تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۱۸ آذر ۹۴ ساعت ۰۶:۴۸
۹۳ جمعه ۲۶ دی

 به نام خدا

 

آزمون کارشناسی ارشد ۹۴ ، در نیمه بهمن ماه برگزار خواهدشد. با توجه به ظرفیت محدود پذیرش رقابت سختی میان داوطلبان حاکم خواهد بود . بنابراین داوطلبان گرامی برای موفقیت وقبولی می بایست تمام مهارتها و توانمندی های خود را به کاربگیرند . دراین یادداشت ، عمده مهارت های لازم برای موفقیت درآزمون را بررسی می نماییم .

اول ) مهارت ها و توانمندی های علمی

اصولاً برای قبولی در آزمون ، توانایی و آمادگی علمی شرط مهم و اساسی است . بنابراین برای آنکه داوطلبان در پاسخگویی به سوالات ، مشکلی نداشته باشند می بایست ، کیفیت و توانایی علمی خود را درسطح بسیارخوبی تثبیت نمایند و برای رسیدن به این سطح قابل قبول ، عناصرذیل ضروری و الزامی است :

۱- تسلط برمتن قوانین و مقررات (اصلی وفرعی)

همانطور که می دانیم ، حداقل ۶۰ درصد سوالات آزمون کارشناسی ارشد برمبنای قوانین و مقررات اصلی وفرعی است . پس عموم داوطلبان می بایست درگام اول ، تسلط برمتن قوانین و مقررات را در دستور کارخود قرار دهند . البته برای رسیدن به معیار قابل قبول ، می بایست دو کار همزمان انجام گیرد :

الف. نص صریح قوانین و مقررات ، مطالعه و حفظ شود .

ب. مفهوم ماده و منظور قانونگذار و مقنن نیز به درستی درک و استنباط گردد .

توجه:  دراینصورت ، چه منظور طراح سوال درنص صریح قانون و چه درفهم و استنباط از قانون نهفته باشد ، داوطلب می تواند پاسخ مناسب را انتخاب نماید.

۲-تسلط برآراء وحدت رویه (حقوقی کیفری)

علاوه بر قوانین و مقررات ، داوطلبان باید آراء وحدت رویه صادره از دیوانعالی کشور را نیز برای قبولی ، مطالعه نمایند. هرچند که درمقایسه با قوانین و مقررات ، حداکثر ۱۰ درصد سوالات به آراء وحدت رویه اختصاص داده می شود لیکن ترجیحاً پیشنهاد می شود ، داوطلبان گرامی ، آراء صادره ی چند سال اخیر را مطالعه نمایند.

 

 

۳-تسلط بر مفاهیم و نظریات مهم حقوقی

هرچند دفترچه ی سوالات آزمون بر اساس قوانین ومقررات و آراءوحدت رویه ، طراحی می گردد لیکن تسلط برمفاهیم و نظریات مهم حقوقی و تفاسیر اساتید و علمای حقوق نقش بسیارمهمی درپاسخگویی مطلوب به سوالات را دارد و به همین دلیل است که با تسلط بر قوانین و مقررات و آراءوحدت رویه می توان نمره ی قبولی را بدست آورد لیکن کسب نمره ی عالی یا رتبه ی برتر سخت و دشوار خواهدبود.

دوم ) مهارت ها و توانمندی های شخصی

هرچند مهارت ها، توانمندی ها وقابلیت های علمی نقش اصلی و اساسی درقبولی داوطلبان دارد لیکن نمی توان ازمهارت ها و توانمندی های شخصی آنها نیز ، غفلت نمود. در واقع آنچه که داوطلبان را دریک آزمون فشرده و سخت از یکدیگر متمایز می نماید ،  همین مهارتها و توانمندی های شخصی است که هریک راجداگانه بررسی می نماییم :

۱- روحیه و اعتماد به نفس

علاوه برکیفیت و توانمندی علمی ، روحیه و اعتماد به نفس داوطلب حائزاهمیت است . این ویژگی و شاخصه باعث می گردد:

الف. داوطلب درمسیرمطالعاتی خود با انرژی و اعتمادبه نفس بالا ، منابع مورد نیاز خود را با دقت مطالعه می کند و هرگز درمسیر مطالعاتی خود مأیوس و ناامید نخواهد بود.

ب. این روحیه و اعتماد به نفس بالا، منجر به این خواهدشد که در روز آزمون نیز باقدرت ، مطالب و مباحث آموخته ی قبلی را به درستی درحافظه ی خود ، بازیابی نماید وبه شکل مطلوب به پرسش های مطروحه پاسخ دهد.

۲- سرعت درمطالعه

داوطلبانی که این ویزگی و مهارت را دارند ، ازدوجهت نسبت به سایرین مقدم وبرتر هستند:

الف. دوره های مطالعاتی شان  بیشتر است و به همین دلیل با تکرار مطالب ، به خوبی آنها را در ذهن و حافظه ی خود تثبیت و ماندگار می نمایند و درنتیجه ازکیفیت علمی مناسبی برخوردارخواهندشد.

ب. در روز آزمون ، می توانند به خوبی زمان را مدیریت کنند و دچار کمبود وقت (مشکل همیشگی داوطلبان) نخواهندشد.

۳- دقت و تمرکز بالا

این ویژگی در دومرحله ، آثار مثبت دارد :

الف. در دوره های مطالعاتی ، داوطلب با دقت و قدرت تمرکز خود به درستی مطالب را می آموزد و در حافظه ی خود ثبت و ضبط می نماید و همین امر منجر به افزایش کیفیت علمی او خواهد شد .

ب. در روز آزمون ، علاوه بر اینکه منظور طراح سوال را به درستی شناسایی می کند، در پاسخگویی به سوالات نیز اسیرهیجان ، و اشتباه نخواهدشد.

۴- هوشمندی و فرصت طلبی

داوطلب باهوش و فرصت طلب ، از هرلحظه و امکان برای افزایش توانایی علمی خوداستفاده می کند . بنابراین :

الف. درمرحله ی مطالعاتی خود، انرژی و توان خود را فقط صرف مطالعه ی منابع مفید نموده و زمانهای ارزشمندخود را به راحتی از دست نمی دهد.

ب. با توجه به شناخت ازتوانایی علمی و هدف خود در آزمون کارشناسی ارشد (رتبه ی برتر یا نمره ی متوسط یا صرف قبولی ) امکانات و ابزارهای متناسب را فراهم می آورد.

ج. در روز آزمون ، فقط به سوالاتی جواب می دهد که هدف او را برآورده می سازد. به عبارت دیگر درپاسخگویی به سوالات آزمون ، ازقبل استراتژی مشخصی برای خود تعریف و ترسیم نموده است .

۵- مدیریت زمان

تاآزمون کارشناسی ارشد حدود ۲۰ روز فرصت باقی است . اگر داوطلب براساس اهداف مدنظر خود ، عمل نماید وقبولی در آزمون وکالت را دراولویت قراردهد ، حداقل ۲۵۰ ساعت مطالعه ی مفید و هدفمند درانتظار او خواهد بود . پس روزهای باقیمانده باید به گونه ای برنامه ریزی شود که هرداوطلب دارای برنامه ، بتواند نهایت بهره و استفاده ی مناسب  ازفرصت های پیش رو را داشته باشد .

خاتمه : در این یادداشت عموم مهارت ها و توانمندی های علمی و شخصی لازم برای قبولی درآزمون کارشناسی ارشد را به صورت فشرده و اجمالی بررسی نمودیم که داشتن و رعایت آنها می تواند اثرات مثبتی را درمسیر موفقیت به جای بگذارد . به همین دلیل به  داوطلبان گرامی پیشنهاد می گردد موارد مندرج دراین یادداشت را درابتدا با دقت مطالعه نموده و عزم جدی خود را دراجرا و تحقق آنها به کار گیرند.

 

موفق باشید

                                                                                                                                                                              محمدفرجی

مدیرمؤسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه

                                                                                                                                                                               ۲۷/ ۱۰/ ۹۳ به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.5 - 8 ؟