تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۲۲ آذر ۹۴ ساعت ۰۷:۵۰
۹۳ سه شنبه ۱۱ شهریور

برای دریافت فایل اینجا کلیک کنید

به نام خدا

بدرود ، استاد بزرگ !

ظهر سه شنبه ، یازدهم شهریور ۹۳ ، خبردرگذشت ، استاد بزرگ حقوق ایران ، دکتر امیرناصر کاتوزیان ، فضای رسانه ای کشور را در بر گرفت و جامعه ی بزرگ حقوقی ایران را در غم و اندوهی جانکاه فرو برد .
بدون شک نگارش متنی ولو مختصر در چنین فضایی سخت و دشوار و از عهده و صلاحیت نگارنده خارج است لیکن به پاس احترام و قدردانی از مجاهدت ها و تلاشهای ماندگار این پیر فرزانه ، نکاتی عرض می گردد :

اول) بیش از شش دهه تلاش و مجاهدت علمی ، قضایی و اخلاقی ، میراث جاودانی است که جامعه ی حقوقی کشور همواره مدیون و وامدار آن خواهد بود.
دوم) کتب ، مقالات ، نقدها و سخنرانی های استاد بزرگوار ، سرمایه ی علمی عظیمی است که هر حقوقدانی می تواند به آن اعتماد و اتکا نماید و در مسیر عدالت خواهی بدان دست یازد.
سوم) شاگردان و تربیت یافتگان مکتب علمی و اخلاقی این عالم فرهیخته ، چراغ راهی برای نسلهای آینده حقوق ایران هستند و بدون تردید در پی تحقق آرمانهای استاد فقید خود گام برخواهند داشت.

 

مرگ پایان کبوتر نیست
مرگ وارونه ی یک زنجره نیست
مرگ در ذهن اقاقی جاریست
مرگ در آب و هوای خوش اندیشه نشیمن دارد
مرگ در ذات شب دهکده از صبح سخن می گوید

                                                                                           (سهراب سپهری)

در پایان درگذشت استاد فرزانه و پدر علم حقوق ایران را به خانواده ی بزرگ ایشان و ملت شریف ایران تسلیت عرض می نماییم.

 

محمد فرجی
مدیرمؤسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه
۹۳/۶/۱۱به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.6 + 4 ؟

 • رحيم درتاریخ ۱۳۹۳/۰۶/۱۶

  تنی زنده دل خفته در زیر گل به از عالمی زنده مرده دل
  دل رنده هرگز نگردد هلاک تن زنده دل گر بمیرد چه بال

  (روحش شاد .خدایا فرصتی ده تا راهش را ادامه دهیم.)

 • علی درتاریخ ۱۳۹۳/۰۶/۱۵

  زنده جاوید،هیچ وقت نمیمیره

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۰۶/۱۵

  با سلام
  البته توقع بیشتری از حضور اعضای جامعه حقوقی در مراسم تشییع جنازه آقای دکتر کاتوزیان می رفت که متاسفانه با سهل انگاری و کم لطفی اعضا آنگونه که انتظار می رفت حضور در شان استاد نبود.

 • محسن تاجيك درتاریخ ۱۳۹۳/۰۶/۱۴

  اگر بگوييم كه جامعه حقوقي كشور يتيم شده است سخن به گزافه نگفته ايم. البته اگر الان يكي از اساتيد دنياي پزشكي به آسمانها پرواز كرده بود چقدر تلويزيون و سايتها و شبكه هاي اجتماعي در بوق و كرنا كرده بودند و مدام مصيبت رسيده را به همه ي ملت تسليت ميگفتند.خدايي نكرده الان اگر پروفسور سميعي اتفاقي برايش بيفتند چقدر در همين مملكت از ايشان برنامه ها پخش ميكردند ولي متاسفانه جامعه حقوقي …. است و فقط ادعاي مهر و محبت دارد. و دريغ از انتشار يك عكس از مراسم تشييع جنازه حضرت استاد…
  به هر حال از شما ميخواهم بدواً در سايت و سپس براي همه ي اعضا تصاوير و شرحي از زندگاني دكتر كاتوزيان را منتشر كنيد تا همه بدانند كه چه عزيزي از دست رفته است. يادش به خير و روحش شاد

 • وحیدآقایازی کمال درتاریخ ۱۳۹۳/۰۶/۱۲

  باعرض سلام وادب.بانهایت تاسف وتاثرسفرپرازغم اندوه آن استادقانون مداروخالق. عدالت درقانون راتسلیت عرض مینمایم.ازخداوندمنان درخواست علودرجات برای آن علم فرزانه راخواستارم.
  درنهایت نامش جاودان وراهش پاینده باد

 • علی تجری درتاریخ ۱۳۹۳/۰۶/۱۲

  بسم الله الرحمن الرحیم
  انالله و انا ایه راجعون
  بدینوسیله درگذشت استاد عزیزم جناب آقای دکتر امیر ناصر کاتوزیان را خدمت خانواده محترمشان و جامعه حقوقی ایران تسلیت و تعزیت عرض می نمایم.
  امیداست که بتوانیم حق شاگردی را خوب ادا نموده و رهرو راهشان در راستای اجرای حق و حقیقت باشیم.

 • سینا درتاریخ ۱۳۹۳/۰۶/۱۲

  مرگ مومن

  لحظه مرگ براي انسان لحظه بسيار مهم و حياتي است .هر فردي با توجه به ايمان وعملكردش

  در دنيا به صورت متفاوتي مرگ را درك خواهد كرد.

  مرگ براي مومن خيلي راحت وآسان است ، او هنگام مرگ مورد استقبال ملائكه قرار خواهد گرفت تا او را به بهشت ابدي بشارت دهند.

  قرآن كريم مي فرمايد:

  «متقين آناني هستند كه چون فرشتگان پاكيزه،قبض روحشان كنند به آنها گويند كه شما به موجب اعمال نيكويي كه در دنيا بجا آوريد اكنون به بهشت ابدي در آييد. » ( نحل-آيه 32)

  مومن با مرگش ، وارد زندگي راحتي خواهد شد همان طور كه كودك با تولدش از دنياي تنگ و تاريك رحم مادر نجات مي يابد.

  رسول خدا فرموده است.«خروج مومن از دنيا مثل خروج كودك از شكم مادر است كه از غم وتاريكي به راحتي دنيا مي آيد. ( كنز العمال خطبه 42212 )

  ملك الموت در برابر مومن بسيار متواضعانه عمل مي كند و چون برده اي در برابر مومن مي ايستد و به او خوش آمد گفته و به او بهشت را بشارت مي دهد.رسول اكرم مي فرمايند :

  «ملك الموت در هنگام مرگ مومن در مقابل او مي ايستد مانند ايستادن بنده ذليل در مقابل مولاي خودش،او ويارانش نزديك مومن نمي شود تا اينكه به او سلام مي كند واو را به بهشت بشارت مي دهد. ( ( بحار الانوار جلد 6 ص 167 )

  جان دادن مومنين و محبين اهل بيت بسيار آرام بخش و نشاط آور خواهد بود به طوري كه هر گونه اندوه و ملال از آن ها بر داشته مي شود .حضرت علي (ع) فرمودند:

  «شيعيان ما كه بيشترين محبت را نسبت به ما دارند جان دادن آنها مانند اين است كه فردي در تابستاني گرم آب خنكي را مي نوشد كه قلبش را با آن سود بخشد» (بحار الانوار جلد 6 ص 162)

  مومن پس از مرگ بلافاصله مورد پذيرايي ملائكه قرار مي گيرد و با آب كوثر و جامي از شراب به روح او نوشانده مي شود تا رنج دنيا از وجودش خارج شود سپس به بهشت او را مژده مي دهند و تقرب او را به درگاه خداوند به او ابلاغ خواهد شد.پيامبر اكرم(ص) در حديث معراج فرموده است:

  «وقتي كه بنده اي در حال مرگ قرار مي گيرد بر سرش ملائكه قرار گرفته كه در دست هريك كاسه اي از آب كوثر وكاسه اي از شراب است كه به روح او مي نوشانند تا اينكه مستي ورنج او را از بين مي برند واو را به بشارت بزرگ مژده دهند ومي گويند جايگاه تو بر خداوند عزيز پاك ومبارك باشد وحكيم وحبيب ونزديك وارد شوي. (بحارالانوار ج77 ص 27 به نقل از ارشاد القلوب)

  رسول گرامي خداوند فرموده است:

  «اولين چيزي كه به مومن بشارت داده مي شود روح وريحان وبهشت پر نعمت است.اولين چيزي كه به او بشارت داده مي شود اينست كه به او گفته مي شود: بشارت بر تو باد اي ولي خدا ، به رضاي خدا وبهشت ، خوش آمدي. خداوند كسي كه تورا مشايعت كرد هر آينه بخشيد و براي كسي كه براي تو استغفار نمود اجابت نمود و كسي كه به نفع تو شهادت داد قبول نمود .»

  مرگ براي مومن بسيار نرم و ملايم و آرام است به طوري كه در حديث به ريحانه يعني گل تشبيه شده است. رسول گرامي خدا فرمودندـ«مرگ ريحانه مومن است » ( بحا رالا نوار ج 82 ص 168)

  مرگ براي مومن حكم هديه و سوغاتي است كه به مومن داده مي شود .همان طور كه انسان به سوغاتي علاقه نشان داده و استقبال مي كند همان طور هم مومن از مرگ استقبال مي كند و براي او رضايت بخش است .

  رسول گرامي اكرم فرمودند : «مرگ سوغات مومن است» (بحارالانوار ج82 ص 168)

  مرگ براي مومن از جمله بهترين سوغات است و براي او بسيار خوشايند خواهد بود. امام علي (ع)فرمودند:

  «بهترين سوغات مومن مرگ است» (غررالحكم

  ايمان قلبي و تقواي دروني از جمله چيزهايي هستند كه مر گ را براي مومن بسيار زيبا و خوشايند مي سازد.

  امام علي (ع) فرمودند: «مرگ بيشترين سود را مي رساند براي كسي كه اشعار به ايمان دارد وتقوي در قلب اوست» (غررالحكم)

 • maryam درتاریخ ۱۳۹۳/۰۶/۱۲

  سلام…من که واقعا از صمیم قلب ناراحت شدم…روحشان شاد و یادشون گرامی

 • سعید درتاریخ ۱۳۹۳/۰۶/۱۲

  سرباز عدالتم کجا رفتی/ای تن وجانم چه بی صدا رفتی/برسروروی خود خاک کردیم/افسوس که بی ریا وتنها رفتی/با این دل پر خون وچشم گریان /دیدیم چه بی ادعا رفتی