی میرن سطحشون خیلی بالاست؟

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۱/۲۴

  با سلام
  طبق برنامه و منابع ازمونها عمل کنید.

 • سمیه درتاریخ ۱۳۹۴/۰۱/۲۳

  سلام من در آزمون های آزمایشی موسسه ثبت نام کردم پایه ام تو آزمونی که دادم متوسط ضعیف بود البته طبق برنامه پیش نرفته بودم الان مشکلی که دارم اینه که نمیدونم چه کتابهایی بخونم آیا همون کتابهایی که منابع آزمون هستن کافیه ؟ممنون میشم پاسخم رو بدید

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۱/۲۲

  با سلام
  منظور اینست که هر فرد باید بر اساس ظرفیت وامکانات خود برنامه هایش را به جلو ببرد و در غیر اینصورت بخشی از قدرتش تلف خواهد شد.

 • Ali درتاریخ ۱۳۹۴/۰۱/۲۲

  سلام…
  اینکه فرمودیدازمقایسه خودباسایررقبا جدا خودداری کند یعنی اینکه باکسی رقابت نداشته باشیم دیگه؟یاباکسیکه واقعا رقیب قوی ماست وبهش نمیرسیم رقابت نداشته باشیم؟