تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۱۸ آذر ۹۴ ساعت ۰۶:۴۶
۹۳ یکشنبه ۲۸ دی

 

 1. حقوق بین الملل کیفری:

حقوق بین الملل کیفری بر خلاف حقوق کیفری بین الملل، که در شماره قبلی فرهنگ اصطلاحات جزایی در مورد آن سخن گفتیم، شاخه از حقوق بین الملل و برون مرزی است. توضیح اینکه در تعریفی بسیار مقدماتی و سطحی حقوق بین الملل مجموعه قواعد و مقرراتی است که ناشی از روابط بین الملل و تنظیم کننده مناسبات میان اعضای جامعه بین المللی است؛ حال همانطور که جرم از نگاه حقوق داخلی رفتاری است که مخل نظم اجتماعی یک کشور است گاهی برخی از جرایم دارای جنبه بین المللی بوده و در واقع رفتاری است که نظم حاکم بر جامعه جهانی را از بین می برد و جامعه جهانی مرتکب چنین رفتارهایی را مستحق مجازات می داند، در اینجا است که سخن از حقوق بین الملل کیفری به میان می آید؛ در واقع حقوق بین الملل کیفری رشته ای از حقوق بین المللی است که واجد جنبه کیفری بوده و موضوع آن جرایم بین المللی است که مرتکبین آن عمدتا دولت ها هستند. (مثل جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت، نسل کشی و …) بنابراین بین المللی بودن این رشته خصیصه ذاتی آن را تشکیل می دهد و از همین رو برخی آن را جرایم بین المللی و عده ای حقوق جزای بین دولت ها نام نهاده اند. پس در حقیقت تفاوت اصلی در این است که حقوق بین المللی کیفری از توافق بین دولتها حاصل می شود اما حقوق کیفری بین المللی ناشی از اراده یک کشور و حاکمیت ملی و یکی از شعب حقوق کیفری ملی (داخلی) در اعلام صلاحیت کیفری قوانین و محاکم آن کشور در خصوص عملی است که دارای یک عنصر فراملی است .

 

 

 

                                                                                           علیرضا نوبهاری طهرانی

                                                                                 وکیل پایه یک دادگستری کانون وکلای مرکز

                                                                 دانشجوی دکتری رشته حقوق جزا و جرم شناسی دانشگاه شهید بهشتی

 به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.4 - 6 ؟

 • علیرضا طهرانی درتاریخ ۱۳۹۳/۱۰/۲۹

  سلام دوست عزیز آقای علی. سخن شما کاملا صحیح است اما در واقع منظور من از این عبارت این بود که اشخاص حقیقی عادی و شهروند تابعین کشور ها عمدتا مرتکب این دسته از جرایم نمی شوند و اغلب دولت مردان، حکام و سیاست مداران و نظامیان به نام دولت یا در راستای حفظ قدرت و سایر انگیزه های عمدتا سیاسی مرتکب این دسته از جرایم می شوند. قطعا مرتکب این جرایم شخص حقیقی بوده و قطعا اشخاص حقیقی در دیوان بیل الملل کیفری به تحمل مجازات محکوم خواهند شد اما فراموش نکنیم در برخی موارد حتی خود کشور و دولت هم بعضا با پرداخت غرامات به نوعی مسول رفتارهای مجرمانه دولت مردان قرار میگیرد. این موضوع در بحث تحریم و به انزوا بردن یک کشور به خاطر رفتار دولت مردانش هم قابل بررسی است البته نه لزوما در بحث از جرایم بین المللی.
  برای اطلاعات بیشتر به کتاب حقوق بین الملل کیفری نوشته جناب آقای دکتر میرمحمد صادقی انتشارات میزان مراجعه نمایید.
  با تشکر از مطالعه مطالب و درج نظرات گرانقدرتون که قطعا موجب غنای این حرکت در آینده خواهد شد. شاد و موفق باشید

 • علی درتاریخ ۱۳۹۳/۱۰/۲۹

  با سلام و احترام
  استاد بزرگوار جناب آقای نوبهاری طهرانی با تشکر از الطاف حضرتعالی به جهت نشر دانش که همانا ذکات علم است. به نظر می رسد مرتکبین این گروه از جرایم بین المللی اشخاص حقیقی تابعین کشورها می باشند و این جرایم در دیوان بین المللی کیفری در برابر اشخاص حقیقی مطرح میگردد.

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۱۰/۲۸

  باسلام
  ممنون از شما .

 • پیگیر1394 درتاریخ ۱۳۹۳/۱۰/۲۸

  سلام مطلب عالی بود.ممنون