تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۲۲ آذر ۹۴ ساعت ۰۹:۰۵
۹۳ یکشنبه ۱۸ خرداد

برای دریافت فایل اصلی اینجا کلیک کنید.

—————————————————

[poll id=”26″]

————————————————-

به نام خدا

یادداشت روز ( ۳ ) : معرفی اولین خانه ی آموزش مجازی حقوق ایران

مؤسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه ، اولین مرکز تخصصی آموزش حقوق در ایران ، فعالیت خودرا از سال ۱۳۷۷ آغاز کرده است .   آموزش و تربیت داوطلبان آزمون های حقوقی ، برگزاری آزمون های آزمایشی ، چاپ و انتشار مجموعه کتب و منابع کمک آموزشی و … ازجمله فعالیت هایی است که در طول ۱۷ سال حضور مستمر در این عرصه به جامعه ی حقوقی تقدیم گردیده است .                   از مرداد سال ۱۳۹۱ ، مؤسسه طرح نوین حضور جدی خود را در فضای مجازی اعلام نمود . نگارش یادداشت های مدیریت ، راه اندازی باشگاه وکالت ۹۱ و باشگاه ارشد ۹۲ از جمله فعالیت هایی بود که مورد استقبال داوطلبان آزمون های حقوقی قرار گرفت . همین رویه در سال ۹۲ نیز با ادامه یادداشت های موفقیت ، باشگاه وکالت ۹۲ و باشگاه ارشد ۹۳ استمرار یافت .

نظر به استقبال گسترده مخاطبان و کاربران حقوقی ، برای سال ۹۳ ، سیاستگذاری جدید صورت گرفت . مهمترین برنامه های پیش بینی شده سال ۹۳ عبارتست از :

۱- باشگاه وکالت ۹۳ : که در حال حاضر با ۱۴ هزار عضو ، خدمات رایگانی را به صورت هفتگی به داوطلبان آزمون وکالت امسال تقدیم می کند . البته اعضای باشگاه وکالت ۹۲ ( حدود ۳۵ هزار نفر ) از مرداد ماه به این باشگاه اضافه خواهند شد .

۲- باشگاه نخبگان حقوق : عضوگیری دراین باشگاه به دو طریق صورت می گیرد . اول ، شرط معدل و دوم ، آزمون ورودی . اطلاعات بیشتر در سامانه باشگاه آمده است . لازم به ذکر است خدمات باشگاه نخبگان از تاریخ ۹۳/۰۴/۰۱به صورت رایگان تقدیم اعضاء خواهد شد .

۳- جامعه ی حقوقدانان ایران : که تمام دانشجویان ، کارشناسان حقوقی ، کارآموزان و صاحبان مشاغل حقوقی ، اعضای هیأت علمی دانشگاهها و … را در گروههای مختلف به عضویت می پذیرد . اطلاعات بیشتر در سامانه ی جامعه در سایت آمده است .

۴- تالار گفتگو : در حال حاضر راه اندازی شده است و محل مناسبی برای مشارکت اعضای جامعه ی حقوقی کشور می باشد .

۵– سامانه پرسش و پاسخ : در حال فعالیت است و هرکس می تواند سوال خود را در سامانه مطرح نماید و علاوه برمؤسسه ، دیگر کاربران نیز می توانند در پاسخگویی مشارکت نمایند .

۶- خبرگزاری حقوقی : از اوایل اردیبهشت ۹۳ فعالیت خود را آغاز نموده است و کلیه اخبار حقوقی کشور به صورت تخصصی و روزانه جمع آوری می گردد .

۷- جامعه ی مجازی : برنامه نویسی آن به پایان رسیده است و به زودی با برطرف کردن مشکلات فنی، قابل دسترس خواهد بود.

۸- سامانه وبلاگ دهی و دایرکتوری حقوق : که تا اوایل شهریور راه اندازی خواهد شد .

همانطور که ملاحظه می شود بیشتر برنامه های تعریف شده مجازی در سال ۹۳ ، عملیاتی گردیده و در ادامه نیز ، کیفیت خدمات آنها افزایش خواهد یافت .

ایده ای جدید : خانه ی آموزش حقوق ایران

در اواسط اردیبهشت ۹۳ ، فکر و ایده ای جدید در ذهن ما شکل گرفت . تأسیس و راه اندازی مجموعه ای که بتواند تمام اعضای جامعه ی حقوقی را پوشش بدهد و برحسب نیاز آنها ، خدمتی جدید ارائه نماید . درواقع رسالت خانه ی آموزش ، ارائه سرویس و خدمات آموزشی ، پژوهشی و … به یکایک اعضای جامعه ی حقوقی اعم از دانشجو ، استاد و صاحبان مشاغل حقوقی تعریف شده است .

ساختار خانه ی آموزش

لازم به ذکر است غالب خدمات خانه آموزش به صورت مجازی صورت می گیرد و اعضا و کاربران محترم می توانند از هر نقطه ی کشور به این خانه وارد شوند و خدمات مورد نیاز خود را دریافت نمایند . جهت آشنایی علاقمندان ، بخش های اصلی خانه ی آموزش به شرح ذیل معرفی می گردد :

۱- آموزش

درواقع ، وظیفه اصلی و بنیادین خانه ی آموزش ، ارائه خدمات آموزشی به مخاطبان خود در سطح های مختلف ذیل می باشد :

یک . آموزش دانشگاهی

به علت کمیت بالا و پراکندگی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور و تفاوت در کیفیت و نوع آموزش حقوق ، نوعی ناهمگونی و تفاوت سطح علمی در این حوزه مشاهده می شود . به همین دلیل ، در نظر داریم ، مباحث و موضوعات مهم علمی را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در سطح استاندارد و قابل قبول ارائه نماییم . دراینصورت هر دانشجوی حقوق صرفنظر از تحصیل در کدام نوع و درجه دانشگاهی می تواند از یک آموزش همسان و با کیفیت مطلوب برخوردار گردد .

دو . آمادگی آزمون های حقوقی

حدود یکصد هزار نفر سالیانه درآزمون های مختلف شغلی ( وکالت ، قضاوت و … ) و تحصیلات عالی ( کارشناسی ارشد و دکتری ) شرکت می نمایند که کمتر از ده درصد آنها موفق به قبولی در آزمون های فوق الذکر می شوند که یکی از دلایل عدم موفقیت سایر داوطلبان ، عدم دسترسی به دوره ها و امکانات آموزشی مناسب در این بخش می باشد . به همین دلیل در نظر داریم خدماتی چون کلاس ، کارگاه ( نکته و خلاصه درس ، تست زنی و گزینه یابی ، قوانین خاص ، تحلیل سوالات و … ) ، آزمون های آزمایشی و مشاوره و پشتیبانی آموزشی به صورت مجازی به علاقمندان این حوزه تقدیم نماییم .

سه . عملی و کاربردی

بنا به دلایل مختلف ، آموزش عملی و کاربردی حقوق در دانشگاهها و مراکز آموزشی عالی کشور جایگاهی ندارد و بیشتر         فارغ التحصیلان حقوقی در این حوزه دارای اشکالات و نقایص اساسی هستند . بنابراین تصمیم داریم دوره هایی را در سطح کارآموزی ، بازآموزی و ارتقای شغلی تعریف کنیم که هر فارغ التحصیل حقوقی بتواند براساس نیاز خود ، از یکی از خدمات تعریف شده استفاده نماید .

۲- مشاوره

بخش مشاوره عموماً در نظام حقوقی ما جایگاهی ندارد به همین دلیل تصمیم داریم در حوزه های دانشگاهی ،آزمون های حقوقی و حرفه ای و شغلی ، بخش مشاوره را تقویت نماییم .

یک . دانشگاه

هر دانشجوی حقوق از همان ابتدا می بایست با رشته ی حقوق ، مبانی و منابع آن ، رسالت و آداب و … آشنا گردد . به علاوه آشنایی و انتخاب صحیح کتب مرجع و مطالعه ی آنها ، مشاوره برای انتخاب گرایش تحصیلی یا شغل دلخواه می تواند او را در جهت موفقیت بیشتر یاری نماید .

دو . آزمون های حقوقی

بخش زیادی از فارغ التحصیلان حقوقی اطلاعات چندانی در خصوص نحوه ی برگزاری آزمون های حقوقی ، مفاد آزمون ، منابع مورد نیاز و سایر ابزار و لوازم موفقیت را ندارند که در این حوزه مورد پشتیبانی و هدایت تحصیلی قرار خواهند گرفت .

سه . شغلی و حرفه ای

صرفنظر از انتخاب صحیح حرفه یا شغل مورد نظر ، هر کارآموز می بایست به نحو صحیح و علمی گام های اولیه خود را با آگاهی کامل بردارد تا بتواند مسیر اولیه موفقیت خود را به درستی پایه گذاری نماید .

۳– آزمون های حقوقی

اعم است از آزمون های شغلی ( وکالت ، قضاوت و … ) و تحصیلات تکمیلی ( کارشناسی ارشد و دکتری ) . دراین بخش ، داوطلبان از خدمات مختلفی که در این حوزه پیش بینی شده است استفاده خواهند نمود .

۴– پزوهش و کتابخانه ی حقوق

که مورد نیاز اکثردانشجویان و فارغ التحصیلان حقوقی است و در دو بخش جداگانه تقدیم می گردد :

یک . پژوهش

که روشهای صحیح مطالعه ، فیش برداری و مقاله نویسی آموزش داده می شود . به علاوه برای علاقمندانی که در مرحله ی انتخاب و نگارش پایان نامه هستند ، خدمات ویژه ای ارائه خواهد شد .

دو . کتابخانه حقوق

دراین بخش به صورت کاملاً تخصصی ، کتب ، جزوات ، مجلات ، نشریات و مقالات حقوقی موجود درکشورمعرفی می گردد و حتی برخی از آنها قابل دریافت و دسترسی خواهد بود .

۵- اخبار حقوقی

کلیه اخبار روز حقوقی کشور در قالب خبرگزاری حقوقی جمع آوری شده و در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت . در واقع هر عضو جامعه ی حقوقی نیازمند است از آخرین اخبار حقوقی جاری کشور آگاه و مطلع باشد تا بتواند خود را همراه و همگام با نیازهای روز نماید .

۶- سمینار و همایش

که در دو بخش عمومی و تخصصی ارائه می شود :

یک . سمینار و همایش های حقوقی عمومی

که مورد استقبال و توجه عموم اعضای جامعه ی حقوقی قرار خواهد گرفت مثل سمینار بررسی تغییرات در قانون آیین دادرسی کیفری جدید .

دو . سمینار و همایش های حقوقی تخصصی

که مورد توجه بخش خاصی از جامعه ی حقوقی می باشد مثل سمینار آموزشی نحوه ی ثبت علائم تجاری .

۷- مشاهیر حقوقی

مشاهیر و علمای برجسته ی حقوقی ، نقش بسیار ارزشمندی در ایجاد ، تحول و پویایی حقوق کشور داشته اند . در این بخش در نظر داریم ، این چهره های ماندگار و ارزشمند را به نسل جدید حقوقی معرفی کنیم . معرفی این بزرگواران ، آثار ماندگار علمی و مصاحبه با ایشان می تواند برای علاقمندان بسیار جذاب و دیدنی باشد .

۸- بانک سوالات

که در دو بخش جداگانه تقدیم می گردد :

یک . دانشگاهی

معرفی و نمایش برخی سوالات دانشگاهی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور.

درواقع دانشجویان می توانند با مطالعه ی این سوالات و تلاش در پاسخگویی به آنها ، کیفیت علمی خود را افزایش دهند .

دو . آزمون های حقوقی

نمایش سوالات آزمون های حقوقی در سنوات گذشته که بدینوسیله ، داوطلبان آزمون های مختلف به نحوه ی طرح سوالات و نکات موجود در آنها آشنا خواهند شد .

۹- صدا و سیمای حقوق

که از سال ۹۲ راه اندازی شده است و با اعمال برخی تغییرات و اصلاحات می تواند در ارتقای کیفیت خانه ی آموزش ما را یاری کند .

۱۰- زبان های خارجی

متأسفانه بیشتر دانشجویان و فارغ التحصیلان حقوقی کشور در یادگیری و تسلط بر یکی از زبان های اصلی خارجی دارای نقاط ضعف اساسی هستند . به همین دلیل ، در دو بخش جداگانه خدمات ذیل تقدیم می گردد :

یک . زبان عمومی

که در قالب مکالمه ، گرامر و ترجمه آموزش داده خواهد شد .

دو . زبان تخصصی

که در دو سطح دانشگاهی و شغلی به صورت مجزا تدریس خواهد شد .

۱۱- جشنواره های حقوقی

جهت پویایی هرچه بیشتر جامعه ی حقوقی به روش های ذیل عمل خواهیم نمود .

یک . شناسایی نخبگان حقوق

دانشجویان ممتاز دانشگاههای کشور در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری حقوق را شناسایی نموده و حسب مورد از ظرفیت ها و توانایی های علمی آنها نیز استفاده خواهد شد .

دو . فکر و ایده ی برتر

دانشجویان و فارغ التحصیلان حقوقی کشور می توانند ، ایده ها و افکار جدید خود را مطرح نمایند تا با انتخاب برترین آنها به پویایی و تحول هرچه بیشتر جامعه ی حقوقی کمک شود .

سه . مسابقات علمی

در هر سال ، حداقل سه آزمون بزرگ و سراسری برگزار می شود تا برترین افراد از میان شرکت کنندگان گزینش شوند .

۱۲- یادداشت های موفقیت

مجموعه یادداشت هایی که از سال ۹۱ ، به صورت منظم و هفتگی در سایت طرح نوین نمایش داده شده است و خوشبختانه مورد استقبال علاقمندان قرار گرفته است . در نظر داریم ، با موضوعات جدید و نو و به صورت هفتگی یادداشت های جدیدی را آماده و تقدیم مخاطبان ارجمند بنماییم .

۱۳- سایر

که به تدریج بخش های جدیدی آماده و راه اندازی خواهد شد . البته در این مسیر دیدگاهها و نظرات کاربران محترم بسیار اثرگذار خواهد بود .

خاتمه : بخش های تعریف شده در خانه ی آموزش حقوق ، الگو و ایده ی اولیه ای است که توسط مؤسسه طرح نوین برای راه اندازی آن هدف گذاری شده است لیکن به مرور زمان ، بخش های جدیدی به آن اضافه خواهد شد . مطمئناً تقویت و تکمیل خانه ی آموزش ، نقش بسیار مؤثری در ارتقاء کیفیت علمی اعضای محترم جامعه ی حقوقی خصوصاً دانشجویان گرامی خواهد داشت .

لازم به ذکر است ، سایت خانه ی آموزش از تاریخ ۹۳/۰۴/۰۱قابل دسترس می باشد لیکن تکمیل تمام بخش های آن حدود ۳ ماه به طول خواهد انجامید و افتتاح رسمی آن نیز همزمان با عید سعید قربان در ۹۳/۰۷/۱۳خواهد بود .

موفق باشید

محمد فرجی

مدیر مؤسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه

۹۳/۰۳/۱۸به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.9 + 4 ؟