تصویر ثابت

نفرات برتر
۹۳ دوشنبه ۱۲ خرداد

«الهیار ملکشاهی» روز یکشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود:این قانون با 700 ماده قانونی از اول مهرماه لازم الاجرا است ضمن اینکه در دیدار اخیر با رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز ایشان تاکید جدی بر اجرای این قانون داشته اند.

وی به ابلاغ این قانون از فروردین ماه گذشته از سوی رییس جمهوری اشاره کرد و گفت:کمیسیون قضایی و حقوقی شش ماه برای اجرایی شدن این قانون فرصت خواسته که با این حساب زمان اجرای آن مهرماه خواهد بود.

ملکشاهی با بیان اینکه وظیفه اجرای این قانون مهم را رییس قوه قضاییه برعهده دارد ،اظهار داشت:براساس این قانون قوه قضاییه، نیروی انتظامی و ضابطین ملتزم می شوند که اجحافی در حق مردم صورت نگیرد، ضابطان حتما باید با خود کارت ضابط به همراه داشته و آموزش دیده باشند.

وی تبیین حقوق مردم را یکی از اهداف اصلی این قانون عنوان کرد و افزود: با اجرای قانون جدید آیین دادرسی کیفری رعایت حقوق مردم به خوبی لحاظ می شود.

رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: براساس این قانون در دادسراها نیز حق مردم کاملا رعایت می شود و هر کسی که مشکل قضایی و حقوقی داشته باشد باید با استفاده از وکیل مشکل خودش را پیگیری کند.

ملکشاهی افزود: همچنین رسیدگی به مشکلات موادمخدر نیز در این قانون پیش بینی شده تا حق افراد به خوبی مراعات شود.

وی گفت: به عنوان نمونه اگر پرونده ای در زمینه موادمخدر منجر به اعدام و حبس ابد شود چند قاضی با سابقه باید در این زمینه اظهار نظر کنند.

رییس کمیسیون قضایی مجلس ابراز امیدواری کرد با اجرای قانون جدید آیین دادرسی کیفری مردم به حق قانونی خودشان برسند.

قانون آیین دادرسی کیفری که در تاریخ 4 اسفند ماه 1392 در مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 26 اسفند ماه 1392 به تایید شورای نگهبان رسیده است، فروردین ماه از سوی رییس جمهوری برای اجرا ابلاغ شد که بر اساس آن، دادرسی کیفری باید مستند به قانون باشد، حقوق طرفین دعوی را تضمین کند و قواعد آن نسبت به اشخاصی که در شرایط مساوی به سبب ارتکاب جرایم مشابه تحت تعقیب قرار می گیرند، به صورت یکسان اعمال شود.به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.7 + 4 ؟