کارگاه
آخرين بروزرساني :۲۲ آذر ۹۴ ساعت ۱۰:۴۱
۹۲ دوشنبه ۳۰ دی

download-1

 

 

به نام خدا

سلسله یادداشت های موفقیت در آزمون وکالت ۹۳

هفته اول : تعیین استراتژی موفقیت

آزمون وکالت ۹۳ در پاییز سال آینده برگزار خواهد شد . کلیه علاقمندان و داوطلبان ورود به عرصه ی وکالت می بایست ابتدا در آزمون ورودی که به صورت تستی توسط اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری برگزار می گردد شرکت نمایند . مفاد آزمون و ضرایب آن عبارتست از حقوق مدنی (۳ ) ، آیین دادرسی مدنی ( ۳ ) ، حقوق جزا ( ۲ ) ، آیین دادرسی کیفری ( ۲ ) ، حقوق تجارت ( ۲ ) و اصول فقه ( ۱ ) .

از آنجاییکه شانس موفقیت و قبولی در آزمون برای عموم داوطلبان حداکثر ۵% می باشد بنابراین داوطلبانی که با هدف قبولی در آزمون شرکت می نمایند ، از ابتدا باید استراتژی مناسبی را تعریف نمایند . دراین یادداشت به بررسی این عنصر مهم در موفقیت می پردازیم .

استرا تژی یعنی سیاستگذاری ، تعیین مشی و برنامه ریزی . برای اینکه شانس موفقیت خود را در آزمون وکالت افزایش دهیم در ابتدا باید استراتژی مشخص و هدفمندی را تعیین نماییم . به همین دلیل باید در ابتدا به سوالات مهم و اساسی ذیل با دقت پاسخ دهیم .

سوال اول : برای آینده ی زندگی خود چه تصمیمی داریم ؟

سوال دوم : برای آینده ی شغلی خود چه می خواهیم ؟

سوال سوم : آیا ابزار و امکانات لازم برای موفقیت را دارا هستیم ؟

سوال چهارم : در مسیر موفقیت از چه روش و سبکی پیروی می کنیم ؟

سوال پنجم : آیا دراین مسیر نیازمند مشاور یا راهنما هستیم ؟

سوال ششم : آیا از روش های مطالعه ی صحیح آگاهی داریم ؟

سوال هفتم : برای نظارت بر عملکرد خود چه اندیشیده ایم ؟

سوال هشتم : پتانسیل حداقلی لازم برای موفقیت کدامست ؟

سوال نهم : برای تسریع در روند بهبود و پیشرفت مطالعاتی چه باید کرد ؟

سوال دهم : از کدام روش برای رفع نقاط ضعف باید استفاده نمود ؟

و سوالات بسیار دیگری که هر داوطلب باید قبل از آغاز فعالیت و برنامه ریزی مطالعاتی خود به پاسخ های روشن و قاطعی از آنها دست یابد . بدین ترتیب جهت جلوگیری از هرگونه اتلاف وقت و انرژی به بررسی دقیق سوالات فوق می پردازیم .

سوال اول : مسلماً هر فرد عاقل و دانایی برای هرلحظه از زندگی خود فکر و برنامه ای را تعریف و مشخص نموده است و تلاش ها و فعالیت های خودرا معطوف به اجرای آنها می نماید . بنابراین باید مشخص کنید که اولویت های زندگی شما حداقل در دوسال آینده کدامست ؟ ادامه ی تحصیل ، اشتغال ، ازدواج یا خدمت سربازی و … . بنابراین با تعیین یکی از اولویت های مذکور ،  برنامه ی زندگی خودرا تا ۲ سال آینده تعریف و مشخص نموده اید .

سوال دوم :اشتغال یکی از وقایع مهم زندگی هر فردی می باشد . درواقع پس از تولد و تحصیل ، اشتغال سومین واقعه ی مهم زندگی می باشد . یک فارغ التحصیل حقوق باید تصمیم بگیرد که به کدام شغل علاقمند است ؟ وکالت ، قضاوت ، سردفتری یا کارشناسی حقوقی در نهادهای دولتی یا بخش های خصوصی ؟                                                                                                                  انتخاب یکی از مشاغل فوق الذکر ، چارچوب زندگی و فعالیت های فرد را مشخص و هدفمند می نماید . بنابراین اگر شغل وکالت را انتخاب کرده اید باید بدانید که آزمون وکالت احتمالاً در آبان یا آذر ۹۳ برگزار خواهد شد . پس لازم است یک برنامه ی مطالعاتی حداقل ۸ ماهه برای خود با حداقل ۱۲۰۰ ساعت مطالعه ی مفید تعریف کنید تا بتوانید در آزمون پذیرفته شوید .

سوال سوم : اگر داوطلب آزمون وکالت یا قضاوت و … هستید باید از قبل ابزار و امکانات لازم برای موفقیت را شناسایی نمایید . خدماتی چون کلاس ، آزمون های آزمایشی ، بسته های آموزشی و سایر خدمات در این مرحله پیش بینی شده است که هر فرد براساس توان مالی و شرایط فردی و شخصی خود می تواند از تمام یا بعضی از آنها در مسیر موفقیت استفاده نماید .                         لازم به ذکر است هرچقدر دامنه و گستره ی این امکانات کامل تر باشد ، شانس موفقیت شما نیز بیشتر خواهد شد .

سوال چهارم : از آنجاییکه هر فرد توانایی و امکانات متفاوتی دارد بنابراین روش و سبک برنامه ریزی و مطالعه ی او نیز متفاوت خواهد بود . مثلاً برخی اعتقاد به کلاس دارند و برنامه ی خود را درچارچوب،مطالعه ی مطالب ارائه شده درکلاس تعریف می نمایند .          گروه دیگر ، طبق برنامه و منابع آزمون های آزمایشی مطالعه می کنند . برخی دیگر اعتقاد ویژه ای به استفاده از کتب و منابع اصلی دارند و گروهی دیگر  صرفاً به منابع کمک آموزشی و کتاب های تست نظر دارند . درهر حال باید از همان ابتدا  تکلیف خودرا مشخص کنید و بر همین اساس تا روز آزمون ، برنامه های خودرا اجرایی نمایید .

سوال پنجم : در آزمون های حرفه ای و شغلی که رقابت سنگینی بر آن حاکم است وجود یک راهنما یا مشاور دلسوز و مجرب نقش مهمی در موفقیت شما دارد . این راهنما می تواند یکی از هم کلاسهای شما یا دوستان یا دیگران باشد . درهرحال دقت داشته باشید اگر مشاور یا راهنمای شما ، کاربلد و مجرب نباشد ممکن است مسیر درستی را برای موفقیت شما ترسیم ننماید .

سوال ششم : روش های صحیح برنامه ریزی و مطالعه متفاوت است لیکن شما باید یکی ازآنها را انتخاب نمایید . به عنوان نمونه چند روش معرفی می گردد :

 ۱- مطالعه ی جزوات کمک آموزشی ( همراه با یادداشت برداری ) + مطالعه ی قوانین ( همراه با حاشیه نویسی ) + تست زنی ( همراه با نکته خوانی )  .

۲- مطالعه ی کتب مرجع ( همراه با یادداشت برداری ) + مطالعه ی قوانین ( همراه با حاشیه نویسی ) + تست زنی(همراه با نکته خوانی) .

۳- مطالعه ی کتب مرجع ( همراه با یادداشت برداری ) + مطالعه ی جزوات کلاسی ( همراه با خلاصه نویسی ) + مطالعه ی قوانین         ( همراه با حاشیه نویسی ) + تست زنی  (همراه با نکته خوانی)  .

۴- مطالعه ی جزوات کلاسی( همراه با خلاصه نویسی ) + مطالعه ی قوانین( همراه با حاشیه نویسی ) + تست زنی(همراه با نکته خوانی) .

۵- مطالعه ی جزوات کلاسی( همراه با خلاصه نویسی ) + مطالعه ی جزوات کمک آموزشی ( همراه با یادداشت برداری ) + مطالعه ی قوانین( همراه با حاشیه نویسی ) + تست زنی  ( همراه با نکته خوانی ) .

۶- مطالعه ی کتب مرجع ( همراه با یادداشت برداری ) + مطالعه ی جزوات کلاسی یا کمک آموزشی ( همراه با خلاصه نویسی )  + مطالعه ی قوانین ( همراه با حاشیه نویسی ) + تست زنی  (همراه با نکته خوانی) .

انتخاب هریک از روش های فوق الذکر بستگی به امکانات و اوضاع و احوال شخصی داوطلبان دارد . بنابراین داوطلبی که از کلاس استفاده می کند با داوطلبی که فقط از کتاب یا جزوه برخوردار است ، برنامه ریزی و روش مطالعه اش متفاوت خواهد بود .

سوال هفتم : از آنجاییکه پروسه ی مطالعاتی ، درازمدت و طولانی است ممکن است شما در مسیر موفقیت دچار چالش هایی شوید . خستگی ، بی انگیزگی ،مشکلات و مسائل دیگر به تدریج شما را از مسیر مطالعه و پیشرفت خارج می نماید . به همین دلیل پیشنهاد    می شود به صورت هفتگی عملکرد خودرا بررسی نمایید تا اگر ضعفی در کار خود مشاهده نمودید ، در اولین فرصت آن را برطرف نمایید .

سوال هشتم : برای موفقیت در آزمون وکالت هر فرد حداقل باید میانگین ۵۵ درصد پاسخگویی به سوالات  در هر درس را کسب نماید . به عبارت دیگر از هر ۲۰ سوال باید به ۱۱ سوال ( پس از کسر نمرات منفی ) پاسخ صحیح بدهید اما اگر می خواهید از قبولی خود در هر کانون مطمئن باشید میانگین ۶۰ درصد یا پاسخگویی صحیح به ۱۲ سوال لازم می باشد .

سوال نهم : برای تسریع در روند پیشرفت چند عامل مهم است : افزایش تدریجی ساعات مطالعه ، استمرار و پیوستگی مطالعاتی ، دقت و تمرکز کافی .

۱- درواقع شما می توانید با روزانه حداقل ۴ ساعت مطالعه آغاز کنید لیکن به تدریج  باید به ۷-۶ ساعت در روز برسد .

۲– استمرار مطالعاتی و پیوستگی روزهای مطالعه باعث می شود شما در فضای مطالعه قرار بگیرد و آمادگی ذهن شما در یادگیری و جذب و ضبط مطالب به شدت افزایش یابد .

۳- بسیاری از داوطلبان هم ساعات زیادی را به صورت مستمر به مطالعه می پردازند لیکن متاسفانه به دلیل فقدان دقت و تمرکز کافی ، آن بازدهی لازم را ندارند . درواقع تمرکز بالا در زمان مطالعه ، علاوه بر افزایش سرعت یادگیری ، ماندگاری مطالب در ذهن را تقویت می نماید .

سوال دهم : بسیاری از داوطلبان بنابه دلایل مختلف ، در دوران تحصیل خود از امکانات آموزشی موجود بهره  ی کافی را نبرده اند . صرف نظر از تعیین مقصر برای این امر باید گفت که هر فرد در یک یا چند درس آزمون دارای ضعف علمی است که باید هرچه سریع تر شناسایی و برای رفع آنها اقدام  نماید . به عبارت دیگر هرگونه غفلت یا کم توجهی به نقاط ضعف علمی در آینده ای نزدیک ، لطمات جدی را به داوطلبان وارد خواهد نمود . به همین دلیل اگر در درس یا دروس خاصی ، ضعیف هستید در برنامه ی مطالعاتی خود توجه ویژه ای به آن داشته باشید . حضور در کلاس ، مطالعه ی کتب یا جزوات مربوطه یا افزایش ساعات مطالعه ی آن درس می تواند  تدبیر مناسبی در حل این معضل باشد .

خاتمه : سوالاتی که دراین یادداشت به بررسی آنها پرداختیم درواقع ” کلید ” حل بسیاری از مشکلات کنونی و آینده می باشد . درواقع هر داوطلب با آگاهی از وجود چنین سوالاتی به نحو شایسته پاسخ مناسبی را آماده و در ظرف زمانی مشخص از آنها استفاده خواهد نمود . درواقع استراتژی مطالعاتی شما چیزی جز هدفگذاری ، برنامه ریزی و آینده نگری نخواهد بود . پس در اولین فرصت استراتژی مطالعاتی خودرا تعریف کنید و از نیمه ی دوم بهمن خودرا آماده ی ۸ ماه مطالعه ی هدفمند و منسجم نمایید . درصورتیکه تمایل داشته باشید همراه با ما در مسیر موفقیت گام بردارید ، کافیست از تاریخ ۵ بهمن وارد سایت طرح نوین شوید و در باشگاه وکالت ۹۳ ثبت نام نمایید . دراین باشگاه خدمات ویژه ای از جمله نکات آموزشی ، تست ، قوانین و مقررات خاص و … هر هفته  به صورت رایگان تقدیم شما خواهد شد . شروع به کار باشگاه وکالت ۹۳ از تاریخ ۲۲/۱۱/۹۲ خواهد بود . ضمناً سلسله یادداشت های موفقیت در آزمون وکالت ۹۳ نیز به صورت هفتگی در سایت طرح نوین تقدیم خواهد شد .

منتظر شما هستیم                  

محمد فرجی                     

مدیر مؤسسه فرهنگی طرح نوین اندیشه    

۹۲/۱۰/۳۰                          

 

 

 به کانال طرح نوین در تلگرام بپیوندید
نظرات کاربران
 • مدیر سایت درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۲۶

  برای مشاوره با شماره تلفن : 88986277 تماس بگیرید

 • سمانه مرتضایی درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۲۶

  سلام
  مطالب مفیدی بود . من فقط یک برنامه ریزی جامع و منابع دروس آزمون را تا حالا ندیدم که اگه اونا رو خوندم موفق بشم . از شما میخوام کمکم کنید

 • سمانه مرتضایی درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۲۶

  سلام
  مطالب مفیدی بود .

 • مدیر سایت درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۲۱

  اصلاح شد

 • بهزادصلواتیان درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۲۱

  سلام در سلسله یادداشتها هفته چهارم رو میزنم اما هفته اول برای دانلود میاد؟؟؟

 • علیر ضا رجب بور مقدم درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۲۰

  ضمن خسته نباشی به اقای فرجی و همکاران زحمتکش ایشان من یکی از دانشجوهای گیلان هستم که در همایش گیلان با اقای فرجی دیدار داشتم و طی صحبتی که با ایشان داشتم به من گفتن در سطح خوب هستم ودر گروه 4 برنامه ریزی کنم فقط مشکل من در زمان مرداد است که منظور اقای فرجی از کتب اصلی چی هست چون منابع اصلی خیلی زیاد است و فکر کنم وقت نباشه ممنونم اگه بیشتر توضیح بفرمایید

 • محمد درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۱۱

  سلام

  فارغ التحصیلفقه وحقوق هستم و شاغل در دادگستری و متاهل و دارای دو فرزند کوچک . در کل شرایط بسیار دشواری برای رسیدن به هدفم و قبولی در آزمون وکالت دارم . دچار بحران روحی و چندگانگی انتخاب مسیر درست هستم . یعنی شرکت در کلاس حضوری ، مطالعه شخصی ، و … اگر هم بخواهم برنامه فشردهای داشته باشم باید در حدود 6 ماهی حداقل مرخصی بدون حقوق بگیرم که باز این با توجه بهمتاهل بودنم شرایطرا دشوارتر می کند؟
  ممنون میشم راهحل مناسبی پیشنهاد بفرمایید
  شاید این مشکل تعداد زیادی از متقاضیان باشد
  ممنون

 • محیا/1992 درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۲

  من ورودی 89حقوق هستم وبعدفارغ التحصیلی بی هدف وبی انگیزه وبه زور درس بخون گفتن های بقیه میخوندم .خصوصا.تشویق وروحیه دادن مسوول موسسه طرح نوین شهرمون همینقدروهم خوندم و2500مرکزشدم..یادداشت های شما تلنگرخوبی شد برای پی بردن به اشتباهم وتکرارنکردن دوباره اش…..

 • شیما درتاریخ ۱۳۹۲/۱۱/۰۱

  با تشکر فراوان از شما مطالب بسیار مفید بود امیدوارم با همین دلگرمی تا آبان ماه پیش بریم