تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۱۸ آذر ۹۴ ساعت ۰۸:۴۸
۹۳ سه شنبه ۲۵ آذر

———————————————

برای دریافت فایل اینجا کلیک کنید

———————————————

بنام خدا

                                                                 

 طبق اعلام نظرجناب آقای کشاورز، ریاست محترم اسکودا، دو سوال ۲۸ و ۶۰ آزمون وکالت ۹۳ ایراد داشته است. در این خصوص ذکر نکات ذیل، ضروری به نظر می رسد:

۱- ایراد و خطا در هر امری که در آن نیروی انسانی دخالت دارد، امری اجتناب ناپذیر است و وجود ۲% خطا در تمام فعالیت های انسانی قابل پذیرش است لیکن به علت وجود اهمیت و حساسیت برگزاری آزمون و رقابت فشرده میان داوطلبان، پذیرش این خطا قدری سخت خواهد بود. به همین دلیل باید بهترین تصمیم و عادلانه ترین روش در جهت تأمین و حفظ حقوق داوطلبان اتخاذ گردد.

۲- معمولاً در مواجهه با چنین مواردی در آزمون های مختلف، رویه دو گونه است:

الف. حذف کامل سوال و پخش نمره ی آن به سایرسوالات همان درس.

ب. حذف کامل سوال و اِعطای نمره ی آن به همه ی داوطلبان در همان درس.

 طبق نظر جناب آقای کشاورز، گویا اتحادیه ی محترم در مورد سوال ۶۰ طبق بند (الف) و در مورد سوال ۲۸ رویه ی دیگری را انتخاب کرده است بدین مضمون: اعطای نمره کامل به پاسخ صحیح و عدم درج نمره ی منفی(۷/۱-) برای پاسخ غلط.

۳- به زودی کلید سوالات آزمون وکالت۹۳ از طریق اتحادیه منتشر خواهدشد و چه بسا در برخی از پاسخ های اعلام شده، اختلاف نظر یا دیدگاه باشد و همین امر اتحادیه را وادار به تأمل بیشتری در خصوص تصحیح پاسخ ها می نماید( همانطور که در سال گذشته این اتفاق به وقوع پیوست). بنابراین، بهتراست به دور از هرگونه حاشیه و جنجال درنهایت آرامش و بردباری، کلید اعلام شده از سوی اساتید و همکاران مورد وثوق اتحادیه مورد بررسی قرار بگیرد و براساس کلید نهایی، تصحیح پاسخبرگ  به عمل آید.

۴- همانطور که می دانیم وقوع خطا یا اشتباه جزیی( تا۲%) در فعالیت های انسانی امری قابل اغماض و چشم پوشی است و مجموعه ی زحمات و تلاش های مسؤولین محترم اتحادیه و طراحان سوال قابل تقدیر و ستایش است لیکن به منظور جبران آن می توان روشی را درنظر گرفت که رضایت عموم داوطلبان خصوصاً افرادی که از وقوع این خطا به واقع متضرر شده اند را جلب نمود و به نظر نگارنده، افزایش ظرفیت به مقدار خطای مسلم الوقوع. بنابراین اگر اتحادیه در نهایت، وقوع دو خطا را در دفترچه ی سوالات خود به طور رسمی پذیرفت و آن را به هرنحوی درتصحیح پاسخبرگ ها اِعمال نمود، درنهایت به منظور حفظ حقوق افرادی که احتمالاً حقوق آنها تضییع شده است، حداکثر به میزان درصد خطا یا اشتباه خود، به ظرفیت قبولی در هر کانون اضافه نماید که تعداد قابل توجهی نیز نخواهد بود. البته ی می دانیم که به فرض  پذیرش و قبول اتحادیه، این مصوبه باید در کمیسیون مربوطه (متشکل از یک نماینده ی کانون و دو نماینده ی قوه قضاییه) نیز مورد موافقت قرار بگیرد.

خاتمه:  مسلماً اعلام نتایج آزمون وکالت ۹۳ برای بخش قابل توجهی از داوطلبان بسیارمهم و حیاتی است لیکن:

الف. آرامش، صبر و بردباری در این زمان بسیار راهگشاست.

ب. پذیرش احتمال خطا در برگزاری آزمون، باعث دلگرمی مسؤولین امر و حفظ حقوق داوطلبان، موجب رضایت و آرامش خاطر آنها خواهد بود.

 

                                                     

     موفق باشید

محمد فرجی

مدیر مؤسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه

                                                                                                                                  ۹۳/۰۹/۲۵به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.7 + 5 ؟

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۰۹/۲۹

  باسلام
  لطفا طبق یادداشت روز ۱۸ عمل کنید.

 • مریم درتاریخ ۱۳۹۳/۰۹/۲۸

  تورو خدا واسه سوال ۲۹ یه کاری کنید حق ما هایی که قانون جدید رو خوندیم و درست جواب دادیم باید بسوزه؟؟؟همین یه سوال سرنوشتمو تغییر میده دارم میمیرمممممممممممم خدااا

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۰۹/۲۷

  با سلام
  لطفا به اتحادیه اطلاع رسانی کنید.

 • eli درتاریخ ۱۳۹۳/۰۹/۲۶

  سلام .سوال ۲۹ کلید اشتباه زده تورو خدا یه کاری کنید

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۰۹/۲۶

  باسلام
  مسلما ایراداتی بر کلیدهای اعلام شده وارد است ، بنابراین بهتر است جنابعالی نظرات علمی خود را به صورت مستند به دفتر اتحادیه بفرستید تا انشاالله مورد رسیدگی مجدد قرار گیرد .

 • حسين درتاریخ ۱۳۹۳/۰۹/۲۶

  با سلام واقعا متاسفم برای کسانی که کلید سوالات رو اعلام می کنند ، پارسال در آزمون دکتری حقوق جزا چند سوال به وضوح درست رو اشتباه اعلام کردند و امسال هم به همین ترتیب به عنوان مثال در سوال ۸۸ دفترچه c کجای گزینه ۱درسته که در آن جرایم تعزیری رو به صورت مطلق آورده و و و… اعتراض هم به کلید میکنی اصلا جواب نمیگیری …اصلا من یه پیشنهاد دارم بیایید صورت مساله رو حذف کنید و اصلا کلید رو اعلام نکنید تا اینقدر سر خورده نشیم چون بالاخره حرف دوستان حجت است. شبانه روزی درس می خونیم اما با بی توجهی آنها فوت میشه میره هوا .

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۰۹/۲۵

  باسلام
  لطفا منتظر انتشار کلید اصلی باشید سپس به اتحادیه نظر خود را مطرح بفرمایید .

 • s درتاریخ ۱۳۹۳/۰۹/۲۵

  سوالات مدنی هم بنظرم باید حذف بشه….واقعااختلافی بود….سوالی که مربوط به استرداد دین بود طبق کاتوزیان میشدبااثبات اینکه متعلق به اوست حق استرداد داره اما طبق نظرشهیدی گزینه دیگه میشد که موسسه طرح نوین نظرشهیدی رو بعنوان کلیدانتخاب کرده