تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۱۸ آذر ۹۴ ساعت ۰۶:۴۴
۹۳ یکشنبه ۲۸ دی

به نام خدا

نتایج نهایی آزمون وکالت ۹۳ اعلام شد و پذیرفته شدگان آزمون مشخص شدند.ضمن عرض تبریک مجدد به این عزیزان باید گفت که از این پس ، وضعیت آنها با سایر داوطلبان متفاوت بوده و باید در مسیر جدیدی گام بردارند که در این یادداشت به طور مختصر آنها را بررسی می نماییم .

۱- ثبت نام در کانون محل

بر اساس رتبه ی اعلام شده ، داوطلبان می بایست با همراه داشتن مدارک مورد نیاز به کانون های مربوطه مراجعه و در شهرهای مورد نظر خود ثبت نام کنند.

۲- بررسی مدارک و اخذ استعلامات لازم

پس از ثبت نام اولیه ، مدارک ارائه شده توسط کانون مربوطه بررسی شده و حسب مورد استعلامات لازم نیز اخذ می شود.

۳- صدور پروانه کارآموزی

پس از تکمیل مراحل ثبت نام و اخذ استعلامات لازم از مراجع ذیصلاح قانونی و رفع ایرادات موجود،پروانه ی کارآموزی پذیرفته شدگان از طرف کانون محل پذیرش صادر خواهد شد.

۴- آغاز دوره ی  کارآموزی

دوره ی کاراموزی مرحله ی مهم و حساسی است که داوطلبان بایدبا تلاش و پشتکار فراوان وظایف خود را به انجام رسانند . مهمترین وظایف این دوره عبارتست از:

الف. حضور در سمینارها یا کارگاههای آموزشی

هر کانون بر اساس امکانات و ابزار در اختیار خود ، حسب مورد اقدام به برگزاری سمینارها یا کارگاههای آموزشی می نماید .حضور در این جلسات برای کارآموزان الزامی است .

ب. شرکت در محاکم

بر اساس برنامه ی زمان بندی شده ، کارآموزان مکلفند در محاکم حقوقی ، کیفری، خانواده، انقلاب و.. شرکت نموده و گزارش های  جامع و مدونی را آماده نمایند.

ج. تحقیق و پژوهش

در برخی کانون ها ، کارآموزان مکلفند یک یا دو پروژه ی تحقیقی و پژوهشی آماده نموده و تقدیم کانون مربوطه نمایند .

 

۵- مرحله ی اختبار

پس از پایان دوره ی کارآموزی که معمولا ۱۸ ماه به طول می انجا مد ، کارآموزان باید خود را برای مرحله ی اختبار آماده سازند.در واقع اختبار، سنجش و ارزیابی علمی و عملی کارآموزان است که با موفقیت درآن، آنها وارد مرحله ی جدیدی خواهندشد.

توجه: کارآموزانی که در این مرحله موفق نشوند، دوره ی کارآموزی آنها تجدید خواهد شد.

۶- مراسم تحلیف( سوگند)

پس از موفقیت در اختبار ، وکلا باید در مراسم تحلیف(سوگند) شرکت نمایند.

۷- مسوولیت های وکیل و کارآموز

پس از صدور پروانه ی کارآموزی و وکالت پایه یک دادگستری ، مسوولیت ها و وظایف ذیل بار می گردد:

الف. مسوولیت انتظامی( حرفه ای و شغلی)

کارآموزان و وکلا ، ملزم به رعایت نظامات و مقررات صنفی و شغلی خود هستند و در صورت تخلف در مراجع تخصصی (دادسرا و دادگاه انتظامی وکلا) تحت تعقیب قرار خواهند گرفت.

ب. مسوولیت قانونی

در قوانین و مقررات پراکنده ، برای کارآموزان و وکلا ، وظایف و تکالیف خاصی پیش بینی شده است که در صورت نقض یا عدم رعایت آنها حسب مورد مسوول خواهند بود.

ج. مسوولیت حقوقی

کارآموزان و وکلا ، در قبال موکلان خود مسوول هستند و اگر در نتیجه ی اعمال و اقدامات آنها خساراتی به موکلان وارد گردد، باید جبران نمایند.

د. مسوولیت کیفری

کارآموزان و وکلا ، در برابر موکلان ، مراجع و نهادهای مختلف و اشخاص حقیقی یا خقوقی ، مسوولیت کیفری دارند. بنابراین در صورت ارتکاب جرایم مذکور حسب مورد در مراجع صالح محاکمه خواهند شد.

 

 

خاتمه: قبولی در آزمون وکالت ، حلاوت و شیرینی خاصی دارد لیکن باید به خاطر سپرد، وکیل دادگستری به عنوان یک فرد آگاه و مطلع در جامعه ، وظایف و تکالیف خاصی دارد که هرگونه قصور یا اهمال در آن ، قابل پذیزش یا بخشش نیست .پس آگاه باشید از امروز، باید دریچه ی جدیدی را در زندگی خود بگشایید و از زاویه ی متفاوتی به وقایع و اتفاقات اطراف خود بنگرید . مطمئن باشید قبولی در آزمون وکالت ، ماموریت ویژه ای را یرای شما تعریف نموده است.

 

موفق باشید

محمد فرجی

مدیر موسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه

۲۸ /۱۰/ ۹۳به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.10 + 8 ؟

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۱۰/۳۰

  باسلام
  نگران نباشید .

 • فرشاد درتاریخ ۱۳۹۳/۱۰/۲۹

  با سلام
  خوشبختانه قبول شدم ولی استرس دوران کارآموزی رو دارم.برای کنکور وکالت هزار نوع کتاب و کمک درسی وجود داره ولی برای دوران کارآموزی تقریبا چیزی وجود نداره.بنظرم این دوران خیلی مهمه و باید حداکثر استفاده را از این ذوران کرد ولی میترسم در انتخاب وکیل سرپرست بدشانسی بیارم و این دوران برام خوب نباشه.لطفا بیشتر در مورد کارآموزی مطلب بزارید

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۱۰/۲۹

  باسلام
  باید منتظر پاسخ استعلام خود باشید .

 • معروفی درتاریخ ۱۳۹۳/۱۰/۲۸

  من قبول شدم توازمون کانون اما به خاطر یه منع تعقیب میترسم گزینش نشم میترسم تو استعلام سو پیشینه مشکل پیش بیاد . چیکار کنم لطفن