تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۲۲ آذر ۹۴ ساعت ۰۹:۱۵
۹۳ یکشنبه ۲۱ اردیبهشت

برای دریافت فایل اصلی اینجا کلیک کنید.

—————————————————

[poll id=”19″]

————————————————-

 

به نام خدا

سلسله یادداشت های موفقیت در آزمونوکالت ۹۳

هفته شانزدهم : چگونه احتمال موفقیت خودرا در آزمون وکالت افزایش دهیم؟

 

 

آزمون وکالت در پاییز ۹۳ به طور همزمان در کانونهای مستقل کشور برگزار خواهد شد و داوطلبان برای کسب سهمیه قبولی با یکدیگر به رقابت خواهند پرداخت. هر چند کیفیت و توانایی علمی داوطلبان با یکدیگر متفاوت است لیکن بیشتر آنها با رویای قبولیدر جلسه ی آزمون حاضر خواهند شد. صرفنظر از برنامه های مطالعاتی هدفمند و منسجمی که داوطلبان فراخور حال خود داشتهاند، تقویت قوای روحی و روانی نیز در این مرحله بسیار مهم و موثر خواهد بود. در این یادداشت عواملی را که در تقویت توان علمی داوطلبان و افزایش احتمال موفقیت ایشان در آزمون تاثیر گذار است، بررسی می نماییم.

 

اول ) هدف گذاری صحیح

باتوجه به کیفیت علمی بالای شرکت کنندگان در آزمون وکالت ، هدف گذاری باید براساس توانایی ها ، پتانسیل و ظرفیت هر فرد جداگانه تعریف گردد . بنابراین ، هر داوطلب باید براساس شاخص های مذکور ، هدف خودرا به درستی تعریف نماید .

 

دوم ) برنامه ریزی منطقی

به دلایل مختلف ، کیفیت و نحوه ی زندگی و اشتغال داوطلبان متفاوت است . بنابراین هر فرد باید بر اساس شرایط شخصی ، شغلی ، خانوادگی و علمی و متناسب با نیازهای خود برنامه ریزی منطقی داشته باشد . فقط توجه شود حداقل ساعت مطالعه مورد نیاز برای قبولی در آزمون وکالت ۱۲۰۰ ساعت می باشد که نحوه ی تقسیم بندی و اجرای آن با خود داوطلب است .

 

سوم ) امکانات آموزشی

از آنجاییکه رقابت شدیدی در آزمون وکالت حاکم است و حداکثر ۵ درصد داوطلبان شانس قبولی دارند ، بنابراین هرچقدر دامنه و گستره ی امکانات آموزشی بیشتر باشد در نتیجه توانایی داوطلب افزایش یافته و شانس موفقیت او نیز بیشتر خواهد شد . استفاده از دوره های آمادگی ( حضوری – مجازی ) ، آزمون های آزمایشی (حضوری – مجازی) ، بسته های آموزشی ، مجموعه کتب تست و … هر یک نقش مؤثری برای قبولی داوطلبان خواهد داشت که داوطلبان حسب نیاز و توانایی های خود از آنها استفاده می کنند.

 

چهارم ) منابع مطالعاتی

براساس ظرفیت علمی داوطلب و هدف گذاری او منابع مورد نیاز وی نیز متفاوت خواهد بود.بنابراین داوطلبی که با هدف کسب رتبه ی برتر در آزمون وکالت شرکت می کند باید منابع و کتب اصلی را بخواند اما اگر هدف او فقط کسب نتیجه ی قبولی است صرف مطالعه ی قوانین و جزوات و کتب کمک آموزشی کفایت می نماید .

 

پنجم ) روش های مطالعاتی

برای افزایش کیفیت و سرعت در یادگیری ، انتخاب روش های صحیح مطالعاتی الزامی است . در غیر اینصورت ، دستیابی به سطح استاندارد و مطلوب علمی غیرممکن خواهد بود .

 

ششم ) سنجش و ارزیابی

در کنار مطالعه ی هدفمند و منسجم منابع مطالعاتی ، سنجش و ارزیابی منظم از عملکرد و بررسی توانایی مطالعاتی داوطلب بسیار حائز اهمیت می باشد . این رویه باعث شناسایی نقاط ضعف و تلاش برای جبران آن خواهد شد .

توجه : جهت دریافت توضیحات بیشتر درخصوص موارد فوق الذکر پیشنهاد می گردد یادداشت های هفتگی اول تا پنجم را در سایت مؤسسه در بخش یادداشت ها ( بالای صفحه ی اصلی ) دریافت و مطالعه نمایید .

 

هفتم ) اعتماد به نفس

اعتماد به نفس آن قدرت و توان روحی است که در درون یک فرد وجود دارد و باعث افزایش قدرت و نیروی درونی او خواهد شد. بنابراین وجود اعتماد به نفس باعث می گردد که هر داوطلب علاوه بر قدرت و توان واقعی خود به قدرتی ماوراء آن نیز مسلح و مجهز گردد.

۱- تعریف اعتماد به نفس

از اعتماد به نفس تعاریف بی شماری شده است که مهمترین آنها را بیان می نماییم:

یک. اعتماد به نفس واقعی و حقیقی یعنی اینکه قبل از موفقیت در کاری، به توانایی انجام آن کار در وجود خود ایمان بیاوریم. بنابراین داوطلب وکالت قبل از حضور در جلسه ی آزمون، باید به موفقیت خود باور و یقین داشته باشد .

دو. اعتماد به نفس یعنی دیدن خود به عنوان یک فرد توانمند، هدفمند و با کفایت .

پس داوطلب وکالت با مرور فعالیت هایی که تا روز آزمون انجام می دهد، این صفات را در وجود خود می یابد و با اعتقاد و باور کامل در آزمون شرکت می نماید.

سه. اعتماد به نفس یعنی احساس و شناختی که از توانایی ها و محدودیت های خود داریم.

داوطلبان آزمون وکالت ممکن است در یکی از وضعیت های علمی “عالی، خیلی خوب، خوب، متوسط و ….” باشند. حال اگر داوطلبی وضعیت علمی خود را بداند، با همان شناخت و انتظار معقول از خود وارد آزمون می شود و بر همین اساس نیز به سوالات پاسخ می دهد.

پس اگر داوطلب با توانایی علمی متوسط در آزمون حاضر می شود، باید از خود توقع پاسخگویی به حداقل نیمی از سوالات را در آزمون استاندارد و متعادل داشته باشد و نه بیشتر. همین آگاهی و شناخت از توان علمی نسبی، باعث می گردد که داوطلب در پاسخگویی به سوالات با احتیاط و وسواس بیشتری عمل نماید و احتمال خطا و اشتباهات خود را به حداقل برساند.

چهار. اعتماد به نفس واقعی همواره از درون خودمان تولید می شود نه بیرون.

بنابراین تا زمانیکه داوطلبی شخصاً به توانایی، قدرت علمی، آمادگی مطلوب و مناسب خویش باور و ایمان واقعی نداشته باشد، هیچ فرد یا نیروی بیرونی نمی تواند به وی کمک کند.

پنج. اعتماد به نفس، باور شخصی ما نسبت به روحمان است.

پس عدم خودباوری و کمبود روحیه نه تنها به توانایی های داوطلبان نمی افزاید چه بسا بخشی از قدرت و توان علمی واقعی آنها را نیز به خود می گیرد.

شش. اعتماد به نفس آن است که باور داشته باشیم که می توانیم.

باورتوانستن، به داوطلب کمک می کند در هیبت یک فرد موفق و پیروز در آزمون حاضر گردد نه یک فرد از پیش باخته ومغلوب. ترس بزرگترین آفت برای موفقیت است.

هفت. اعتماد به نفس واقعی، زاییده تعهد به خودمان است.

هر داوطلب در زندگی خود ایده آل و رویایی دارد که با خود نسبت به رسیدن به آنها عهد و پیمان بسته است.

به همین دلیل برای انجام تعهد و وفای به عهد، هر آنچه را که لازم باشد انجام می دهد تا به خواسته ی خود برسد و در ایفای تعهد خود، خستگی ناپذیر ظاهر خواهد شد.

۲- تقویت اعتماد به نفس

برای اینکه اعتماد به نفس خود را تقویت کنیم، پیشنهاد می گردد:

یک. گذشته خود را بپذیریم لیکن درصدد تغییر آینده بر آییم.

دو. اهداف مطلوب را مکرر در ذهن خود مرور نماییم.

سه. نتایج دلخواه را در ذهن خود تصور کنیم.

چهار. بپذیریم که همواره احتمال وقوع یک اتفاق خوب در زندگی مان است و هیچ گاه از لطف پروردگار مایوس نباشیم.

 

هشتم ) آرامش و تمرکز

منظور از آرامش و تمرکز یعنی آن قدرت و نیروی عالیه ای که تمام حواس و قوای فرد را در جهت نیل به یک هدف مشخص و معین، هدایت و راهنمایی می نماید.

در روز آزمون وکالت، داوطلب آماده، فقط با یک هدف از محل اقامت خود خارج می گردد و آن عبارتست از : موفقیت در آزمونوکالت . حال اگر داوطلب از نظر علمی، از کیفیت قابل قبولی برخوردار نباشد باز هم باید هدف داشته باشد و آن حضور آبرومند درآزمون وکالت است. پس اگر داوطلب احتمال موفقیت در آزمون را برای خود متصور نیست، حداقل باید حضور آبرومندی در آزمون داشته باشد و حضور بی هدف شکست به معنای واقعی است.

بنابراین، داوطلب آزمون باید قبلاً هدف شرکت در آزمون را برای خود تصور و ترسیم نماید و توان انرژی و توان خود را برای رسیدن به همان هدف متمرکز نماید.

توجه: آرامش و تمرکز فکری، لازمه ی بهره وری حداکثری از توان علمی هر داوطلبی است.

 

 

نهم ) مدیریت و تدبیر

به طور خلاصه تاکید و یادآوری می گردد مدیریت و تدبیرتا روز آزمون نه تنها باعث افزایش بهره وری از حداکثر توانایی های داوطلب می گردد بلکه ، نقاط ضعف و کمبودهای علمی او را نیز به تدریج برطرف خواهد نمود .

 

دهم ) میل به موفقیت

از آنجاییکه انسان موجودی کمال گرا است، میل به موفقیت و پیروزی همواره در نهاد او وجود دارد لیکن در زمان مقتضی باید این میل و عطش خود را به منصه ی ظهور برساند. به همین دلیل داوطلب کمال گرا به دور از هر گونه ترس و اضطراب، با اعتقاد و ایمان به سوی موفقیت گام بر می دارد.

توجه : موفقیت همواره بردن و قبولی نیست بلکه بر اساس توانایی فرد تعریف موفقیت نیز متفاوت خواهد بود:

یک. برای داوطلبانی که کیفیت علمی “عالی، خیلی خوب و خوب ” دارند، قبولی در آزمون وکالت موفقیتقابل پیش بینی است. به عبارت دیگر موفقیت برای این افراد، قبولی در آزمون وکالت با رتبه ی خوب است.

دو. برای داوطلبانی که کیفیت علمی “متوسط و متوسط ضعیف” دارند، صرف قبولی در آزمون وکالت موفقیت است.

سه. برای داوطلبانی که کیفیت علمی “ضعیف یا خیلی ضعیف” دارند، حضور آبرومندانه در آزمون وکالت، موفقیت است.

چهار. برای داوطلبانی که به هر علتی برای آزمون امسال از آمادگی کافی برخوردار نیستند، کسب تجربه در آزمون امسال، موفقیت است.

پنج. داوطلبانی که اصول و قواعد حضور حرفه ای در آزمون وکالت را آموخته اند، به موفقیت دست یافته اند ولو اینکه در آزمون قبول نشده باشند. این گروه، پایه های موفقیت را برای آزمون سال آینده بنا نموده اند.

شش. داوطلبانی که اشکالات و ضعف های خود را به خوبی دریافته و در پی جبران آن هستند نیز به موفقیت رسیده اند.

هفت. داوطلبانی که حضور مستمر و مکرر آنها در آزمون های حقوقی بدون هیچ یک از دستاوردهای فوق، ادامه دارد فرسنگ ها از موفقیت فاصله دارند و اگر قبولی در آزمون های حقوقی برای آنها اهمیت دارد باید نوع نگاه و بینش فردی خود را تغییر دهند و در غیر اینصورت داستان حضور آنها همچنان ادامه خواهد یافت و در این مسیر جز شکست و ناکامی دستاورد دیگری نخواهند داشت.

یازدهم ) توکل به خدا

صرفنظر از کیفیت علمی داوطلبان، بزرگترین عامل در افزایش احتمال موفقیت، توکل به خداوند متعال است. اینکه داوطلب کوشا و ساعی به این باور و ایمان برسد که :

یک. تمام توان و قدرت خود را در مسیر موفقیت به کار گرفته است.

دو. از برنامه ها، ابزار و امکانات لازم برای موفقیت به نحو مطلوب استفاده نموده است.

سه. کلید قواعد و اصول حرفه ای موفقیت در آزمون را رعایت کرده است.

چهار. در این مسیر، به لطف و عنایت ویژه پروردگار خود نیز امیدوار است.

با این اعتقاد با آرامش کامل در آزمون حضور یافته و تمام نیروی خود را به کار می گیرد و دل به گروی خواست او می سپارد و هر آنچه که برای وی رقم بخورد را متواضعانه می پذیرد و همواره شکرگزار خالق بی همتاست.

 

خاتمه :

با توجه به مدت مانده تا روز برگزاری آزمون وکالت ، به داوطلبان گرامی پیشنهاد می گردد :

۱- حداقل ۶ ساعت مطالعه مفید و منسجم را در فعالیت های روزانه ی خود تثبیت نمایند .

۲- از تعویض مکرر منابع مطالعاتی خود اجتناب نمایند .

۳- به برنامه مطالعاتی خود وفادار باشند .

۴- نگران فراموشی مطالب مطالعه شده ی قبلی نباشند . این مطالب در حافظه ی آنها ضبط و ماندگار شده است .

۵- از مقایسه ی خود با سایر رقبا جدا خودداری کنند .

۶- دلشوره و نگرانی بی دلیل را از خود دور نموده ودر مقابل امید و ایمان به موفقیت را جایگزین کنند .

۷- حتما در طول مطالعه منابع ، نکات مهم و کلیدی را علامتگذاری یا یادداشت برداری نمایند .

۸- تلاش کنند به گونه ای برنامه خود را پیش ببرند که حتما تا تاریخ ۹۳/۰۸/۰۱ ، مطالب را به صورت کلی به پایان رسانده و ماه آخر را به جمع بندی و مرور نهایی مطالب اختصاص دهند .

 

توجه : ۱- یادداشت هفته ی آینده با عنوان”نقش حافظه در موفقیت در آزمون وکالت ۹۳”در تاریخ ۹۳/۰۲/۲۸ تقدیم خواهد شد.

۲- در یادداشت روز ( ۲ ) در سایت مؤسسه ، برخی پیشنهادات برای داوطلبان و مخاطبان جدید ارائه شده است که مطالعه ی آن برای آنها مفید به نظر می رسد .

۳- آزمون ورودی باشگاه نخبگان حقوق ایران روز جمعه  ۹۳/۰۲/۲۶به صورت اینترنتی در سایت طرح نوین برگزار می گردد . حتماً شرکت کنید تا با وضعیت و کیفیت علمی خود بیشتر آشنا شوید .

 

موفق باشید

محمد فرجی

مدیر مؤسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه

۹۳/۰۲/۲۱

        

 

 به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.9 + 4 ؟