تصویر ثابت

نفرات برتر
آخرين بروزرساني :۲۲ آذر ۹۴ ساعت ۱۰:۳۹
۹۲ یکشنبه ۰۶ بهمن

download-12

به نام خدا

سلسله یادداشت های موفقیت در آزمون وکالت ۹۳

  هفته دوم : برنامه ریزی مطالعاتی

هفته گذشته درمورد “تعیین استراتژی” بحث کردیم . درواقع پس از ” هدف گذاری”  و ” تعیین استراتژی” داوطلب وارد عملیاتی کردن ،  تفکرات و اهداف تعیین شده ی خود می شود . بنابراین ، “برنامه ریزی”نقش تعیین کننده ای دراین خصوص خواهد داشت. حسب وضعیت شغلی ، خانوادگی و شخصی داوطلب ،  برنامه ریزی  او نیز متفاوت است لیکن ما دراین یادداشت عموم داوطلبان را با توجه به وضعیتشان مورد بررسی قرار می دهیم .

۱- گروه بندی داوطلبان

گروه اول : دانشجویان ترم آخر

برای حضور در آزمون وکالت ، داوطلبان باید گواهی فارغ التحصیلی خود را هنگام ثبت نام ارائه نمایند . بنابراین آن دسته از دانشجویانی که در شهریور ۹۳ فارغ التحصیل می شوند و مشکل “نظام وظیفه” ( البته فقط آقایان ) نداشته باشند می توانند در آزمون ثبت نام نمایند .

معمولاً دانشجویان ترم آخر ، میانگین بالای ۱۵ واحد درس را دارند و درگیر حضور در دانشگاه هستند لیکن هر دانشجو باید برنامه ی مطالعاتی خودرا به سه دوره تقسیم نماید .

دوره اول : نیمه دوم بهمن ۹۲  لغایت پایان خرداد ۹۳

دراین دوره حداقل باید میانگین روزانه ۴ ساعت مطالعه نماید . اگر دانشجو بتواند خوب برنامه ریزی کند ، مطالعه ۶۰۰ ساعت مفید به راحتی دراین دوره امکانپذیر خواهد بود .

دوره دوم : تیرماه ۹۳

در فصل امتحانات پایان ترم ، مطالعه منابع آزمون وکالت تعطیل و دانشجو فقط درگیر دروس دانشگاهی خود خواهد بود .

دوره سوم : مرداد لغایت آبان ۹۳

اوج فشار و برنامه ی مطالعاتی این گروه در دوره سوم است و باید به گونه ای پیش بینی شود که داوطلب روزانه حداقل ۱۰ ساعت مطالعه مفید نماید . دراین مدت داوطلب باید حداقل ۱۰۰۰ ساعت مطالعه ی فشرده داشته باشد . درواقع در مدت ۱۰۰ روز باقیمانده تا زمان آزمون ، تحقق این ساعت مطالعه امکانپذیر خواهد بود و اجرای تعهد مذکور ، موفقیت دانشجو را تضمین می نماید .

گروه دوم : فارغ التحصیلان حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی با کیفیت علمی ضعیف

این گروه از داوطلبان باید نسبت به سایرین ، تلاش بیشتری داشته باشند زیرا به دلیل بنیه ی علمی ضعیف ، ساعات مطالعه ی بیشتری نیاز دارند . حال اگر مبنای مطالعه از تاریخ نیمه بهمن باشد ، داوطلب حداقل ۲۵۰ روز امکان مطالعه ی مفید خواهد داشت . حال اگر برنامه ریزی مطالعاتی بر مبنای روزانه ۸ ساعت مطالعه ی مفید باشد ، مطالعه ۲۰۰۰ ساعت بسیار مطلوب و رضایت بخش خواهد بود اما اگر امکان مطالعه بیش از ۶ ساعت در روز امکانپذیر نباشد ، داوطلب نباید روزهای مطالعه ی خودرا از دست بدهد . بنابراین از نیمه دوم بهمن تا اواخر آبان حداقل ۲۷۰ روز ( به استثنای تعطیلات ) قابل برنامه ریزی و مطالعه است که با میانگین ۶ ساعت مطالعه در روز تحقق حداقل ۱۶۰۰ ساعت به راحتی امکانپذیر خواهد بود . داوطلبانی که در آزمون وکالت ۹۲ ، معدل کمتر از ۸ یا میانگین زیر ۴۵ درصد را کسب نموده اند نیز دراین گروه قرار می گیرند .

گروه سوم : فارغ التحصیلان حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی با کیفیت علمی متوسط

منظور داوطلبانی هستند  که اگر امروز در آزمون وکالت شرکت نمایند حداکثر میانگین ۴۵-۴۰ درصد را در کارنامه ی خود خواهند داشت . این وضعیت علمی برای شروع قابل قبول است لیکن برای قبولی باید برنامه ریزی جامعی پیش بینی نمود . اگر مبنای مطالعه نیمه بهمن ۹۲ باشد ، میانگین روزانه حداقل ۶ ساعت برای این گروه الزامی است . دراینصورت تحقق ۱۵۰۰ ساعت مطالعه ی مفید و هدفمند به راحتی امکانپذیر است . داوطلبان این گروه در صورت تحقق چنین ساعات مطالعه ای می توانند به راحتی به میانگین ۶۵-۶۰ درصد برسند . داوطلبانی که در آزمون وکالت ۹۲ ، میانگین نمره ی ۹-۸ را بدست آورده اند نیز دراین گروه قرار می گیرند .

گروه چهارم : فارغ التحصیلان حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی با کیفیت علمی خوب

منظور داوطلبانی هستند که اگر امروز در آزمون وکالت شرکت نمایند میانگین ۵۵-۴۵ درصد را در کارنامه ی خود خواهند داشت . این وضعیت علمی برای شروع مطلوب است و اگر داوطلب خوب بتواند خودرا مدیریت کند ، کسب میانگین علمی ۷۰-۶۵ درصد به راحتی امکانپذیر خواهد بود . البته باید توجه داشت ساعات مطالعه ی این گروه از تاریخ نیمه بهمن ماه ، حراقل باید روزانه ۵ ساعت باشد که مطالعه ی مفید ۱۲۰۰ ساعت برای تحقق چنین نتیجه ای به راحتی قابل دسترسی خواهد بود . ضمناً اگر اعضای این گروه قصد کسب میانگین بالای ۷۰ درصد را دارند ، مطالعه ی روزانه حداقل ۶ ساعت الزامی است . داوطلبانی که در آزمون وکالت ۹۲ میانگین نمره ی آنها ۱۱-۹ بوده و موفق به قبولی نشده اند نیز دراین گروه قرار می گیرند .

گروه پنجم : فارغ التحصیلان حقوق یا فقه و مبانی حقوق اسلامی با کیفیت علمی خیلی خوب

منظور داوطلبانی هستند که کیفیت علمی امروز آنها حداقل میانگین ۶۰-۵۵ درصد است . اگر این عزیزان دچار غرور یا مشکلات ناخواسته نشوند ، با برنامه ریزی هدفمند و منسجم خود برمبنای مطالعه ی روزانه حداقل ۵ ساعت به راحتی می توانند ۱۲۵۰ ساعت مطالعه ی مفید داشته و کسب رتبه های برتر آزمون حق مسلم و قطعی آنها خواهد بود .

۲- منابع مطالعاتی

مسلماً با توجه به تعلق به هریک از گروههای اعلام شده ، منابع و ترتیب مطالعه ی آنها نیز متفاوت خواهد بود . به عبارت دیگر حسب تعلق به هر گروه ، انتخاب منابع و زمان مطالعه یا چگونگی استفاده از آنها متفاوت است که هفته ی آینده ( ۱۳/۱۱/۹۲ ) به تفصیل درخصوص منابع مطالعاتی بحث خواهیم نمود .

۳- تقسیم بندی دروس و ساعات مطالعاتی

بسیاری از داوطلبان با این دغدغه و پرسش مواجه هستند که در هر روز کدام دروس را مطالعه نمایند . یک ، دو یا سه درس بیشتر .

  در پاسخ باید گفت : ملاک و معیار مشخصی دراین خصوص وجود ندارد لیکن بهتر است هر سه ساعت به مطالعه ی یک درس اختصاص داده شود . بنابراین اگر داوطلب در روز ۶ ساعت امکان مطالعه دارد بهتر است ، آن را برای مطالعه ی دو درس ، مثلاً حقوق مدنی و آیین دادرسی مدنی یا حقوق جزا و آیین دادرسی کیفری اختصاص دهد .

۴-  مقررات مشترک

صرفنظر از تعلق به هریک از گروههای اعلام شده ، رعایت نکات و موارد ذیل برای تمام داوطلبان الزامی است :

۱- به ازای هر ۴۵ دقیقه مطالعه ی مفید ، حتماً ۱۵ دقیقه استراحت کنید .

۲- هنگام مطالعه ی منابع مختلف ، حتماً یادداشت برداری یا خلاصه نویسی یا حاشیه نویسی یا علامتگذاری نمایید .

۳- مباحث و موضوعاتی را که به درستی متوجه نشدید را مشخص نمایید تا در دوره های بعدی با دقت بیشتری مطالعه کنید .

۴- هرگاه مطلبی را به درستی آموختید می توانید شروع به تست زنی نمایید .

۵- ممکن است در مطالعه ی منابع یا جزوات با برخی مطالب یا مباحث اختلافی مواجه شوید . حتماً دو نظر موافق یا مخالف را مطالعه کنید و علامتگذاری نمایید . بهتر است مطالب اختلافی را در یادداشت های جداگانه درج نمایید .

۶- فهم و تسلط مطالب هردرس تدریجی است . بنابراین در مطالعه مباحث و یادگیری آنها ، صبور و بردبار باشید .

۷- استرس و اضطراب آزمون را به تدریج در درون خود هضم نمایید . به عبارت دیگر هرچقدر تسلط شما بر مطالب بیشتر شود ، اعتماد به نفس شما افزایش و استرس و اضطراب شما کاهش خواهد یافت .

۸- تمرکز بالا در هنگام مطالعه ضروری است . وسایلی چون تلفن ، کامپیوتر ، اینترنت ، موبایل و … را در هنگام مطالعه از خود دور کنید . گوش کردن به موزیک و موسیقی یا رادیو و تلوزیون درهنگام مطالعه ، بخشی از تمرکز شمارا زایل خواهد نمود .

۹- انتخاب دوست و همراه مطالعاتی به خصوص برای مباحثه ی علمی در موفقیت شما بسیار مؤثر می باشد . بالعکس افرادی که وقت ، انرژی و انگیزه ی شمارا هدر می دهند ، برای موفقیت شما بسیار مضر خواهند بود . بنابراین از آنها دوری نمایید .

۱۰- براساس تقویم ، برای روزهای تعطیل ، عید ، امتحان پایان ترم و … از همین امروز برنامه ریزی کنید تا حداقل ساعات مطالعاتی خودرا تضمین کنید . دقت کنید وقت و زمان شما در ۹ ماه آینده بسیار ارزشمند است . مراقب باشید آن را به راحتی از دست ندهید .

خاتمه :

برنامه ریزی مطالعاتی ، کلید موفقیت شما خواهد بود . درواقع هر داوطلبی با توجه به امکانات و شرایط شخصی ، شغلی و خانوادگی خود می تواند برنامه ی مناسبی را برای خود تهیه و تنظیم نماید . بنابراین فارغ از هرگونه گله و شکایت و اعلام نارضایتی از وضع موجود ، اگر به دنبال موفقیت و قبولی در آزمون وکالت هستید از همین امروز ، ساعات مطالعاتی خودرا تنظیم و برنامه ی روزانه ی خودرا تعریف نمایید . مطمئن باشید با اندکی همت و تلاش می توانید اوضاع را تحت کنترل خود درآورید .

ضمناً بسیاری از داوطلبان در سایت مؤسسه پیام می گذارند که چگونه درس بخوانند ؟ از کی شروع کنند ؟ چه منابعی را مطالعه کنند ؟ مؤسسه امکان پاسخگویی جداگانه به افراد را ندارد . تمام برنامه ها و استراتژی مطالعاتی مؤسسه به یک طریق تقدیم می گردد . بنابراین اگر علاقمند به موفقیت در آزمون وکالت ۹۳ هستید ، برنامه و زمان خودرا با سلسله یادداشت های هفتگی تنظیم و هماهنگ کنید . این مسیر غیرقابل برگشت و تکرار می باشد . بنابراین خیلی سریع خود را با ما همراه و هماهنگ نمایید . برای هر روز و ساعت شما برنامه داریم . اگر قصد موفقیت و قبولی در آزمون را دارید خودرا برای ۹ ماه ، مطالعه ی هدفمند و منسجم آماده نمایید .

توجه : یادداشت هفته سوم ، به ” منابع مطالعاتی ” اختصاص دارد که در تاریخ ۱۳/۱۱/۹۲ تقدیم خواهد شد .

منتظر شما هستیم                  

محمد فرجی                     

مدیر مؤسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه   

۹۲/۱۱/۰۶                        

 

                         

 

مطالب مرتبط :

۱- سلسله یادداشت های موفقیت در آزمون وکالت ۹۳           هفته اول : استراتژی موفقیتبه کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران

*حاصل جمع و تفریق اعداد روبه رو را وارد نمایید.9 + 3 ؟

 • پاسخ درتاریخ ۱۳۹۳/۱۰/۲۷

  باسلام
  از ترم ۵ همراه ما باشید .

 • مارال درتاریخ ۱۳۹۳/۱۰/۲۵

  با سلام و تشکر بابت وبسایت بسیار خوبتون
  من دانشجوی ترم ۴حقوق هستم و تصمیم جدی در قبولی آزمون وکالت دارم.
  آیا برنامه ریزی برای قبولی من جهت ۲ سال آینده وجود دارد؟
  چون من متاهل هستم و وقت کمی جهت درس خواندن به مدت طولانی در روز دارم
  مثلا من بیشتر از روزی ۳ساعت ناپیوسته نمیتوانم مطالعه کنم به دلیل مشغله
  ممنون میشم بنده رو راهنمایی بفرمایید.
  البته ناگفته نماند بنده یک مدرک کارشناسی دیگر هم دارم و همزمان دانشجوی ترم یک ارشد حقوق بین الملل آزاد شیراز نیز میباشم.
  کارشناسی حقوق را در واحد مجازی دانشگاه شیراز میخوانم.

 • علی درتاریخ ۱۳۹۲/۱۲/۰۹

  با سلام .

  ای کاش این چنین یادداشت هایی هم برای کنکور کارشناسی ارشد گذاشته میشد!؟

  ————————–
  با سلام
  برای دانشگاه آزاد برنامه ویژه ای داریم .همین هفته اعلام خواهد شد

 • الیکا درتاریخ ۱۳۹۲/۱۲/۰۵

  سلام خیلی عالی بود

  فقط من هنوز منابع درستی پیدا نکردم ممنون میشم راهنماییم کنید خیلی سردرگم هستم اخه منابع حقوق هم تغییرکرده

  با سلام
  به یادداشت هفته سوم : منابع مطالعاتی مراجعه کنید

 • رضا درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۱۸

  سلام لطفا راهکار وکالت 93 را داخل سایت بگذارید که بتونیم دانلود کنیم

 • مدیر سایت درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۱۳

  امروز عصر بر روی سایت منتشر می گردد.

 • امیر درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۱۳

  توجه : یادداشت هفته سوم ، به ” منابع مطالعاتی ” اختصاص دارد که در تاریخ ۱۳/۱۱/۹۲ تقدیم خواهد شد
  چرا تا الان که ساعت 15:32 است نیومده؟

 • مدیر سایت درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۱۲

  شروع برنامه ها از نیمه دوم بهمن است

 • جلیل صابری شکیب درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۱۲

  با سلام
  کاش برنامه ها تون برای بعد از آزمون ارشد می بود الان که برنامه ها تون رو می خونم احساس می کنم
  که دارم عقب می مونم و بهم استرس وارد می شه

 • بابک درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۱۰

  با سلام

  برای ازمون قضاوت نیز میتوان از این برنامه استفاده کرد ؟

 • جلیل صابری شکیب درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۸

  چه باید کرد

 • مدیر سایت درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۷

  با سلام
  تا روز آزمون همراه شما خواهیم بود.

 • راحله درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۷

  ضمن تشکر
  میخواستم بپرسم جناب فرجی با یادداشت هاشون و نکات مفید و خدمات ویژه ای که در سایت دارید تا هفته آخر کنارمون هستید ؟؟؟؟؟ یا تا یه زمان خاصی یادداشتهایی گذاشته میشه؟؟؟؟؟؟؟؟

  ضمنا میخواستم لطف کنید تو برنامه هاتون واسه کسایی که چند سال شرکت میکنند و همه منابع کلاسی و جزوه ای بهره بردند و بازهم نتیجه نگرفتند نکات انرژی زا بذارید.
  مرسی

 • مدیر سایت درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۷

  با سلام
  یادداشت های هفتگی را به دقت اجرا کنید.

 • مدیر سایت درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۷

  با سلام
  از اول اسفند در خدمت شما خواهیم بود.

 • مدیر سایت درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۷

  با سلام
  نظر کانون متبوع شما لازم الرعایه است.

 • مدیر سایت درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۷

  با سلام
  یادداشت های هفتگی را دنبال کنید.

 • مدیر سایت درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۷

  با سلام
  از تاریخ 8 بهمن برای ثبت نام وارد سایت شوید.

 • حمیده مظفری درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۶

  خیلی از سایتتون انرژی میگیرم
  خواهش میکنم همینطور به فعالیتتون ادامه بدید جای خالی سایت های حقوقی در فضای مجازی به شدت احساس میشود

 • مونا درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۶

  سلام
  باشگاه وکالتتون کی شروع میشه؟

 • محسن حاتمی درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۶

  بهترین هاروبراتون آرزو میکنم

 • علیرضا ملکی درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۶

  سلام
  تروخدا زودتر برنامه اتون رو اعلام کنید زودتر ببینم باید چیکار کنیم

 • سمانه آیت درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۶

  الان زود نیست واسه شروع؟ آخه آدم خسته میشه کی میتونه 9 ماااااااه درس بخونه؟ خوب 3 ماه بشینیم توخونه روزی 17 18 ساعت جمع میشه دیگهههه نمیشه؟ به نظر من اینا همش حرفه و تبلیغ شایدم من زیادی بدبینم به موسسات حس میکنم همه میخوان درآمدشونو ببرن بالا حالا به هر روشی

 • تی ان تی درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۶

  تی ان تی هستم رتبه 1 سال آینده با این برنامه ها اول نشم میرم میمیرم

 • رضاپور درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۶

  سلام یه سوال زمان ثبت نام آزمون کارت پایان خدمت باید داشته باشیم؟ یا میشه وقتی قبول شدیم مدارک پایان خدمت رو ارائه بدیم؟ چون من یکی دوهفته بعد آزمون سربازیم تموم میشه

 • زهرا قاسمی درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۶

  عالییییی بود

 • محبوبه بیگی درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۶

  واقعا مطالبتون دلگرم کننده است سپاس فراوان

 • نگین درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۶

  سلام کاش یه جایی درست میکردین میشد با آقای فرجی بحث کنیم و تبادل نظر داشته باشیم

 • بابک حاجیان درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۶

  سلام والا ما پارسال هم مطالبتونو دنبال کردیم اما کو قبولی؟ حتما کوتاهی از خودمون بوده

 • سحر محققیان درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۶

  من تازه با سایتتون آشنا شدم این حرکتتون خیلی عالیه البته اگر واقعا تا پایان کار ادامه داشته باشه و وسطای راه زیرش نزنین من حتما پیگیر مطالبتون هستم

 • دریا درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۶

  سلام ممنون از نوشته های خوبتون واقعا به آدم دلگرمی میده من اگر اینارو نخونم افسرده میشم

 • nafise dehghan درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۶

  bacheha biyain hamegi beham ghol bedim in 9 mah sheitoni ro kenar bezarim man ghol dadam shoma ham ghol bedin

 • nafise dehghan درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۶

  mamnoon aghaye faraji man mikham haminja beheton ghol bedam hesabi dars bekhonam

 • فرشاد حقانی درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۶

  سلام خدمت مرد بزرگوار طرح نوین لطفا یه برنامه هم برای افراد شاغل که بیش از 3 یا 4 ساعت وقت خوندن ندارن بگذارید . ممنون از راهنماییهاتون