تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۲۲ آذر ۹۴ ساعت ۰۹:۱۰
۹۳ یکشنبه ۰۴ خرداد

برای دریافت فایل اصلی اینجا کلیک کنید.

—————————————————

[poll id=”23″]

————————————————-

 

 

سلسله یادداشت های موفقیت در آزمون وکالت ۹۳

هفته هجدهم :۱۰ پیشنهاد موثر برای تضمین قبولی در آزمون وکالت ۹۳

آزمون وکالت در پاییز ۹۳ به صورت تستی و همزمان در نمایندگی های سراسر کشور برگزار می گردد . بسیاری از داوطلبان از چند ماه قبل طبق برنامه ریزی جامع و هدفمند مشغول مطالعه بوده و تا کنون بخشی از مسیر موفقیت را به سلامت طی کرده اند . در این یادداشت تلاش داریم ، پیشنهادات موثری را جهت تضمین قبولی در آزمون وکالت برای شما داوطلبان پرتلاش و ساعی تقدیم نماییم .

اول ) به برنامه مطالعاتی خود وفادار بمانید .

طبیعی است پس از چند ماه مطالعه ، داوطلبان دچار روزمرگی شده و احساس می کنند که باید تغییری در مطالعه خود ایجاد کنند . ساده ترین راهی که به نظر می رسد ، تغییر برنامه درسی و آغاز روش جدید مطالعه است . چنین نگرشی اساساً باطل و خطرناک است . پس اگر در مسیر مطالعاتی احساس خستگی یا یکنواختی نمودید ، برای ساعاتی مطالعه را متوقف کنید و حتی زمانی را برای استراحت و تفریح در نظر بگیرید و پس از تجدید قوا ، مجدداً برنامه مطالعاتی خود را پیگیری نمایید .

دوم ) دروس را به صورت ماهوی بیاموزید .

با توجه به کیفیت سوالات آزمون وکالت ، بهتراست داوطلبان دروس را به صورت ماهوی و مبنایی مطالعه نموده و به درستی آنرا بیاموزند . روش گزیده خوانی یا حفظ مطالب در این مقطع ، برای موفقیت در آزمون کافی نخواهد بود . بنابراین فعلاً مطالب هردرس را به صورت کامل مطالعه کنید و برای ماه پایانی به روش گزیده خوانی یا حفظ مواد مهم و نکات کلیدی عمل نمایید .

سوم ) درهنگام مطالعه ، نکته برداری ، خلاصه نویسی ، حاشیه نویسی و علامتگذاری نمایید .

هرچند تا ماه پایانی ، مطالعه ی شما ماهوی و اصلی است لیکن پیشنهاد می شود خلاصه ی مطالب یا نکات مهم هر مبحث را به صورت جداگانه یا حاشیه نویسی آماده نمایید تا برای ماه پایانی نگرانی نداشته باشید . تاکید می گردد ، نکات مهم و خلاصه یادداشت های شما در ماه پایانی علاوه بر تسریع مطالعه ، اعتماد به نفس و تسلط شما را نیز به نحو چشمگیری افزایش خواهد داد.

چهارم ) حواشی آزمون را از خود دور نمایید .

با نزدیک تر شدن به زمان آزمون ، یک سری گمانه زنی ها و شایعات مطرح می گردد که در سال های گذشته همواره وجود داشته است و امسال نیز یقیناً خواهد بود . بنابراین تاکید می گردد تمام انرژی و توان خودرا برای مطالعه با تمرکز فکری بالا ، صرف کنید و از ورود به مباحث حاشیه ای و بی فایده اکیداً خودداری نمایید . ضمناً کلیه اخبار و اطلاعات موثق راجع به آزمون در اسرع وقت در سایت طرح نوین تقدیم خواهد شد .

 

پنجم ) ساعات مطالعه ی خودرا افزایش دهید .

هر چند ساعات مطالعه افراد با توجه به اوضاع و احوال و شرایط زندگی خصوصی آنها متفاوت است لیکن به نحوی برنامه ریزی کنید که حداقل روزی یک ساعت به زمان مطالعه ی خود اضافه نمایید . اگر از همین امروز این پیشنهاد را اجرایی کنید ، تا روز آزمون حداقل یکصد و پنجاه ساعت مطالعه اضافی خواهید داشت و همین امر باعث افزایش شانس قبولی شما خواهد بود .

توجه : افزایش ساعات مطالعه برای برخی داوطلبان به صورت روزانه تحت هیچ شرایطی امکانپذیر نمی باشد ، بنابراین :

۱- اگر کارمند یا شاغل هستید ، حداقل بیست روز تقاضای مرخصی نمایید . با این روش ، حداقل روزانه ۸ ساعت و در مجموع یکصد و شصت ساعت به زمان مطالعه ی شما اضافه خواهد شد .

۲- اگر خانه دار هستید یا دارای فرزند کوچک ، پیشنهاد می گردد از اعضای خانواده خود بخواهید هفته ای یک روز به کمک شما بیایند . در این صورت در ۲۰ هفته باقیمانده می توانید یکصد و شصت ساعت ( روزی ۸ ساعت ) مطالعه ی اضافی داشته باشید .

۳- اگر هیچ یک از طرق بالا مقدور نبود ، روزی یک ساعت از خواب روزانه ی خودرا کاهش دهید . دراین صورت یکصد و شصت ساعت زمان مطالعه برای خود ذخیره کرده اید .

تاکید می شود ، یکصد و شصت ساعت مطالعه ی فوق العاده ، تاثیر بسزایی در موفقیت شما خواهد داشت . بنابراین نسبت به آن توجه ویژه ای داشته باشید وسعی کنید آن را عملیاتی نمایید .

ششم ) متناسب با توان علمی خود مطالعه کنید .

مسلم است داوطلبان از نظر کیفیت و توان علمی با یکدیگر متفاوت هستند . به همین دلیل باید منابع مطالعاتی آنها نیز متفاوت باشد . پس اگر دانشجوی متوسطی هستید اصراری به مطالعه منابع و کتب اصلی و مرجع نداشته باشید . برای شما مطالعه جزوات کمک آموزشی و قوانین مهم ، بازدهی بیشتری خواهد داشت . اگر می خواهید در ساعات مطالعه صرفه جویی نموده و بازدهی مطالعاتی خودرا افزایش دهید پیشنهاد می کنیم بسته جامع وکالت ، قوانین و آراء وحدت رویه را به عنوان منبع اصلی مطالعاتی خود انتخاب نمایید . برای قبولی در آزمون وکالت کسب میانگین ۶۰درصد کفایت می کند و منابع فوق الذکر ، این توان و کیفیت علمی را برای شما محقق می نمایند . دراین خصوص تردیدی به خود راه ندهید . به علاوه اگر امکان جمع بندی و نکته نویسی مطالب مطالعاتی خود را ندارید مطالعه بسته ویژه ماه پایانی ( ۶۰۰ نکته مهم و کلیدی ) مؤسسه طرح نوین پیشنهاد می گردد . هفتم ) کانون وکلای مطلوب خودرا درست انتخاب کنید .

کیفیت علمی شرکت کنندگان در آزمون وکالت متفاوت است به همین دلیل هر داوطلبی باید بر اساس دانش و توان علمی خود ، کانونی را که به سطح علمی او نزدیک تر است انتخاب نماید . به همین دلیل پیشنهاد می گردد تا روز اول مهرماه ، تمام تلاش خودرا معطوف به افزایش توان علمی خود نمایید و در زمان ثبت نام با توجه به سطح معلومات و دانش خود ، کانون مناسب را انتخاب کنید . خاطر نشان می شود که هرگونه رفتار احساسی و غیرمنطقی ، نتیجه ای جز شکست و ناکامی نخواهد داشت .

توجه : موسسه طرح نوین اواخر شهریورماه آزمونی را تحت عنوان ” انتخاب کانون وکلای مطلوب ” رایگان برگزار خواهد نمود .

هشتم ) زمان خودرا مدیریت کنید .

هر داوطلبی طبق برنامه ی مطالعاتی خود موظف است روزانه حداقل ساعاتی را مطالعه نماید که این حداقل نباید کمتر از ۶ ساعت باشد . ممکن است برخی در تامین همین حداقل ساعت نیز مشکل داشته باشند . به هر حال باید توجه داشت که برای تسلط کامل بر منابع مطالعاتی باید حداقل ساعات مطالعه مذکور محقق شود . به همین دلیل پیشنهاد می گردد :

الف . اگر کارمند یا شاغل هستید ، حداقل روزانه یک تا دو ساعت در محل کار خود به مطالعه متن قانون یا تست خوانی بپردازید .

ب . اگر خانه دار یا دارای فرزند هستید ، در میان اوقات کار در منزل ، زمان هایی را به مطالعه متن قانون یا تست خوانی اختصاص دهید .

ج . اگر محدودیت زمانی ندارید ، در مواقع استراحت ، به مطالعه خلاصه نویسی ها یا یادداشت های شخصی خود مشغول باشید .

د . تحت هیچ شرایطی ، ساعات مطالعه خودرا به کمتر از ۶ ساعت تقلیل ندهید و اگر این امر اتفاق افتاد ، روز بعد آن عقب ماندگی خود را حتما جبران نمایید .

توجه مهم : از اواسط تیرماه ، خدمات صوتی رایگانی برای داوطلبان گرامی تقدیم خواهد شد . این خدمات بویژه برای افراد شاغل یا خانه داری که فرصت مطالعاتی کمتری نسبت به سایرین دارند بسیار مفید و سودمند خواهد بود .

نهم ) تمرکز فکری خودرا به روی آزمون وکالت ، معطوف نمایید .

در مدت باقیمانده تا آزمون وکالت ، تمام فکر و انرژی خودرا معطوف این آزمون نمایید . سایر مسائل و فعالیت های غیر ضروری خودرا به بعد از آزمون موکول نمایید . اوقات استراحت و فراغت خودرا با خانواده تان سپری نمایید و حتی الامکان از هرگونه مراوده با دوستان و رفقای خود پرهیز نمایید . مهلت باقیمانده تا روز آزمون برای شما بسیار مهم و حیاتی است . بنابراین ، با اقدامات نابجا و نادرست ، تمرکز فکری و روانی خودرا برهم نزنید .

دهم ) برای ماه پایانی ، برنامه ویژه ای داشته باشید .

مسلما تمام زحمات و تلاش های شما در ماه پایانی ، به بار خواهد نشست . درواقع در ماه آبان ، داوطلبان باید نتیجه ی زحمات گذشته خودرا مشاهده نمایند . در این ماه ، باید همه ی مطالب و مباحث مطالعه شده گذشته را مرور و جمع بندی نهایی نمایید . بنابراین از همین امروز برای ماه پایانی خود برنامه ریزی کنید . بنابراین پیشنهاد می گردد :

۱- قوانین ، مقررات و آراء وحدت رویه را خط کشی ، علامت گذاری یا حاشیه نویسی کنید .

۲- نکات مهم در تست های سنوات گذشته را برجسته و مشخص نمایید .

۳- نکات مهم و ظریف که در زمان مطالعه با آن مواجه می شوید را یادداشت برداری نمایید .

۴- اگر در اجرای سه وظیفه فوق ناتوان بودید ، می توانید از ” بسته آموزشی ویژه ماه پایانی ” موسسه طرح نوین استفاده نمایید. بسته آموزشی فوق ، نیمه مهرماه تقدیم خواهد شد .

خاتمه :

با رعایت پیشنهادات ارائه شده در این یادداشت ، به تدریج تغییرات ذیل در شما ایجاد خواهد شد :

۱- کیفیت علمی شما ، افزایش می یابد .

۲- روش مطالعه ی شما ، ارتقاء می یابد .

۳- سرعت مطالعه ی شما ، بیشتر می شود .

۴- اعتماد به نفس شما ، افزایش می یابد .

۵- دغدغه و نگرانی شما ، کاهش می یابد .

۶- مطالعه ی شما ، هدفمند و منسجم می شود .

۷- ماه پایانی مطالعه شما ، با اعتماد واعتقاد سپری خواهد شد .

۸- میل به موفقیت در شما ، تشدید می شود .

۹- مسیر موفقیت شما ، هموار خواهد شد .

۱۰- با انگیزه و روحیه بیشتری به استقبال آزمون خواهید رفت .

 

توجه :۱- همانطور که می دانید براساس تصمیم اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) مبنای طرح سوالات درس آیین دادرسی کیفری در آزمون وکالت ۹۳ ، قانون جدید می باشد . بنابراین در سایت مؤسسه بنر ” خدمات مؤسسه طرح نوین اندیشه ویژه قانون آیین دادرسی کیفری جدید ” را کلیک نموده تا از برنامه های مؤسسه مطلع گردید. ضمناً برای شرکت کنندگان در آزمون های آزمایشی نیز اطلاعیه جداگانه ای در سایت مؤسسه ، صادر شده است .

 

۲ یادداشت هفته ی آینده با عنوان” پرسش و پاسخ ( ۳ ) “در تاریخ ۹۳/۰۳/۱۱ تقدیم خواهد شد .

 

 

 

موفق باشید

محمد فرجی

مدیر مؤسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه

 ۰۴ /۹۳/۰۳به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.6 + 1 ؟

 • محمد فرجی درتاریخ ۱۳۹۵/۱۰/۰۷

  سلام
  با توجه به اشتغال نابینایان به نظر منعی وجود نداشته باشد.

 • احمدسروی درتاریخ ۱۳۹۵/۱۰/۰۶

  باسلام،بنده مدتی قبل بعلت بیماری ناشنوا گشته و خواهان شرکت درازمون وکالت میباشم،خواستم بدونم درصورت شرکت درآزمون وقبولی آن آیا منعی برای پذیرفته شدن وادامه درمراحل بعد دارم یاخیر؟ممنون میشم که پاسخ بدین،باتشکر

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۰۳/۱۱

  با سلام
  ممنون از لطف شما.

 • عاطفه درتاریخ ۱۳۹۳/۰۳/۱۰

  با سلام
  از خوانندگان همیشگی مطالب شما هستم انشاله که موفق باشیذ

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۰۳/۰۹

  با سلام
  طبق منابعی که در آزمون های ۱۴-۷ اعلام شده مطالعه کنید.

 • تمنا.پ درتاریخ ۱۳۹۳/۰۳/۰۸

  با سلام و خسته نباشی خدمت شما آقای فرجی.بنده در آزمون های 1تا6 میانگین 55تا60 رو کسب کردم و در آزمون باشگاه نخبگان جزو25 نفر انتخابی بودم وبا توجه به اینکه مطالعاتم طبق قانون وجزوات موسسه بوده واقعا نمیدونم مجدد همان منابع رو بخونم یا منابع اصلی بخونم واسه اینکه میانگین درصدم به 70برسه لطفا راهنمایی بفرمایید ممنون میشم

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۰۳/۰۷

  با سلام
  یادداشت ها را با دقت بخوانید و اجرا کنید.
  ضمنا یادداشت روز (۲) برای شما مفید است طبق آن عمل کنید.

 • گ.ن درتاریخ ۱۳۹۳/۰۳/۰۷

  باسلام
  نمیدونم چرا انقدر از ازمون امسال میترسم!
  یادداشتهای خیلی خوبی میگذارید ولی من باخوندنشون گریم میگیره و خالی از اعتماد به نفس میشم
  بنظرتون باید چکارکنم تا روحیم بهتر شه؟

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۰۳/۰۶

  با سلام
  به نظر می رسد توانایی علمی شما مقداری محدود است با مطالعه مکرر حتما افزایش خواهد یافت و به راحتی می توانید نکته برداری کنید.
  نگران نباشید.

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۰۳/۰۶

  ممنون از لطف شما.

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۰۳/۰۶

  با سلام
  مطالب و منابع قبلی را مجددا با دقت بیشتر تکرار کنید.

 • فاطمه مهدی پور درتاریخ ۱۳۹۳/۰۳/۰۶

  سلام آقای فرجی خسته نباشید و راهنمایی و مشاوره های به موقع شما تشکر میکنم بسیار خوب بود.
  من در روز 6ساعت مطالعه دارم و از آزمون 1تا6 جزوه خودآموز نارنجی و قوانین اصلی رامیخواندم اما متاسفانه رتبه هایم خوب نیست چگونه میتوانم رتبه زیر 100 بیاورم ؟

 • علی مشیران درتاریخ ۱۳۹۳/۰۳/۰۵

  سلام / جناب اقای فرجی بخدا شب و روز برای شما دعاگو هستیم.

 • مريم درتاریخ ۱۳۹۳/۰۳/۰۵

  باسلام وخسته نباشید خدمت شما عزیزان یادداشتها واقعا عالیه وانگیزه ی بلایی برای درس خواندن ایجاد میکنه اما مشکل من اینه ک نمیتونم یادداشت برداری کنم همه مطالب برام مهمند ونمیتونم مهمترین را انتخاب کنم ی راهکار از شما میخوام ودیگه اینکه با اینکه با دقت مطالعه میکنم اما باز سر ازمون برای انتخاب تست دچار تردید میشم و جواب درست نمیزنم لطفا راهنماییم کنید باتشکر از زحمات شما موفق وموید باشید

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۰۳/۰۵

  اصلاح شد.

 • 1992 درتاریخ ۱۳۹۳/۰۳/۰۵

  فایل اصلی رو بازنمیکنه….

 • حبیب باقرزاده کاسمانی درتاریخ ۱۳۹۳/۰۳/۰۴

  با تشکر از یادداشتهای دقیق و علمی شما