تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۱۴ اردیبهشت ۹۵ ساعت ۱۰:۳۳
۹۴ شنبه ۲۲ فروردین

  به نام خدا

 

 آزمون سردفتری اسناد رسمی در سال ۹۴ برگزار خواهد شدو جمعیت قابل توجهی از داوطلبان در این آزمون شرکت خواهند کرد. ممکن است، بخشی از متقاضیان ورورد به حرفه ی سردفتری، آشنایی چندانی با این شغل نداشته باشند. لذا در چند یادداشت جداگانه، به معرفی آن خواهیم پرداخت.

۱- سردفتر دفترخانه ی اسناد رسمی، از طریق آزمون ورودی یا خرید مجوز (ماده ۶۹ قانون دفاتر اسناد رسمی) و با ابلاغ ریاست سازمان ثبت(به نیابت از ریاست قوه قضاییه) به این سمت منصوب می گردد.

۲- تاسیس دفترخانه، فقط در شهری امکانپذیر است که سردفتر مجوز آن را قبلا دریافت کرده باشد. بنابراین، نقل و انتقال دفترخانه به شهر یا استان دیگر تابع قوانین و مقررات خاص خود می باشد.

۳- هر دفترخانه متشکل است از سردفتر، دفتریار اول و تعداد مورد نیاز کارمند(سند نویس، ثبات، بایگان، خدمه و …).

۴- داشتن دفتریار دوم، اختیاری است لیکن در صورت نیاز، دفتریار دوم باید به تایید سازمان ثبت برسد.

۵- سردفتر و دفتریار اول تابع قانون دفاتر اسناد رسمی و کارمندان تابع قانون کار هستند.

۶- درآمد دفترخانه، حق التحریر نامیده می شود. از مبلغ دریافتی، ۱۵% سهم دفتریار اول، ۱۰% سهم کانون سردفتران، ۱۵% سهم کارمندان دفترخانه و مابقی به سردفتر اسناد رسمی تعلق خواهد گرفت. ضمنا حقوق و مزایای کارمندان تابع قانون کار است.

۷- سایر وجوه دریافتی از جمله حق الثبت، مالیات نقل و انتقال، عوارض شهرداری و … به صاحبان آن تعلق داشته و دفترخانه فقط مجری وصول آنها می باشد.

۸- محل دفترخانه اسناد رسمی باید به تایید ثبت محل برسد. استقلال واحد، داشتن بایگانی، متراژ حداقلی (مثلا ۵۰متر) و … از معیارهای تایید محل می باشد. محل دفتر خانه می تواند ملکی یا استیجاری باشد.

۹- تغییر دفترخانه از یک محل به محل دیگر در همان شهر بلامانع است لیکن این تغییر باید به تایید ثبت محل برسد.

۱۰- سردفتر و دفتریار اول، ملزم هستند به صورت مستمر در محل دفترخانه حضور داشته باشند و در صورت عدم حضور، باید از ثبت محل مرخصی بگیرند.

                                                                                                                            ادامه دارد

                           محمد فرجی

           مدیر موسسه طرح نوین اندیشه

                                                                         ۲۲/ ۱/ ۹۴

 به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.9 + 5 ؟

  • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۰۱/۲۳

    با سلام
    در این مورد علم کافی ندارم.

  • عبدالله درتاریخ ۱۳۹۴/۰۱/۲۲

    با عرض سلام و خسته نباشید ، ببخشید سئوال من راجع به سردفتری اسناد و املاک نیست ، میخواستم بپرسم با توجه به مواد آزمون سردفتری ازدواج ( ۱-فارسی ۲-عربی ۳-متون فقهی ۴-حقوق مدنی ۵-احکام شرعی ۶-اطلاعات عمومی ۷-مقررات مربوط به ازدواج و طلاق ) چه کتاب هایی را باید مطالعه کنیم ؟ لطفا پاسخ دهید برایم خیلی مهم است با تشکر .