تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۱۸ آذر ۹۴ ساعت ۱۰:۰۴
۹۳ دوشنبه ۰۳ آذر

برای دریافت فایل اینجا کلیک کنید

به نام خدا

سلسه یادداشت های موفقیت درآزمون وکالت ۹۳

هفته چهل و سوم : مدیریت روز آزمون وکالت ۹۳

پس از ماهها برنامه ریزی و مطالعه ی هدفمند و منسجم، زمان ” برداشت ” فرا رسیده است . مطمئناً داوطلبانی که تا امروز طبق یک برنامه ی صحیح علمی پیش رفته اند ، مشکلی بابت آزمون ندارند و می توانند خودرا آماده موفقیت و قبولی نمایند . از باب احتیاط و رعایت اصول حرفه ای آزمون ، موارد ذیل پیشنهاد می گردد . اجراء و رعایت این موارد از روز پنج شنبه ۹۳/۰۹/۰۵ ساعت ۱۵ آغاز و تا روز جمعه ۹۳/۰۹/۰۷ ساعت ۱۲ ادامه خواهد یافت .

اول ) اقدامات تا قبل از شروع آزمون

۱– به کلیه فعالیت های مطالعاتی خود در روز پنج شنبه ساعت ۱۴ خاتمه دهید. از این پس هرگونه مطالعه نه تنها مفید نخواهد بود بلکه مانع تمرکز فکری شما نیزمی باشد. این اخطار را جدی بگیرید.

۲– ساعات بعدازظهر را به همراه خانواده خود بگذرانید. از هرگونه اظهارنظر و صحبت راجع به آزمون فردا جداً خودداری نمایید .

۳– از ارتباط با دوستان خود خصوصاً داوطلبان آزمون و مکالمه و اظهارنظر راجع به آزمون دوری کنید.

۴– از تماشای فیلم ، سریال و … خودداری کنید. حداکثر می توانید به یک موسیقی آرام گوش دهید.

۵– از انجام فعالیت های بدنی سخت مثل ورزش یا کوه پیمایی یا پیاده روی طولانی خودداری کنید.

۶– در صورت تمایل می توانید برای هواخوری یا تمرکز فکری و ذهنی به پارک نزدیک محل سکونت خود بروید.

۷– از خوردن مواد غذایی سنگین و چرب خودداری کنید و سعی کنید تا قبل از ساعت ۸ شب، شام مختصری میل نمایید.

۸– تمام مدارک آزمون از جمله کارت ورود به جلسه ، شناسنامه ، کارت ملی ، مداد ، پاک کن ، تراش ، ساعت و … را آماده کنید. ضمناً پوشاک مناسب را فراموش نکنید .

۹– حداکثرتا ساعت ۱۰ شب خودرا آماده ی خواب نمایید .

۱۰– ساعت بیداری خودرا روی ۶ -۵:۳۰ صبح تنظیم کنید .

۱۱– بعداز نماز صبح و دعا و مناجات، صبحانه ی مناسبی میل نمایید . ترجیحاً از خوردن مواد غذایی که خیلی سابقه ی تجربه آن را ندارید خودداری کنید . وقوع ناسازگاری غذایی به دلیل فشار و استرس آزمون در این روز خیلی رایج است .

۱۲– مقداری خرما یا شکلات و بیسکوییت همراه خود داشته باشید تا در جلسه ی آزمون میل کنید(جلوگیری از افت فشارخون) .

۱۳– ساعت خروج از منزل را به گونه ای تنظیم کنید که حداقل یک ساعت زودتر از ساعت آزمون به محل مورد نظر برسید .

۱۴– ترجیحاً از رانندگی خودداری کنید زیرا مانع تمرکز فکری شما خواهد بود.

۱۵– پس از حضور به موقع ، از شرکت در تجمعات و بحث های علمی خودداری کنید.

 

۱۶– پس از باز شدن دربهای محل آزمون ، به سمت ساختمان یا سالن مورد نظر حرکت نمایید .

۱۷– بعد از شناسایی صندلی داوطلبی خود ، در محل خود مستقر شوید.

۱۸– مشخصات داوطلبی خود را باصندلی مورد نظر تطبیق دهید.

۱۹– از صحبت کردن با اطرافیان خودداری کنید.

۲۰– تا قبل از شروع آزمون چشمان خود را ببندید و سعی کنید تمام حواس خود را جمع و متمرکزکنید .

 

دوم ) اقدامات بعد از شروع آزمون

 

۱– پس از تلاوت آیات قرآن کریم و اعلام رسمی مسوولین برگزاری آزمون ، ساعت خودرا تنظیم کنید . از این زمان شما حداکثر باید تا ۱۰۵ دقیقه خودرا آماده پاسخگویی نمایید .

۲– تا قبل از بازکردن دفترچه ، چشمان خود را ببندید و چند نفس عمیق بکشید ( حداقل تا ۹۰ بشمارید ) .

۳– با نام و یاد خدا دفترچه سوالات را باز کنید .

۴– اگر برای شروع پاسخگویی درس خاصی را در نظر ندارید ، پیشنهاد می گردد طبق ترتیب دفترچه عمل نمایید .

۵– در دور اول فقط به سوالاتی پاسخ دهید که قطعاً جواب آنها را می دانید(سوالات نگاهی) . ضمناً پاسخگویی به سوالات طولانی را به دور دوم واگذار نمایید . همچنین سوالاتی را که پاسخ آنها را قطعاً نمی دانید را کلاً خط بکشید تا خیال شما دیگر راحت باشد . در هر درس حداقل ۵ – ۳ سوال وجود دارد که شما قطعاً پاسخ آن را نمی دانید .

۶– حداقل ۴۸ سوال آزمون ( یعنی ۴۰ درصد سوالات ) به گونه ای تنظیم شده که شما به راحتی می توانید پاسخ آنها را بیابید . بنابراین در ۴۵ دقیقه اولیه باید پاسخ به این سوالات را با دقت در پاسخ برگ خود وارد نمایید .

۷– دردور دوم پاسخگویی ، با سوالاتی روبرو می شوید که نیاز به فکر بیشتر دارد و احتمالاً میان دو گزینه مردد هستید . در هر درس حدود  ۸ سوال این ویژگی را دارد . اگر جزو داوطلبان با کیفیت علمی متوسط باشید حتماً می توانید به  ۳ سوال به طور قطع و یقین پاسخ صحیح بدهید لیکن برای ۵ سوال باقیمانده دیگر همچنان مردد هستید . پیشنهاد می شود از ۵ سوال مورد نظر ، ۳ سوال را مشخص کنید و به صورت احتمالی یکی از دو گزینه را انتخاب کنید.

توجه: حدود ۶ – ۵ سوال را نباید اصلاً پاسخ بدهید.

بنابراین دراین مرحله شما به ۱۱ سوال ، پاسخ قطعاً صحیح داده اید لیکن برای پاسخگویی به سوالات ” احتمالی ” یعنی ۳ سوال ممکن است در یکی از حالات ذیل قرار بگیرید .

الف . هر ۳ پاسخ غلط می باشد ( مجموعاً ۱۸ پاسخ غلط ) و در نهایت حذف ۶ پاسخ صحیح قبلی ( این بدترین حالتی است که ممکن است برای شما اتفاق افتد . ) .

ب . ۲ پاسخ غلط و یکی صحیح می باشد یعنی در مجموع ۱۲ پاسخ غلط و ۶ پاسخ صحیح که نتیجه ی آن ، ۱۲ پاسخ غلط ، ۴ پاسخ صحیح شما را بی اثر می کند و ۲ سوال خالص صحیح باقی می ماند.

 

ج .  ۱ پاسخ غلط و ۲ پاسخ صحیح است . دراینصورت شما در مجموع ۶ پاسخ غلط و ۱۲ پاسخ صحیح دادید که با اعمال نمره منفی ، شما ۲ پاسخ صحیح خود را از دست می دهید لیکن همچنان ۱۰ سوال صحیح برای شما باقیمانده است.

د . تمام پاسخ ها صحیح بوده و شما پاسخ غلط ندارید. دراینصورت دارای ۱۸ پاسخ صحیح خواهید بود . هر چند این فرض کمی بعید است لیکن محال نیست . دراینصورت حداقل ۱۸ پاسخ خالص صحیح برای شما باقی می ماند.

توجه : با مطالعه هر یک از حالات فوق ، در می یابیم که پاسخگویی به ۳ سوال  ” احتمالی”  فقط در حالت ” الف”  برای داوطلب ” مضر”  است و در باقی حالات نه تنها  ” مضر”  نیست بلکه ”  مفید ”  هم خواهد بود . ضمناً اگر داوطلبی فقط بخواهد به   پاسخ های صحیح دور اول خود ( یعنی ۴۸ سوال صحیح ابتدایی ) به علاوه ۳ سوال قطعاً صحیح خود قناعت کند به احتمال بالای ۸۰ درصد شانس قبولی دارد لیکن به فرض قبولی هم رتبه یا نمره خوبی در انتظار او نخواهد بود . بنابراین چاره ای نخواهد داشت که ” شانس ” خود را اینگونه بیازماید .

۸- پس از پاسخگویی به سوالات در دور دوم ، پاسخ های صحیح را با دقت به پاسخ برگ خود انتقال دهید ( دور دوم پاسخگویی حدود ۶۰ دقیقه طول خواهد کشید ) .

۹- حدود ۱۵ دقیقه تا پایان زمان آزمون طبق ساعت شما باقی است . احتمال دهید حداقل ۵ دقیقه از این زمان به دلیل بی نظمی یا اختلال در برگزاری آزمون تلف شده باشد . بنابراین شما حداکثر ۱۰ دقیقه فرصت دارید . دراین زمان باقیمانده پیشنهاد        می شود فقط پاسخ های صحیح خودرا که به پاسخبرگ منتقل کرده اید را مجدداً کنترل کنید تا دچار اشتباه نشده باشید .

 

اخطار مهم :

بسیاری از داوطلبان ۱۵ – ۱۰ دقیقه پایانی را صرف پاسخگویی به سوالاتی می کنند که جواب آنها را قطعاً نمی دانند. به همین دلیل بیشتر این پاسخ ها غلط بوده و با کسب نمرات منفی زیاد ، پاسخ های صحیح خود را نیز از بین می برند . دقت کنید شما جزو این گروه از داوطلبان نباشید.

 

سوم)جمع بندی آزمون :

 

مطمئناً شما جزو آن دسته از داوطلبان هستید که می خواهید ، در جلسه ی آزمون نتیجه ی کار خود را بدانید . برای این کار لازم است به گذشته برگردیم :

۱- شما در دور اول به ۴۸ سوال پاسخ صحیح و در دور دوم به ۱۸ سوال دیگر نیز پاسخ صحیح داده اید ( منظور در هر درس به ۳ سوال مطمئناً پاسخ صحیح داده اید ) و در پاسخگویی احتمالی نیز در وضعیت ( الف ) قرار دارید . بنابراین بابت ۱۸ پاسخ غلط ۶ پاسخ صحیح شما از بین می رود و در نتیجه تعداد پاسخ های صحیح شما ، ۶۰ سوال می شود . دراینصورت احتمال قبولی شما در آزمون ” سخت ” و ” استاندارد ” وجود دارد لیکن در آزمون آسان بعید است .

۲- شما در دور اول به ۴۸ سوال ، پاسخ صحیح داده اید و در دور دوم به ۱۸ سوال دیگر نیز پاسخ صحیح داده اید و در پاسخگویی احتمالی نیز در وضعیت ( ب ) قرار دارید . دراینصورت با احتساب وضعیت ( ب ) یعنی ۶۸ پاسخ خالص صحیح، در آزمون ” سخت ” و ” استاندارد” شانس قبولی دارید لیکن وضعیت قبولی شما در آزمون ” آسان ”  دشوار و مبهم می باشد .

۳- شما در دور اول به ۴۸ سوال ، پاسخ صحیح داده اید و در دور دوم به ۱۸ سوال دیگر نیز پاسخ داده اید و در پاسخگویی احتمالی نیز در وضعیت ( ج ) قرار دارید . دراینصورت با ۱۰ پاسخ باقیمانده جمع پاسخ های صحیح شما حداقل به ۷۶ سوال   می رسد . در اینجا شانس قبولی شما درهر وضعیت آزمون بالای ۹۹ درصد است .

 

۴- شما در دور اول به ۴۸ سوال ، پاسخ صحیح داده اید و در دور دوم به ۱۸ سوال دیگر نیز پاسخ صحیح داده اید و پاسخگویی احتمالی نیز در وضعیت ( د ) قرار دارید. دراینصورت با ۱۸ پاسخ صحیح ، مجموع پاسخ های صحیح شما به ۸۴ می رسد . دراینصورت علاوه بر قبولی ، رتبه ی قابل توجهی نیز به دست خواهید آورد .

توجه : برای اینکه داوطلبان از قبولی خود در آزمون وکالت مطمئن باشند :

۱- اگر کیفیت سوالات ” سخت ” باشد حداقل پاسخ صحیح برای قبولی در بیشتر کانون ها ” ۵۵ ”  درصد است .

۲- اگر کیفیت سوالات ”  استاندارد ” باشد حداقل پاسخ صحیح برای قبولی در بیشتر کانون ها ” ۶۰ ” درصد است .

۳- اگر کیفیت سوالات ” آسان ”  باشد حداقل پاسخ صحیح برای قبولی در بیشتر کانون ها ” ۶۵ ” درصد است .

 

خاتمه :

با پایان یافتن زمان آزمون باید دفترچه سوالات را همراه با پاسخ برگ به مسوولین سالن تحویل دهید . پس از تحویل سوالات و پاسخ برگ، لازم است با آرامش و خونسردی محل آزمون ترک کنید و از بحث کردن و پرسش و پاسخ راجع به سوالات آزمون خودداری کنید . مأموریت شما دیگر پایان یافته است. جمعه ساعت ۲۰ سوالات و کلید پیشنهادی آن وکارگاه تحلیل سوالات آزمون وکالت ۹۳(مجازی) در سایت موسسه طرح نوین قابل دریافت خواهد بود . ضمناً اتحادیه کانون های وکلای دادگستری بعد از یک هفته کلید نهایی سوالات را در سایت قرار می دهد . احتمالاً ظرف ۴۰ روز نیز نتایج آزمون اعلام خواهد شد . به امید موفقیت و قبولی شما در آزمون وکالت ۹۳٫

 

توجه: یادداشت هفته آینده با عنوان ” نقد وبررسی آزمون وکالت ۹۳” در تاریخ ۹۳/۰۹/۱۰ تقدیم خواهدشد.

موفق باشید

محمد فرجی

مدیر مؤسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه

۹۳/۰۹/۰۲به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.7 + 6 ؟

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۰۹/۰۶

  باسلام
  دسترسی به خدمات مجازی ویژه آزمون وکالت حداکثر تا ۱۴ آذر ماه امکان پذیر خواهد بود .

 • سپیده درتاریخ ۱۳۹۳/۰۹/۰۶

  مرسی
  سرجلسه نمی رم.به خاطر همین میخوام گل نزده مو تو ارشد بزنم.به خاطر خودم.
  به عنوان استفاده برای ارشد نمیتونم کلاسارو ببینم؟

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۰۹/۰۵

  باسلام
  ۱ – کلیه خدمات مربوط به آزمون وکالت حداکثر تا تاریخ ۱۴ آذر ماه ۹۳ قابل مشاهده خواهد بود .
  ۲ – براساس عملکرد شما در آزمون وکالت می توان اظهار نظر نمود .

 • سپیده درتاریخ ۱۳۹۳/۰۹/۰۵

  سلام و یه خسته نباشید جانانه
  واقعا اگه این مدت بیشتر از بچه ها خسته نشده باشید و انرژی ازتون گرفته نشده باشه مطمئنم کمتر نبوده.
  ببخشید من دو تا سوال داشتم از شما اقای فرجی
  ۱-من مشمول تمام کلاس ها و کارگاه هایی که الان تو پروفایلم هست میشم از طریق باشگاه نخبگان ازمون ها خرید بسته جمع بندی و …. اما به علت سرعت پایین اینترنت نتونستم به غیر از تعداد خیلی کمی رو ببینم.بعد ازمون وکالت تا چه زمانی اینها در پروفایلم قابل دسترس باقی میمونند که بتونم حداقل یکبار همه رو ببینم.امکانش هست؟
  ۲ـازمون ارشد نیمه ی بهمنه و تقریبا دو ماه زمان هست.خیلی صریح میفرمایین که با این دوماه اگه با برنامه پیش برم امکان قبولی در یه دانشگاه خوب دارم یا نه؟خیلی برام مهمه.و ایا طبق اشاره ای که قبلا شده بود باز واسه ارشد از طریق باشگاه نخبگان همراهی میشیم یا خیر؟بی نهایت ممنونم

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۰۹/۰۴

  باسلام
  اینطور که می فرمایید مثل اینکه از لحاظ روانی و روحی وضعیت خوبی ندارید . سعی کنید تا روز آزمون بر اوضاع خودتان مسلط شوید . چون مشکل شما علمی نیست .

 • اصلا نفهمیدم چی شد…! درتاریخ ۱۳۹۳/۰۹/۰۳

  سلام . امروز آخرین آزمون جامع رو داریم . اصلا نفهمیدم چی شد باور کنید آقای فرجی ! همه ۱ ماه آخر میخونن من یک ماه آخر نتونستم در کتاب رو باز بکنم ! جلوم کتاب بود و من ساعتها به جلدش نگاه کردم بدون اینکه ورقی بزنم و به فهرستش برسم ! جرات دیدن نتیجه آزمون جامع قبل رو ندارم و آزمون قبل تر دو تا ۰ دو تا۱۳ و ۵ و ۶ داشتم این در حالیکه من آزمونای قبلم اصلا این طور نبودم!!! آقای فرجی اصلا نفهمیدم چی شد …!!! چی شد منو ؟ چی شدم !!!؟