تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۲۷ بهمن ۹۴ ساعت ۰۹:۰۹
۹۳ پنج شنبه ۰۲ بهمن

به نام خدا

 

نتایج آزمون وکالت ۹۳ در دهم دی ماه اعلام و تقریبا وضعیت ظرفیت ۲۵۰۰ نفر از سهمیه های قبولی مشخص شد. حدود ۵۲هزار نفر در آزمون امسال موفق به قبولی نشدندکه البته هریک برای خود دلایل خاصی نیز دارند . اگر به دید انصاف بنگریم ، حدود ۱۰ درصد از داوطلبان در عین لیاقت و شایستگی از ورود به عرصه ی وکالت باز ماندندکه امید است در سال آینده با تلاش و پشتکار بیشتری، به آنچه که مطلوب آنهاست ، برسند . در این یادداشت ، سخنی با  بازماندگان(( شایسته و لایق)) آزمون وکالت ۹۳ داریم:

اول) پذیرش ناکامی

با اعلام نتایج قطعی و نهایی کانون های مستقل ، به نظر می رسد که داوطلبان بازمانده ،باید  شرایط موجود را بپذیرند و هرچه سریعترخودرا از فضای آزمون وکالت ۹۳ خارج نمایند.ضمنا امیدبه((تکمیل ظرفیت))مانع از تلاش مفید آنها برای سال آینده خواهد بود.وپیشنهاد می گردد دراولین فرصت برنامه ی مطالعاتی خود را آماده نمایند.

دوم) بررسی دلایل عدم موفقیت

صرف نظر از اشکالات و ایراداتی که بر عملکرد اتحادیه در طرح برخی از سوالات آزمون وکالت وارد است، باید قبول کنیم که اشکالات و اشتباهات بازماندگان(( شایسته و لایق )) و برخی دلایل دیگر به مراتب موثرتر از عملکرد اتحادیه بوده است.بنابراین شایسته است بدون هرگونه غرض ورزی یا تعصب به صورت دقیق وموشکافانه، باردیگردفترچه ی سوالات و پاسخ های خود را مرور نموده و علل عدم پاسخگویی یا درج پاسخ های غلط در پاسخنامه ی آزمون را با دقت و ظرافت بیشتری بررسی کنید.مطمئنا عدم پاسخگویی یا پاسخ های غلط می تواند به یکی از دلایل ذیل باشد:

یک. کمبود زمان

مدیریت زمان آزمون ، یک مهارت و توانایی ویژه ای است که افراد موفق آن را در وجود خودنهادینه نموده اند.

دو. عدم تسلط کافی

برای موفقیت در آزمون تسلط داوطلبان باید به گونه ای باشد که امکان پاسخگویی به حداقل ۶۰ درصد سوالات را داشته باشند .

سه. استرس و اضطراب آزمون

افراد موفق با اعتماد به نفس و روحیه عالی در آزمون حاضر می گردند و عدم وجود این صفات و توانایی ، تاثیر منفی در عملکرد داوطلبان دارد.

چهار.ایراد در طرح سوالات

وجود ۴تا۵ سوال دارای ایراد شکلی یا ماهوی در تمام آزمون ها ، قابل توجیه است و داوطلبان موفق صرفنظر از ایرادات موجود امکان پاسخگویی به ۱۱۵ سوال دیگر را داشتند که با توجه به سخت بودن سوالات درس حقوق مدنی مدنی( حداقل ۵ سوال)این امکان به ۱۱۰ سوال می رسید .حال کافی بودکه داوطلبان فقط به ۶۰ درصد از سوالات باقیمانده پاسخ صحیح می دادند که امر نشدنی و محال نبود.

توجه: ایراد به طرح سوالات و تاکید بر اشتباهات موجود در دفترچه، به نوعی توجیه یا گریز از پذیرش مسولیت است.پس اگر منطقی برخورد کنیم متوجه می شویم که طرح سوالات در مجموع به گونه ای بود که داوطلبان با کیفیت علمی “متوسط به بالا” شانس و فرصت پاسخگویی به حداقل ۶۰درصد سوالات  و تضمین قبولی خود را داشتند.

 

 

 

پنج . عدم استراتژی مناسب

مطالعه و صرف زمان ، به تنهایی برای موفقیت کافی نیست. وجود یک(( استراتژی و تاکتیک منضبط و منسجم)) ، به نحو چشمگیری در رشد علمی و مهارت داوطلبان موثر است . پس اگر زمان و امکانات مناسب را داشته اید، بررسی کنید که آیا “استراتژی” شما متناسب با آنها بوده است یا خیر .

شش. خطا و اشتباهات فردی

صرفنظرازوجود ابزار، ،امکانات، استراتژی و…ممکن است برخی از بازماندگان ((شایسته ولایق)) مرتکب خطا یا اشتباهی شده باشندکه در عدم موفقیت آنها موثر بوده است .این موارد باید بررسی و شناسایی شود تا خدای ناکرده در سال آینده نیز تکرارنشود.

هفت. بدشانسی

به هرحال (( شانس)) می تواند در موفقیت یا عدم موفقیت داوطلبان موثر باشد. البته این نظر پایه ی علمی ندارد لیکن به لحاظ ذهنی واعتقادی می توان آن را باور داشت. این دلیل، برای بازماندگان لب مرزی ، بیشتر صدق می نماید.

سوم)برنامه و راهکار برای فردایی بهتر

تمام دلایل و عواملی که مورد بررسی قرار گرفت می تواند (( سرمایه ی ارزشمندی)) برای قبولی در آزمون وکالت ۹۴ باشد. مسلما زحمات و تلاش های داوطلبان ((شایسته و لایق)) و کسب تجربیات تلخ اما ارزشمند سال ۹۳، می تواند توشه ی مناسبی در مسیر موفقیت آنها باشد. بنابراین تاکید ویژه می شود که ضمن حفظ زحمات و تلاشهاو امکانات گذشته ، به گونه ای عمل کنید که حداقل ۳۰-۲۰ درصد به توانایی ها و مهارت ها ی شما اضافه شود. شک نکنید که این افزایش آمادگی و مهارت ضامن قبولی شما در سال آینده خواهد بود.

 

خاتمه: ممکن است برخی از داوطلبان ((شایسته و لایق )) که خود را مستحق قبولی در آزمون می دانند با این یادداشت موافق نبوده و همچنان معتقد باشند که عملکرد اتحادیه ، موجب عدم موفقیت و ناکامی آنها بوده است .به هرحال افراد مختار و آزاد هستند که زندگی و آینده خود را با افکار و اعتقادات خود به پیش ببرند لیکن تجربه ی سالهای اخیر نشان می دهد در آزمون وکالت ، خطاها و اشتباهات فردی داوطلبان نسبت به عملکرد اتحادیه ، عامل موثرتری در ناکامی آنها بوده است.

 

                                                                                                                                            موفق باشید

                                                                                                                                            محمد فرجی

                                                                                                                     مدیر مؤسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه

                                                                                                                                          ۰۲ / ۱۱/ ۹۳

 

                                                                                                                                              

                                                                                                                                                                                                  

 

                                                                                                                                       

                                                                                                                                      به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.10 + 6 ؟

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۱۱/۰۷

  باسلام
  بدشانسی این نیست ، بلکه وقتی است که آدم فرصت های گرانبهای خود را از دست می دهد و متوجه نمیشود .سال آینده به گونه ای عمل کنید که هرگز حسرتی برای شما نماند .

 • خدایاری درتاریخ ۱۳۹۳/۱۱/۰۷

  بدشانسی به این میگن که ازظرفیت۷۲نفره فقط۵۴نفر رو اعلام کنند وبگن بقیه سهمیه ست///من ۵۹شدم

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۱۱/۰۶

  باسلام
  ممنون از لطف شما . مطمئنا در سال آینده با تلاش بیشتر و استفاده از تجربیات سال ۹۳ نتیجه و رتبه ی عالی در انتظار شما خواهد بود . همراه ما باشید .

 • سرمد درتاریخ ۱۳۹۳/۱۱/۰۶

  با سلام و درود به شما جناب فرجی

  من امسال در کانون لرستان که ۴۰ نفر پذیرش داشت رتبه ۴۱ شدم . و دقیقا حس و حالی که در این مقاله به آن اشاره کردید را داشتم
  از صممیم قلب عرض می کنم همین رتبه را با اتکا به تجارب شما مبنی به کاهش دادن اشتباهات و پاسخ ندادن حدسی به سوالات و در نظر داشتن پاسخگویی به ۱۲ سوال در هر درس به دست آوردم. اگرچه نتیجه بسیار تلخ بود و قبول نشدن با اختلاف ۱ نفر بسیار دردناک است اما همین تجارب شما به من کممک کرد که عملکرد قابل بولی داشته باشم و حداقل از خودم ناراضی نباشم. با عزمی بیشتر از قبل سعی خواهم کرد امسال نتیجه را بسیار بهتر کنم
  این جمله شما همیشه در گوش من هست که فرمودید باید جوری درس بخوانید و سوالات را پاسخ دهید که حذف سوال، اشتباه اتحادیه ا،شتباه در پاسخبرگ و… نتواند تاثیری در رتبه شما داشته باشد.

  با سپاس از شما که همواره کلام، چهره و صدای دلنشین شما آرمشبخش من بوده است

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۱۱/۰۴

  باسلام
  نقات ضعف خود را در آزمون ۹۳ با دقت شناسایی فرمایید

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۱۱/۰۴

  باسلام
  به این شنیده ها توجهی نفرمایید .

 • s درتاریخ ۱۳۹۳/۱۱/۰۴

  من شنیدم هرکسی میخوادقبولبشه همون سال اول میشه/وبرای سال دوم یاسوم قبول شدنش بازهم احتمالیه چون اگه واقعاقطعی بودهمون باراول قبول میشد..

 • زهراحجتی درتاریخ ۱۳۹۳/۱۱/۰۳

  سلام..حالاکه امسال قبول نشدم وآبروم رفته برای سال بعدچطوری بخونم که درهرصورت وباهروضعیت سوالات رتبه ام بیشتراز۵ نشه؟وجبران امسالم شده باشه.
  روحیه واعتمادبه نفسم خیلی نوسان داره یه روزصفره یه روزهم صد!!پارسال بااینکه وضعیتم خوب وخیلی خوب بودولی همش به نوعی دلسردبودم واعتمادی به خودم نداشتم وازعملکردم راضی نبودم.بااینکه حقوق رودانشگاه روزانه گیلان خوندم اما بچهای پیامنوریادانشگاه ازاد انگاراعتمادبه نفس بیشتری دارند…ولی من قدرخودم رونمیدونم واهمیت هارونمیتونم درک کنم!!!

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۱۱/۰۲

  باسلام
  درود بر قضاوت منصفانه شما

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۱۱/۰۲

  باسلام
  مطمئنا با این انگیزه موفق خواهید شد

 • zahra1992 درتاریخ ۱۳۹۳/۱۱/۰۲

  الان هرکسیکه این یادداشت رومیخونه ومنو هم میشناسه باخوندنش یادمن می افته ازبچهای موسسه ماگرفته تاااا…
  برای خودم متاسفم که شکست خوردم/دیگه خودم بایدفکراساسی کنم وبدون امکانات ازجمله ازمون ازمایشی بخونم….

 • علی درتاریخ ۱۳۹۳/۱۱/۰۲

  کاملا موافقم..اشتباه وخطاهای فردی بسیارداشتم همچنین استرس بیخود که ازسربچگی ونادانی بود وگرنه ازمون وکالت درحدی نیست که بخاطرش شبو ازروزنشناسیم واسترس داشته باشیم