تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۱۸ آذر ۹۴ ساعت ۰۸:۲۱
۹۳ چهارشنبه ۲۶ آذر

———————————————

برای دریافت فایل اینجا کلیک کنید

———————————————

به نام خدا

سلسله یادداشت های موفقیت در آزمون کارشناسی ارشد۹۴

  نوبت هفتم : برنامه ریزی مطالعاتی

نوبت گذشته درمورد “تعیین استراتژی” بحث کردیم . درواقع پس از ” هدف گذاری”  و ” تعیین استراتژی” داوطلب وارد عملیاتی کردن ،  تفکرات و اهداف تعیین شده ی خود می شود . بنابراین ، “برنامه ریزی”نقش تعیین کننده ای دراین خصوص خواهد داشت. حسب وضعیت شغلی ، خانوادگی و شخصی داوطلب ،  برنامه ریزی  او نیز متفاوت است لیکن ما دراین یادداشت عموم داوطلبان را با توجه به وضعیتشان مورد بررسی قرار می دهیم .

۱- گروه بندی داوطلبان

گروه اول : دانشجویان ترم آخر

برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد،  داوطلبان باید گواهی فارغ التحصیلی خود را هنگام ثبت نام ارائه نمایند . بنابراین آن دسته از دانشجویانی که در شهریور ۹۴ فارغ التحصیل می شوند و مشکل “نظام وظیفه” ( البته فقط آقایان ) نداشته باشند می توانند در آزمون ثبت نام نمایند .

معمولاً دانشجویان ترم هفت ، میانگین بالای ۱۵ – ۱۲ واحد درس را دارند و درگیر حضور در دانشگاه هستند لیکن هر دانشجو باید برنامه ی مطالعاتی خودرا  گونه ای تقسیم کند که فرصت مطالعه مفید داشته باشد.

گروه دوم : فارغ التحصیلان حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی با کیفیت علمی ضعیف

این گروه از داوطلبان باید نسبت به سایرین ، تلاش بیشتری داشته باشند زیرا به دلیل بنیه ی علمی ضعیف ، ساعات مطالعه ی بیشتری نیاز دارند . حال اگر مبنای مطالعه از تاریخ نیمه مهرماه باشد ، داوطلب حداقل ۱۲۰ روز امکان مطالعه ی مفید داشته است . حال اگر   برنامه ریزی مطالعاتی بر مبنای روزانه ۸ ساعت مطالعه ی مفید باشد ، مطالعه ۱۰۰۰ ساعت بسیار مطلوب و رضایت بخش خواهد بود اما اگر امکان مطالعه بیش از ۶ ساعت در روز امکانپذیر نباشد ، داوطلب نباید روزهای مطالعه ی خودرا از دست بدهد . از اول دی ماه ۹۳ نیزمی بایست حداقل ۱۰ ساعت مطالعه مفید داشته باشد.

گروه سوم : فارغ التحصیلان حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی با کیفیت علمی متوسط

اگر مبنای مطالعه نیمه مهر ۹۳ باشد ، میانگین روزانه حداقل ۷ ساعت برای این گروه الزامی است . دراینصورت تحقق ۱۰۰۰ ساعت مطالعه ی مفید و هدفمند به راحتی امکانپذیر است . داوطلبان این گروه در صورت تحقق چنین ساعات مطالعه ای می توانند به راحتی به میانگین ۶۰ درصد برسند.

گروه چهارم : فارغ التحصیلان حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی با کیفیت علمی خوب

این وضعیت علمی برای شروع مطلوب است و اگر داوطلب خوب بتواند خودرا مدیریت کند ، کسب میانگین علمی ۶۵ درصد به راحتی امکانپذیر خواهد بود . البته باید توجه داشت ساعات مطالعه ی این گروه از تاریخ دی ماه ، حداقل باید روزانه ۶ ساعت باشد که و تحقق چنین نتیجه ای به راحتی قابل دسترسی خواهد بود . ضمناً اگر اعضای این گروه قصد کسب میانگین بالای ۷۰ درصد را دارند ، مطالعه ی روزانه حداقل ۸ ساعت الزامی است .

گروه پنجم : فارغ التحصیلان حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی با کیفیت علمی خیلی خوب

اگر این عزیزان دچار غرور یا مشکلات ناخواسته نشوند ، با برنامه ریزی هدفمند و منسجم خود برمبنای مطالعه ی روزانه حداقل ۵ ساعت به راحتی می توانند مطالعه ی مفید داشته و کسب رتبه ها ی مطلوب درآزمون حق مسلم و قطعی آنها خواهد بود .

۲- منابع مطالعاتی

مسلماً با توجه به تعلق به هریک از گروههای اعلام شده ، منابع و ترتیب مطالعه ی آنها نیز متفاوت خواهد بود . به عبارت دیگر حسب تعلق به هر گروه ، انتخاب منابع و زمان مطالعه یا چگونگی استفاده از آنها متفاوت است که دریادداشت های نوبت ۵ – ۱ درخصوص منابع مطالعاتی بحث نموده ایم.

۳- تقسیم بندی دروس و ساعات مطالعاتی

بسیاری از داوطلبان با این دغدغه و پرسش مواجه هستند که در هر روز کدام دروس را مطالعه نمایند . یک ، دو یا سه درس بیشتر .

در پاسخ باید گفت : ملاک و معیار مشخصی دراین خصوص وجود ندارد لیکن بهتر است هر سه ساعت به مطالعه ی یک درس اختصاص داده شود . بنابراین اگر داوطلب در روز ۶ ساعت امکان مطالعه دارد بهتر است ، آن را برای مطالعه ی دو درس ، مثلاً حقوق مدنی و آیین دادرسی مدنی یا حقوق جزا و آیین دادرسی کیفری اختصاص دهد .

۴-  مقررات مشترک

صرفنظر از تعلق به هریک از گروههای اعلام شده ، رعایت نکات و موارد ذیل برای تمام داوطلبان الزامی است :

۱- به ازای هر ۴۵ دقیقه مطالعه ی مفید ، حتماً ۱۵ دقیقه استراحت کنید .

۲- هنگام مطالعه ی منابع مختلف ، حتماً یادداشت برداری یا خلاصه نویسی یا حاشیه نویسی یا علامتگذاری نمایید .

۳- مباحث و موضوعاتی را که به درستی متوجه نشدید را مشخص نمایید تا در دوره های بعدی با دقت بیشتری مطالعه کنید .

۴- هرگاه مطلبی را به درستی آموختید می توانید شروع به تست زنی نمایید .

۵- ممکن است در مطالعه ی منابع یا جزوات با برخی مطالب یا مباحث اختلافی مواجه شوید . حتماً دو نظر موافق یا مخالف را مطالعه کنید و علامتگذاری نمایید . بهتر است مطالب اختلافی را در یادداشت های جداگانه درج نمایید .

۶- فهم و تسلط مطالب هردرس تدریجی است . بنابراین در مطالعه مباحث و یادگیری آنها ، صبور و بردبار باشید .

۷- استرس و اضطراب آزمون را به تدریج در درون خود هضم نمایید . به عبارت دیگر هرچقدر تسلط شما بر مطالب بیشتر شود ، اعتماد به نفس شما افزایش و استرس و اضطراب شما کاهش خواهد یافت .

۸- تمرکز بالا در هنگام مطالعه ضروری است . وسایلی چون تلفن ، کامپیوتر ، اینترنت ، موبایل و … را در هنگام مطالعه از خود دور کنید . گوش کردن به موزیک و موسیقی یا رادیو و تلوزیون درهنگام مطالعه ، بخشی از تمرکز شمارا زایل خواهد نمود .

۹- انتخاب دوست و همراه مطالعاتی به خصوص برای مباحثه ی علمی در موفقیت شما بسیار مؤثر می باشد . بالعکس افرادی که وقت ، انرژی و انگیزه ی شمارا هدر می دهند ، برای موفقیت شما بسیار مضر خواهند بود . بنابراین از آنها دوری نمایید .

۱۰- براساس تقویم ، برای روزهای تعطیل ، عید ، امتحان پایان ترم و … از همین امروز برنامه ریزی کنید تا حداقل ساعات مطالعاتی خودرا تضمین کنید . دقت کنید وقت و زمان شما در ۴۵ روز آینده بسیار ارزشمند است . مراقب باشید آن را به راحتی از دست ندهید .

خاتمه :

برنامه ریزی مطالعاتی ، کلید موفقیت شما خواهد بود . درواقع هر داوطلبی با توجه به امکانات و شرایط شخصی ، شغلی و خانوادگی خود می تواند برنامه ی مناسبی را برای خود تهیه و تنظیم نماید . بنابراین فارغ از هرگونه گله و شکایت و اعلام نارضایتی از وضع موجود ، اگر به دنبال موفقیت و قبولی در آزمون کارشناسی ارشد هستید از همین امروز ، ساعات مطالعاتی خودرا تنظیم و برنامه ی روزانه ی خودرا تعریف نمایید . مطمئن باشید با اندکی همت و تلاش می توانید اوضاع را تحت کنترل خود درآورید .

 

                                                                                                                                  موفق باشید

محمد فرجی

مدیر مؤسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه

۹۳/۰۹/۲۶

 به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.6 + 2 ؟

  • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۰۹/۲۷

    با سلام
    مطمین باشید با تلاش و سعی بیشتر و امید فراوان به آنچه که لیاقتش را دارید حتما خواهید رسید.
    شاید دیر ولی همانجا که باید باشید.

  • arshida درتاریخ ۱۳۹۳/۰۹/۲۶

    بغض داره خفم میکنه،خوبه که شما هستید و مدام امید میدین. من دانشجوی بسیار خوبه دانشگاهم بودم ولی اینقدر الان بی حوصله درس میخونم و نمیتونم به طور مداوم و برای چند ماه پی در پی درس بخونم امسال برای ۴مین بار آزمون وکالت دادم دعا کنید قبول شم بخدا با تمام دوستانم قطع رابطه کردم چون کسانی که حتی درسشان خیلی ضعیف بود و همیشه من کمکشون میکردم الان به جایی رسیدن و من همچنان باید در حسرت قبولی کانون باشم نه خودم باورم میشه نه اطرافیانم خیلی سرخورده شدم و از خانواده ام خجالت میکشم دعا کنید امسال قبول بشم مخصوصا وکالت.