تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۱۸ آذر ۹۴ ساعت ۰۸:۰۲
۹۳ دوشنبه ۰۸ دی

———————————————

برای دریافت فایل اینجا کلیک کنید

———————————————

به نام خدا

سلسله یادداشت های موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد۹۴

نوبت سیزدهم :چگونه کیفیت مطالعاتی خود را افزایش دهیم ؟

در ادامه یادداشت های ویژه موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد ۹۴، موضوعی را انتخاب نموده ایم که دغدغه ی بسیاری از داوطلبان گرامی است. در واقع بسیاری از آنها با هدف موفقیت و قبولی در آزمون امسال، برنامه ریزی نموده و منابع مطالعاتی ارزشمندی را نیز تهیه کرده اند و بیشترین ساعات روزانه خودرا  نیز به این امر مهم اختصاص می دهند . حال سوالی که مطرح می شود این است که چگونه می توان از امکانات موجود ، نهایت استفاده را نمود و در نتیجه کیفیت مطالعاتی خودرا افزایش داد . در پاسخ به این سوال مهم و اساسی ، استراتژی مطالعاتی مناسبی را معرفی می نماییم که هر داوطلب  به ساده ترین روش ممکن ، بتواند بالاترین بازدهی مطالعاتی را داشته باشد :

۱- با نام ویاد خداوند متعال ، هرروز مطالعه خودرا آغاز نمایید .

۲- طبق برنامه تعریف شده ، درس هرروز را در همان روز مطالعه و از انباشت تکالیف برای روزهای بعد خودداری کنید .

۳- مطالب درسی را با دقت مطالعه و از مواردی که می دانید عبور کنید لیکن مواردی را که مهم و کلیدی می دانید یادداشت نمایید ودر پایان همان روز مجدداً مرور کنید .

۴- برای اجرای بهتر از روش های  نکته برداری ، خلاصه نویسی ، خط کشی یا علامت گذاری استفاده نمایید  .

۵- بهتر است قبل از آغاز مطالعه جدید هر درس ، مباحث مهم جلسه قبل را به صورت فشرده و سریع مرور کنید .

۶- برای اجرای دقیق و منظم برنامه ی مطالعاتی برای خود روش تشویق یا تنبیه را در نظر  بگیرید . به عبارت دیگر اگر در پایان روز ، تعهد وتکلیف خود را به صورت کامل انجام دادید ، برای خود جایزه ا ی در نظر بگیرید مثل رفتن به رستوران یا گوش کردن به موسیقی دلخواه یا قدم زدن و…. . بالعکس اگر نتوانستید تکلیف و تعهد روزانه خودرابه صورت کامل اجرا کنید ، برای خود تنبیهی در نظر بگیرید مثل ممنوعیت یا محرومیت از رفتن به مهمانی ، قدم زدن  ، رستوران و …. .

۷- سعی کنید از همان ابتدا خودرا ملزم به اجرای دقیق و کامل برنامه مطالعاتی نمایید . این امر مسوولیت پذیری شما را بیشتر می کند و به تدریج اعتماد به نفس شما را افزایش خواهد داد .

۸- موفقیت ها و پیشرفت های خود را هرچند اندک در برگه یا دفترچه ای یادداشت کنید تا در مواقع ناامیدی یا خستگی آنها را مرور کنید تا به آینده بیشتر امیدوار باشید .

۹- مطالبی را که یاد گرفته اید ، برای تثبیت در ذهن مجددا برای خود یادآوری نمایید . تکرار لازمه موفقیت در هر کاری است .

۱۰- همواره خودرا به درس خواندن و آن چیزی که یاد می گیرید تشویق کنید و برای آنها ارزش قایل شوید.

۱۱- هرموقع که خسته و ناامید از ادامه کار شدید ، قرآن و یا نماز بخوانید . ارتباط با خدا بهترین ملجاء و پناهگاه است .

۱۲- فرصت ها و ساعاتی که برای مطالعه ی روزانه در نظر گرفته اید ، به راحتی از دست ندهید . درصورت امکان ساعات مطالعه ی خود را در میان مدت ، اضافه نمایید .

۱۳- هرنکته یا سوالی را که هنگام مطالعه ی هر بحث با آن مواجه می شوید ، یادداشت کنید تا در زمان مناسب از فرد آگاه و مطلعی بپرسید .

۱۴- برای تثبیت دائمی مطالب در ذهن ، حسب مورد از یکی از روش های ذیل استفاده کنید :

الف . مطالب مهم و کلیدی را که در درک آنها مشکل دارید ، ضبط و در زمان مناسب آنهارا گوش کنید . با این روش هم نقاط ضعف احتمالی خودرا شناسایی کرده اید و هم مطالب را بهتر یاد می گیرید .

ب . نکات مهم و کلیدی را روی برگه نوشته و بعد چند دقیقه خوب به آنها نگاه کنید . سپس از طریق ذهنی آنها را یادداشت کنید. در این روش ، مطالب به حافظه ی بلند مدت شما مستقیما وارد شده و احتمال فراموشی آن بسیار کم است . اگر پس از مدتی دچار فراموشی شدید ، همان روش را باز تکرار نمایید .

ج . مطالب فیش برداری شده خودرا روزانه به دیوار اتاق خود زده و به صورت مرتب آنهارا به ذهن بسپارید . با این روش امکان فراموشی نکات و خلاصه یادداشت ها به حداقل ممکن خواهد رسید .

۱۵- از حداقل لحظات و دقایق پیش رو استفاده کنید . خلاصه یادداشت ها و نکات مهم و کلیدی خودرا به همراه داشته باشید تا در اوقات خاص حتی سرکار یا مسافرت یا در وسایل نقلیه بتوانید از آنها استفاده کنید .

۱۶- به توانایی های خود باور و ایمان داشته باشید و مطمئن باشید از دیگران چیزی کم ندارید .

۱۷- پس از تثبیت نسبی مطالب ، به تدریج نمونه سوالات سنوات گذشته را مطالعه نمایید . تاکید می شود ” تست خوانی ” کنید نه ” تست زنی ” . تست خوانی اثر آموزشی دارد لیکن تست زنی برای ارزیابی و سنجش استفاده می شود .

۱۸- در مسیر مطالعاتی خود ، دوستان و همراهان خوبی را انتخاب کنید .  آنها سرمایه ی معنوی ارزشمندی برای شما خواهندبود.

۱۹- کتاب بهترین دوست شما باشد و هرجا که می روید اورا نیز به همراه خود ببرید . به جای اتلاف وقت با دیگران ، با کتاب صحبت کنید . خلاصه یادداشت های شما می تواند همراه خوبی برای شما باشد .

۲۰- همواره از کسی که از او علم می آموزید ، تشکر کنید و قدرشناس او باشید تا او نیز بتواند از آنچه که می داند ، بهترینش را در اختیارتان بگذارد .

                                                                                                                                                                                                                                                 

 

 

خاتمه :              

اجرای توصیه های فوق ، رمز متفاوت شدن و افزایش بهره وری و کیفیت مطالعاتی شما خواهد بود . بنابراین برای متفاوت شدن ، خیلی نیاز  به  انجام کارهای بزرگ و فوق العاده نیست بلکه فقط کافیست با تمرکز کامل ، وظایف و تکالیف خود را به نحو مطلوب به انجام رسانید .

همین روش برای موفقیت و پیروزی شما کفایت می کند . به خاطر داشته باشید آدم های ناموفق  ، کم تراز دیگران با هوش یا مستعد نیستند بلکه ویژگی بارز آنها ” نخواستن موفقیت ” است . این عبارت را با خط خوش بنویسید و همواره مقابل  چشمان خود قرار دهید : ” دانایی ، توانایی است و خواستن ، توانستن . پس بخوان تا بتوانی “.

 

                                                                                                                                      موفق باشید

                                                                                                                                      محمد فرجی

                                                                                                              مدیر موسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه

                                                                                                                                        ۸ /  ۱۰  /۱۳۹۳

 

 به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.10 + 5 ؟

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۱۰/۰۸

  باسلام
  حتما دستور شما اجرا خواهد شد .

 • شابراری درتاریخ ۱۳۹۳/۱۰/۰۸

  باسلام تشکر از استاد فرجی
  لطفا اگر برایتان امکان دارد کلاس تکدرس متون فقه و متون حقوقی برای ارشد آزاد۹۴ بصورت مجازی برگزار کنید. تاداوطلبین شهرستانی بتوانند از کلاس اساتید فرهیخته موسسه شما استفاده کنند.
  موفق وپیروز باشید.