تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۲۲ آذر ۹۴ ساعت ۱۰:۱۱
۹۲ یکشنبه ۱۱ اسفند

برای دریافت کلیک کنید

[poll id=”5″]

 

 

 

 

به نام خدا

سلسله یادداشت های موفقیت در آزمون وکالت ۹۳

هفته هفتم : پرسش و پاسخ ( ۱ )

برنامه مطالعاتی برخی از داوطلبان آزمون وکالت ۹۳ آغاز شده است و گروهی دیگر نیز در حال آماده سازی خود از فروردین به بعد هستند . سوالاتی همواره برای داوطلبان آزمون وکالت مطرح می شود که دراین یادداشت مهمترین آنها را مورد بررسی قرار می دهیم :

۱- آیا شرط معدل لیسانس در قبولی کانون وکلا موثر است؟

پاسخ: معدل در قبولی کانون وکلا موثر نیست و ملاک قبولی فقط ((نمره آزمون تستی)) است.

۲- وضعیت قبولی دارندگان سهمیه ایثارگران در آزمون وکالت چگونه است؟

پاسخ: دارندگان سهمیه ((ایثارگران و شاهد)) حتماً باید در مقایسه با سهمیه ((آزاد)) ، نمره مشخصی بدست آورند. بنابراین در اکثر کانون ها پذیرش سهمیه ایثارگران و شاهد بسیار ناچیز است (بین ۵ تا ۱۰ درصد) .

۳- در صورت کامل نبودن مدارک آیا امکان ثبت نام وجود دارد؟

پاسخ : اگر تا زمان برگزاری آزمون مدارک تکمیل نشود شاید کارت ورود به جلسه صادر نگردد اما اگر کارت ورود به جلسه به هر دلیلی صادر شود باید در زمان ثبت نام قبولی ها ،کلیه مدارک مورد نیاز (مدرک فارغ التحصیلی ، کارت پایان خدمت و …..) تحویل گردد و در غیر اینصورت قبولی داوطلب منتفی خواهد شد.

۴-  آیا محل برگزاری آزمون وکالت تهران است؟

پاسخ : محل برگزاری آزمون کانون ((مرکز)) در تهران است لیکن سایر کانون ها در شهر مرکز کانون خواهد بود. لازم به ذکر است در کارت ورود به جلسه آزمون ، محل برگزاری آزمون هر کانون درج خواهد شد.

۵- محل کارآموزی قبولی های کانون کجاست؟

پاسخ: هر داوطلب پس از قبولی باید در شهر محل ثبت نام خود کارآموزی نماید مگر اینکه در آن شهر امکانات کارآموزی وجود نداشته باشد.در اینصورت به تشخیص کانون متبوع خود به مرکز کانون یا نزدیکترین شهر به شهر محل قبولی خود فرستاده می شود.

۶- ثبت نام آزمون وکالت در چه زمانی است؟

پاسخ: معمولاً شهریور ماه آگهی ثبت نام در سایت اتحادیه می آید و دهه ی اول مهر ماه نیز مهلت ثبت نام خواهد بود.

۷- آیا امکان تمدید مهلت ثبت نام وکالت وجود دارد؟

پاسخ : اصل بر عدم تمدید است لیکن در سال های گذشته مهلت ثبت نام تمدید شده است.

۸- آیا پس از قبولی، امکان کارآموزی در محل دیگر وجود دارد؟

پاسخ : اجرای کارآموزی در محلی غیر از محل قبولی کارآموزان بستگی به توافق میان کانون های مبداء و مقصد دارد.

۹- برای اطلاع از نقل و انتقال دوران کارآموزی و پس از آن چه باید کرد؟

پاسخ : هر گونه نقل و انتقال چه در دوره کارآموزی و چه پس از صدور پروانه وکالت با در نظر گرفتن شرایط مندرج در آیین نامه نقل و انتقال کانون خواهد بود.

۱۰- آیا پس از قبولی و در طول دوران کارآموزی امکان شرکت مجدد در آزمون سال بعد وجود دارد؟

پاسخ : با توجه به تصمیم اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران ( اسکودا ) کارآموزان حق شرکت مجدد در آزمون وکالت را ندارند .

۱۱- آیا در دوران کارآموزی امکان مهمان شدن در محل دیگری وجود دارد؟

پاسخ : در کارآموزی وکالت واژه ((مهمان شدن)) وجود ندارد. بنابراین کارآموزان یا در محل قبولی خود کارآموزی می کنند یا به کانون دیگر ((منتقل)) خواهند شد.

۱۲- طول دوره کارآموزی چه مدت است؟

پاسخ : ۱۸ ماه طول دوران کارآموزی است و اگر به صورت کامل انجام نشود ،دوره کارآموزی تمدید خواهد شد.

۱۳- تکالیف دوران کارآموزی چیست؟

پاسخ : حضور در جلسات سخنرانی ماهیانه ، حضور ساعات مشخص در محاکم دادگستری ، تهیه گزارشهای محاکم ، ارائه کارتحقیقی و شرکت در کارگاههای آموزشی از جمله تکالیف دوران کارآموزی است که کیفیت آن توسط کانون متبوع کارآموز مشخص می گردد و کارآموزان باید در تبعیت مطلق از کانون خود عمل نمایند.

۱۴- آیا مصوبات هیات مدیره کانون در خصوص کارآموزی یا نقل و انتقالات قابل تغییر است؟

پاسخ : مصوبات هیات مدیره کانون های وکلای دادگستری برای کارآموزان و وکلای همان کانون لازم الاجراست لیکن می تواند با مصوبات بعدی هیات مدیره تغییر یابد.

۱۵- مهمترین شاخص ها برای انتخاب کانون کدامست؟

پاسخ : محل اقامت یا نزدیکی به محل اقامت ، شانس قبولی ، سهولت در رفت و آمد و …. از شاخص های مهم در انتخاب کانون است.

۱۶- اگر در ثبت نام کانون یا تهیه و تقدیم مدارک دچار مشکل شویم چه باید کرد؟

پاسخ : در هر حال برای ثبت نام باید مدارک مورد نیاز در آگهی ثبت نام آماده شود و در صورت وجود هر گونه مشکل باید به کانون متبوع خود مراجعه نمایید.

۱۷- در کدام کانون شانس قبولی بیشتر است ؟

پاسخ : کیفیت کانون ها بر اساس کیفیت داوطلبان هر کانون تعیین می شود. لیکن بنابر شناخت و وضعیت علمی داوطلبان می توان رفتار آنها را در انتخاب کانون پیش بینی نمود. در زمان ثبت نام، یادداشت ویژه ای در این خصوص تقدیم خواهد شد.

۱۸- آیا کانون ها از لحاظ اعتبار یا جایگاه با یکدیگر متفاوت هستند؟

پاسخ : خیر ، کانون های  وکلای دادگستری از لحاظ اعتبار و جایگاه یکسان و ضمناً از یکدیگر مستقل هستند. به همین دلیل کلیه کار آموزان و وکلای دادگستری صرفنظر از تعلق به کدام کانون ، از لحاظ شأن ، اعتبار ، مقام و جایگاه در جامعه حقوقی برابر هستند و آنچه برخی را از دیگران متمایز می کند توانایی حرفه ای و شغلی آنها است نه چیز دیگر.

۱۹- اطلاعات مربوط به کانون مورد نظر را از کجا می توانیم تهیه نمائیم؟

پاسخ : هر گونه سوال یا ابهام خود را می توانید از همان کانون دریافت کنید.

۲۰- انتخاب شهر در کانون پس از قبولی چگونه است؟

پاسخ : پس از اعلام نتایج و شروع ثبت نام، داوطلبان بر اساس رتبه ی خود برای ثبت نام و انتخاب شهر دعوت می شوند. طبیعی است شهرهای ممتاز توسط رتبه های برتر انتخاب می گردد و برای رتبه های بعدی سایر شهر های باقیمانده انتخاب خواهد شد.

۲۱- اگر امسال در کانون مرکز پذیرفته شویم و چند سال بعد مثلاً استان هرمزگان مستقل شود وضعیت پذیرفته شدگان آن استان چگونه خواهد بود؟

پاسخ : پس از استقلال هر کانون ، کارآموزان و وکلای همان استان تابع کانون مستقل و جدید خود خواهند بود.

۲۲- آیا کارآموزان می توانند در سراسر کشور در محاکم دادگستری اقدام به وکالت نمایند؟

پاسخ : هر چند تکالیف و وظایف کارآموزان در حوزه کانون متبوع آنهاست اما انجام وکالت در کلیه مراجع و دستگاههای قضایی و اداری و انتظامی در سراسر کشور امکانپذیر است مگر اینکه کانون متبوع داوطلب محدودیت هایی را مقرر نماید.

۲۳- آیا در صورت قبولی در آزمون می توان از ثبت نام خودداری نمود و عدم ثبت نام مشکلی ندارد؟

پاسخ : داوطلبان پس از اعلام نتایج باید در مهلت قانونی به کانون متبوع خود مراجعه نموده و ثبت نام نمایند و عدم مراجعه فقط قبولی را منتفی مکند و هیچگونه محدودیت یا ممنوعیتی را برایشان ایجاد نخواهد کرد. ضمناً در کانون هایی که ظرفیت خالی باقی مانده باشد پس از گذشت زمانی ، تکمیل ظرفیت اعلام خواهد شد. تاکید می گردد تکمیل ظرفیت منوط به وجود جای خالی است.

۲۴- ظرفیت قبولی در هر شهر چه زمانی مشخص می شود؟

پاسخ : ظرفیت پذیرش شهر های هر کانون در روز ثبت نام قبولی ها اعلام خواهد شد و پذیرفته شدگان بر اساس رتبه ، شهر مورد علاقه خود را در هنگام ثبت نام ، انتخاب خواهند نمود.

۲۵- آیا در هنگام ثبت نام کانون باید شهر مورد نظر خود را اعلام کنیم؟

پاسخ : خیر ، در زمان ثبت نام فقط نام کانون مورد نظر نوشته می شود مثلاً کانون وکلای دادگستری مرکز.

۲۶- آیا قبولی در آزمون کانون ، قابل ذخیره کردن است؟

پاسخ : خیر با عدم مراجعه یا عدم ثبت نام ، قبولی داوطلب کان لم یکن خواهد شد.

۲۷- اگر مدرک ((سهمیه ایثارگری)) داوطلب مورد پذیرش قرار نگیرد وضعیت او چگونه خواهد بود؟

پاسخ : در این صورت داوطلب وارد سهمیه ((آزاد)) خواهد شد.

۲۸- اگر در ارسال مدارک یا ثبت آنها دچار اشکال شویم چاره چیست؟

پاسخ : معمولاً در روز رفع نقص یا تاریخی که از طرف کانون یا سازمان سنجش اعلام می گردد، اشکالات و نواقص موجود در ثبت نام قابل رفع خواهد بود.

۲۹- آیا ثبت نام مشاوران حقوقی (ماده ۱۸۷) در آزمون وکالت ممنوع است؟

پاسخ : طبق اعلام کانون فقط ثبت نام و شرکت ((وکلای دادگستری عضو کانونهای وکلا)) در آزمون ممنوع است.

۳۰- دلایل و معاذیر موجه در انتقال کارآموزی کدامست؟

پاسخ : دلایل و جهات ((نقل و انتقال)) در آیین نامه مربوطه آمده است.

۳۱- آیا مدت کارآموزی گذشته برای قبولی های سال بعد قابل محاسبه است؟

پاسخ : باید از کانون محل قبولی استعلام گردد اما اگر در یک کانون باشد اصولاً قابل قبول است.

۳۲- آیا کتب و جزوات قدیمی حقوق جزا، قابل استفاده است؟

پاسخ: با توجه به اینکه تغییرات فقط در بخش مجازاتها، حدود، قصاص و دیات صورت گرفته است،

 اولاً : سایر بخش ها کماکان به قوت و اعتبار خود باقی است. بنابراین داوطلبان می توانند با اطمینان کامل آن مباحث را از کتب یا جزوات قدیمی خود مطالعه نمایند.

ثانیاً: برخی تغییرات جزیی است مثلاً درجه و شکل مجازاتها تغییر کرده و محتوی و ماهیت همان توضیحات قبلی است فقط به جای ماه یا مبلغ یا نوع مجازات، تغییرات داشته ایم. بنابراین از لحاظ ماهوی همچنان کتب و جزوات قدیمی قابل استفاده است.

ثالثاً: برخی مباحث یا عناوین با وجود اینکه در قانون قدیم وجود داشته کاملاً از نظر محتوایی و شکلی تغییر کرده است در این صورت دانشجویان باید حتماً به قانون جدید مراجعه کنند.

رابعاً: برخی مباحث یا موضوعات، جدید و تاسیسی است به عبارت دیگر فاقد مسابقه در قانون مجازات قدیم است، در اینصورت نیز باید به قانون جدید مراجعه نمود.

نتیجه گیری: حدود ۷۰ درصد مباحث و عناوین کتب و جزوات قدیمی همچنان باقی و قابل استفاده است لیکن ۳۰ درصد مباحث و موضوعات جدید یا تغییر یافته است.

۳۳- آیا با ۴ ماه مطالعه می توان در آزمون وکالت پذیرفته شد؟

پاسخ: برای قبولی در آزمون وکالت داوطلب حتماً باید حداقل ۱۲۰۰ ساعت مطالعه مفید داشته باشد. بنابراین اگر داوطلب در مدت ۴ ماه یعنی ۱۲۰ روز بتواند، روزی حداقل ۱۰ساعت مطالعه مفید و با تمرکز کامل داشته باشد احتمال موفقیت او وجود دارد.

۳۴- با توجه به تغییرات محتوایی در نوع برگزاری آزمون وکالت آیا با صرف مطالعه جزوات و بسته های کمک آموزشی احتمال قبولی وجود دارد؟

پاسخ: هر چند محتوای سوالات آزمون در سه سال اخیر تا حدود زیادی تغییر یافته است لیکن توجه داشته باشید،

 اولاً : همه داوطلبان امکان مطالعه و تسلط کامل بر مطالب و مباحث مندرج در کتب اصلی و مرجع را ندارند و در اواسط کار خسته و ناامید می شوند.

ثانیاً: برای قبولی در آمون وکالت داوطلب باید حداقل میانگین ۶۰ درصد در هر درس را داشته باشند و این امکان با مطالعه بسته ها و جزوات آموزشی قوی امکانپذیر خواهد بود.

پیشنهاد: اگر داوطلبی بسته های جامع و طلایی وکالت (۲ جلدی) موسسه طرح نوین را با دقت مطالعه نماید و مطالب مندرج در آن را به درستی بفهمد با قاطعیت می توان گفت او می تواند به ۶۰ درصد سوالات پاسخ صحیح بدهد. البته اگر داوطلبی بتواند در کنار مطالعه دو بسته طلایی و جامع، کتب و منابع اصلی را نیز مطالعه کند دیگر هیچ تردیدی در کفایت منابع مطالعاتی وجود نخواهد داشت.

۳۵- مطالعه چند درس در روز را پیشنهاد می کنید؟

پاسخ: بستگی به توانایی داوطلب دارد لیکن بهتر است در روز حداقل یک و حداکثر دو درس در برنامه مطالعاتی قرار بگیرد.

۳۶- آیا می توان در برنامه مطالعاتی خود یک یا دو درس را حذف نمود یا به عبارت دیگر آیا با ۴ درس می توان در آزمون وکالت پذیرفته شد؟

پاسخ: برای قبولی در آزمون وکالت داوطلب باید حداقل ۸۰۰-۷۸۰ امتیاز کسب نماید صرفنظر از اینکه چه درصدهایی در دروس مختلف کسب نموده باشد. به مثال ذیل توجه کنید. داوطلبی در آزمون وکالت درصدهای ذیل را بدست می آورد :

حقوق جزا :۷۰%   آیین دادرسی مدنی : ۸۰%  حقوق مدنی :۸۰%  حقوق تجارت : ۰%  اصول فقه : ۰%    آیین دادرسی کیفری :۸۵%

جمع امتیاز این داوطلب با اعمال درصد مربوطه در هر درس ۷۹۰ امتیاز می شود. بنابراین هر چند داوطلب به دو درس آزمون پاسخ نداده است لیکن به علت درصدهای بالا در سایر دروس، شانس قبولی بالایی دارد. البته این روش به داوطلبان گرامی توصیه نمی شود اما اگر شخصی اصرار به حذف یک یا دو درس داشته باشد، باید حتماً جمع امتیاز او حداقل ۷۸۰ باشد .

۳۷- منابع آزمون وکالت ۹۳ کدامست ؟

پاسخ : به یادداشت هفته ی سوم مراجعه کنید .

۳۸- بهترین روش مطالعاتی از نظر شما کدامست ؟

پاسخ : به یادداشت هفته ی دوم مراجعه کنید .

۳۹ آیا مؤسسه آزمون تعیین سطح رایگان برگزار می کند ؟

پاسخ : پس از برگزاری آزمون اول در تاریخ ۰۲/۱۲/۹۲ در نیمه دوم اردیبهشت ماه ، آزمون جدیدی برگزار خواهد شد . ضمناً تحلیل سوالات آزمون اول ، در تاریخ ۱۳/۱۲/۹۲ در سایت مؤسسه و در بخش صدا و سیمای حقوق تقدیم خواهد شد .

۴۰- ارائه خدمات در باشگاه وکالت ۹۳ چگونه است ؟

پاسخ : در سایت مؤسسه ، بنر باشگاه وکالت ۹۳ را کلیک کنید و معرفی باشگاه و اخبار آن را با دقت بخوانید . پیشنهاد می شود در باشگاه ثبت نام نمایید .

خاتمه :

سلسله یادداشت های موفقیت  در آزمون وکالت ۹۳ ، مسیر موفقیت در آزمون را برای داوطلبان گرامی به درستی ترسیم نموده است. استقبال گسترده و بی نظیر کاربران نشان از عزم جدی بسیاری از آنها برای قبولی در آزمون وکالت ۹۳ دارد . به نظر می رسد ، امسال رقابت سنگینی میان داوطلبان حاکم باشد . با این وجود کسانی دراین رقابت و مسابقه ی علمی پیروز خواهند شد که از تمام توان ، انرژی و ابزار و امکانات خود برای موفقیت استفاده نمایند . خدمات جانبی از جمله باشگاه وکالت ۹۳ ، صدا و سیمای حقوق و … نیز می تواند روند موفقیت را تسریع و تضمین نماید .

توجه :

۱- یادداشت هفته هشتم با عنوان « چگونه هم درس بخوانیم و هم از زندگی خود لذت ببریم .» در تاریخ ۱۸/۱۲/۹۲ تقدیم خواهد شد .

۲- تحلیل سوالات و دفترچه آزمون تعیین سطح روز سه شنبه ۱۳/۱۲/۹۲ در سایت مؤسسه قابل دریافت می باشد .

                                                                                                                 

                                                                                                                                            موفق باشید

                                                                                                                                         محـمد فرجـی

                                                                                                                                             ۹۲/۱۲/۱۱

 

 

مطالب مرتبط :

۱- سلسله یادداشت های موفقیت در آزمون وکالت ۹۳           هفته اول : استراتژی موفقیت

۲- سلسله یادداشت های موفقیت در آزمون وکالت ۹۳           هفته دوم : برنامه ریزی مطالعاتی

۳- سلسله یادداشت های موفقیت در آزمون وکالت ۹۳           هفته سوم : منابع مطالعاتی

۴- سلسله یادداشت های موفقیت در آزمون وکالت ۹۳          هفته چهارم : روش های مطالعاتی

۵- سلسله یادداشت های موفقیت در آزمون وکالت ۹۳          هفته پنجم : سنجش و ارزیابی

۶- سلسله یادداشت های موفقیت در آزمون وکالت ۹۳          هفته ششم : مشاوره ی عمومی

 

 

 به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.2 - 10 ؟

 • محمد فرجی مدیر موسسه طرح نوین درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۰۳

  با سلام
  خیر فقط در درس اصول احتمالا وضعیت علمی شما بهتر از سایر دروس خواهد بود.

 • خانم آقایی. درتاریخ ۱۳۹۴/۱۰/۰۳

  باسلام.من هم لیسانس حوزه دارم هم لیسانس حقوق ومیخواهم برای آزمون کانون وکلا شرکت کنم آیادرس حوزه میتونه امتیازی برای قبول شدن در آزمون وکالت باشه.باشکر

 • علی درتاریخ ۱۳۹۳/۰۱/۱۰

  با سلام
  ق .تجارت جدید رو برای وکالت 93 باید بخونیم و تاریخ دقیق لازم الاجرا شدنش کیه؟
  2.خواهشا با ریس اسکودا تماس و مصاحبه ای داشته باشید در مورد آ.د.ک .از همین آلان تصمیمشون چیه نه مهرماه اعلام کنن ؟بنده عضو موسسه خودتون هستم .با سپاس.

  —————
  با سلام
  قانون تجارت تغییر نکرده است.
  در وقت مقتضی اطلاع رسانی خواهد شد.

 • مریم درتاریخ ۱۳۹۲/۱۲/۲۱

  سلام خیلی عالیه

 • dadar درتاریخ ۱۳۹۲/۱۲/۱۷

  aghaye faraji omidvaram bacheha emsal ham mesle salhaye pish movafagh bashan va ghadr dan

 • رحمان تیموری درتاریخ ۱۳۹۲/۱۲/۱۷

  ممنون از راهنمایی های خوبتون خیلی بهم کمگ کرد

 • خداداد نجفی درتاریخ ۱۳۹۲/۱۲/۱۷

  ممنون جواب خیلی از سوالهامو گرفتم

 • فرزاد درتاریخ ۱۳۹۲/۱۲/۱۵

  مثل همیشه عالی

 • محسن درتاریخ ۱۳۹۲/۱۲/۱۵

  محسن ترابی هستم از کردستان
  یادداشتهاتون رو از اول دنبال نکردم فرمودید فعلا پیگری کنم خودتون برای کسانی که عقب افتادند برنامه ریزی میکنید
  ممنونم

  ——————————
  با سلام
  این مورد حتما مورد توجه قرار خواهد گرفت.

 • فهیمه قادر درتاریخ ۱۳۹۲/۱۲/۱۵

  هر هفته یادداشت ها رو میخونم خیلی روحیه میده

 • محمدرضا درتاریخ ۱۳۹۲/۱۲/۱۵

  خیلی عالی بود

 • رضایی درتاریخ ۱۳۹۲/۱۲/۱۳

  خیلی مفیدبود

 • امیر درتاریخ ۱۳۹۲/۱۲/۱۲

  very goooooooooooooooood